دوشنبه 18 فروردین 1399
خانه » کامپیوتر و اینترنت » پرینتر L200 اپسون مجهز به تکنولوژی

پرینتر L200 اپسون مجهز به تکنولوژی

چندی پیش در گزارش مراسم اپسون در ایران خبر از ورود پرینتر های جدید این شرکت به بازار دادیم. پرینترهایی که از تکنولوژی CISS بهره می برند و به گفته اپسون آمده اند تا در وقت و هزینه ها صرفه جویی کنند. از بین سه مدلی که در آن مراسم رو نمایی شدند، پرینتر چندکاره L200 را جهت بررسی انتخاب کردیم. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با این پرینتر و برخی از تکنولوژی های اختصاصی به کار رفته در آن بیشتر آشنا شویم.

 

CISS چیست ؟

پرینتر L200 اپسون مجهز به تکنولوژی

همان طور که در مقدمه نیز اشاره کردیم، ویژگی اصلی این سری از پرینتر های اپسون، تجهیز آنها به سیستم CISS است. اگر از کسانی باشید که از چاپگر خود زیاد استفاده می کنید، قطعا یکی از راه های معروف کاهش هزینه جوهر را به خاطر دارید؛ در سال های گذشته کاربران روشی را در آن ابداع کرده بودند که از طریق آن همواره جوهر بیشتر و ارزان تری را می توانستند در اختیار داشته باشند. در این روش، مخازن کوچک رنگ از طریق لوله هایی به پرینتر وصل می شد و جوهر آن نیز به صورت فله و با قیمت پایینی تهیه می شد.

اما این روش دردسر های بسیاری را با خود به همراه داشت. جهت اتصال لوله ها، باید قسمت از پرینتر سوراخ می شد و یا کیفیت پایین جوهرهای فله ای به مرور زمان هد پرینتر را با مشکل مواجه می ساخت. اکنون اپسون ایده خود کاربران را گرفته، به آن رنگ و لعاب صنعتی داده، و به صورت استاندارد، پرینترهایی با این ویژگی را در اختیار مشتریانش قرار می دهد.

CISS مخفف عبارت Continuous Ink Supply System یا سیستم پیوسته تامین جوهر است. در این سیستم مخازن جوهر، جایگزین کارتریج شده اند، و از این طریق شما می توانید حجم بیشتری از جوهر در اختیار داشته باشید.

 

پرینتر L200 اپسون مجهز به تکنولوژی

اپسون ادعا می کند که جوهر های استاندارد و تولید شده در فضای آزمایشگاهی، بر خلاف جوهرهای فله ای، کیفیت چاپ را بسیار افزایش می دهد. همان طور که در تصویر بالا نیز می توانید مشاهده کنید، پخش جوهر نامرغوب بر روی کاغذ در ابعاد میکروسکوپی، در مقایسه با جوهر استاندارد، از کیفیت بسیار پاییینی برخوردار است.

 

طراحی و بدنه

پرینتر L200 اپسون مجهز به تکنولوژی

L200 یک مدل چند کاره است، بدین معنی که علاوه بر چاپ، شما می توانید از این دستگاه برای اسکن کردن و یا گرفتن کپی نیز استفاده نمایید. بدنه این دستگاه مانند اکثر پرینتر های دیگر بازار، سیاه رنگ است و تنها در جلوی آن یک نوار باریک آهنی دیده می شود. درب اسکنر طرحی با برجستگی های کوچک دارد که به طرز عجیبی، راحت خط می افتد.

 

پرینتر L200 اپسون مجهز به تکنولوژی

محفظه ورودی کاغذ در بالای دستگاه جای گرفته است که باید درپوش را باز کرده و آن را از داخل پرینتر بیرون بیاورید. اهرمی که برای تنظیم ابعاد کاغذ در این قسمت تعبیه شده، از طراحی چندان خوبی بهره نمی برد. چرا که برای استفاده از آن باید دست خود را تا حدودی داخل پرینتر کرده و با فشار دادن ضامن اهرم، آن را حرکت دهید.

 

پرینتر L200 اپسون مجهز به تکنولوژی

دکمه های کنترلی دستگاه نیز همچنین در قسمت بالایی آن قرار دارند که این مجموعه شامل دکمه های روشن/خاموش، لغو عملیات، کپی رنگی و کپی سیاه سفید است. خروجی پرینتر در قسمت جلو قرار داد و محفظه آن توسط یک در پوشانده شده است. در پشت دستگاه نیز تنها ورودی سیم برق و کابل ‍USB را می توانید پیدا کنید.

 

پرینتر L200 اپسون مجهز به تکنولوژی

پرینتر L200 اپسون مجهز به تکنولوژی

متفاوت ترین قسمت دستگاه اما در سمت چپ بدنه اصلی پرینتر تعبیه شده است. جایی که یک جعبه سیاه رنگ، محفظه های رنگ را در خود جای داده است. این قسمت به راحتی از پرینتر جدا می شود تا شما بتوانید جوهر را به درون آن بریزید. البته توجه داشته باشید که همواره لوله های رنگ، این محفظه و پرینتر را به یکدیگر متصل نگه می دارند. اگر درب این جعبه را باز کنید، مشاهده می کنید که محفظه ها در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و رنگی که باید داخل هر یک از آن ها بریزید نیز مشخص شده است.

در مدل L200 شما چهار محفظه در اختیار دارید که از رنگ های زرد، قرمز، آبی و مشکی پشتیبانی می کنند. حجم هر یک از این محفظه ها ۷۰ میلی لیتر است و ورودی آن ها توسط یک درپوش پلاستیکی کوچک محافظت می شود. بر روی جعبه مذکور یک ضامن قرار گرفته است. این ضامن زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که قصد حمل و نقل پرینتر را دارید. در این شرایط با قفل کردن ضامن، انتقال جوهر به پرینتر متوقف خواهد شد.

 

محتویات جعبه

پرینتر L200 اپسون مجهز به تکنولوژی

علاوه بر دستگاه پرینتر، می توانید جوهر های بسته بندی شده را نیز در جعبه پیدا کنید. اپسون برای شما ۶ جوهر را قرار داده است. چهار رنگ مشکی، آبی، قرمز و زرد را باید به پرینتر منتقل کنید و این شانس را دارید تا دو جوهر مشکی دیگر را برای روز مبادا نگه دارید. سی دی درایورها و دفترچه کاتالوگ ها نیز از دیگر مواردی هستند که در جعبه L200 پیدا خواهید کرد. ظاهرا قرار دادن چند مگابایت درایور سیستم عامل مک برای اپسون توجیه نداشته و در صورت استفاده از این سیستم عامل، مجبورید به سایت اپسون مراجعه نمایید. یکی از نکات مثبت که در این قسمت وجود دارد کاتالوگ هایی به زبان فارسی است که قدم به قدم شما را جهت استفاده از پرینتر راهنمایی می کند. در نهایت توجه داشته باشید که این پرینتر همراه با کابل USB A/B عرضه نمی شود، لذا خرید این کابل را نیز حتما در برنامه خود قرار دهید.

 

پرینتر L200 اپسون مجهز به تکنولوژی

نصب و راه اندازی

پرینتر L200 اپسون مجهز به تکنولوژی

روال راه اندازی L200 شاید با بقیه پرینتر ها کمی متفاوت باشد. در ابتدا باید جوهر ها را به درون پرینتر متقل کنید. در این بین کاملا دقت کنید که رنگی نشوید، هر چند که به نظر می رسد این اتفاق اجتناب ناپذیر است. پس از اینکه کارتان تمام شد پوکه های رنگ را دور نیندازید، چرا که به شماره سریالی که روی آن ها درج شده است احتیاج پیدا خواهید کرد. همان طور که بالاتر نیز توضیح دادیم، در سیستم CISS رنگ های فله ای رواج بسیاری دارد و این رنگ ها می تواند به هد پرینتر آسیب جدی برساند. برای جلوگیری از این اتفاق، اپسون تنها امکان استفاده از جوهرهای استاندارد تولید شده توسط خودش را به شما می دهد که این مهم به کمک وارد کردن شماره سریال رنگ ها در کامپیوتر میسر می گردد.

 

پرینتر L200 اپسون مجهز به تکنولوژی

پس از اینکه مراحل نرم افزاری را پشت سر گذاشتید، با یک نکته عجیب روبرو می شوید. جهت شارژ کردن رنگ ها باید حدود ۲۰ دقیقه به پرینتر فرصت دهید. پس بهتر است فکر بلافاصله استفاده کردن از پرینتر جدید خود را از سر بیرون کنید.

 

عملکرد

پرینتر L200 اپسون مجهز به تکنولوژی

برای آزمایش سرعت پرینت L200 از عکسی که در بالا مشاهده می کنید، کمک گرفتیم. چاپ این تصویر بر روی کاغذ گلاسه حدود ۵ دقیقه و ۳۰ ثانیه به طول انجامید. همانطور که مشاهده می کنید رنگ ها به گرمی چاپ شده اند و جزییاتی مانند چین های روی بالن به خوبی قابل مشاهده هستند. برای سنجش سرعت کپی، از همین عکس استفاده کردیم. کپی رنگی بر روی کاغذ A4 معمولی، حدود ۱ دقیقه و ۵۰ ثانیه و کپی سیاه سفید حدود ۳۹ ثانیه به طول انجامید. نکته عجیبی که در کاغذهای کپی شده مشاهده کردیم، خطوطی عمودی بود که بر روی تصاویر نقش بسته بود. حال نمی دانیم این موضوع را به پای مشکل فنی نمونه ای که در اختیار ما قرار گرفته بود بگذاریم، و یا اینکه تمام L200 ها از این مسأله برخوردار هستند.

 

پرینتر L200 اپسون مجهز به تکنولوژی

طبق ادعای اپسون، این مدل می تواند متون سیاه سفید را با سرعت ۲۷ کاغذ در هر دقیقه پرینت بگیرد. در آزمایشی که ما انجام دادیم، پرینت هر کاغذ بالغ بر ۲۰ ثانیه به طول می انجامد که در واقع این عدد برابر با دقیقه ای حدود ۳ کاغذ می شود. اما این اختلاف فاحش از کجا ناشی می شود؟

 

پرینتر L200 اپسون مجهز به تکنولوژی

طبق توضیحی که اپسون در سایتش داده است، این کمپانی برای سنجش سرعت، از کاغذی استفاده کرده که تنها حدود نیمی از آن دارای نوشته است، اما ما نمونه ای را پرینت گرفتیم که سراسر پر از نوشته بود. شاید مقایسه L200 با یک پرینتر لیزری ( HP Laserjet P1102 ) برای سنجش کیفیت چاپ متون، چندان عادلانه نباشد، اما به هر ترتیب، در نگاهی به دو نمونه پرینت گرفته شده، متوجه رنگ پریده تر، خطوط افقی بر روی نوشته ها و تا حدودی تار بودن کلمات در مدل جوهر افشان خواهید شد.

پرینتر این دستگاه قابلیت چاپ تصاویر رنگی تا کیفیت 1440 × 5760 نقطه در اینچ را دارا است. اسکن L200 نیز با نهایت دقت 600 نقطه در اینچ یا dpi صورت می پذیرد، که در چنین شرایطی سرعت اسکن یک A4 رنگی حدود 15 میلی ثانیه بر خط، خواهد بود. ظرفیت کاغذ این محصول ۱۰۰ کاغذ A4 عادی و یا ۱۰ برگ کاغذ گلاسه است. شایان ذکر است که وزن این دستگاه نیز برابر ۴.۳ کیلوگرم است.

 

 

اما همان طور که بالاتر نیز اشاره کردیم، اپسون ادعا می کند که تکنولوژی CISS باعث صرفه جویی در وقت و زمان کاربران خواهد شد. برای اینکه خودتان در این مورد قضاوت کنید، به این داده ها نیاز خواهید داشت. هر جوهر مشکی با حجم ۷۰ میلی لیتر می تواند تا ۴۰۰۰ هزار برگ را چاپ نماید، که با توجه به اینکه ۳ عدد جوهر مشکی در داخل جعبه L200 قرار دارد، شما می توانید بر روی چاپ ۱۲۰۰۰ هزار برگ حساب کنید. سه جوهر رنگی نیز ۶۵۰۰ کاغذ را برای شما چاپ خواهند نمود. اکنون تنها مجهول این معادله، قیمت جوهرها است که در انتهای مطلب به آن اشاره خواهیم کرد.

 

فناوری Micro Piezo

پرینتر L200 اپسون مجهز به تکنولوژی

مایکرو پیِزو، تکنولوژی چاپ جوهر افشان انحصاری اپسون است. هدهای نصب شده در چاپگرهای برخوردار از این تکنولوژی، به وسیله المنت های الکتریکی پیزو وظیفه خود را ایفا می کنند. هر المنت پیزو با دریافت جریان برق منقبض می شود و در کنار آن، یک صفحه فلزی ارتعاشی قرار دارد. این دو چسبیده به یکدیگر، تشکیل یک جفت متحرک را می دهند. المنت منقبض شونده پیزو، با دریافت برق صفحه فلزی را به حرکت در می آورد تا امکان تزریق جوهر فراهم شود. حسن این مکانیزم در این است که برای افشاندن جوهر، نیازی به گرم کردن آن نیست.

در هر یک از هدهای پرینتر، چندین ردیف از این المنت های جفت شده با صفحه فلزی، به طور ثابت و محکم نصب شده اند و هر یک از این واحد ها، به طور دقیق میزان مورد نیاز از هر جوهر را با دقت بالا در محل مورد نظر تزریق می کنند. سرعت تزریق هدها برابر با 40 هزار بار در هر ثانیه است. از آنجایی که در این فرآیند جوهر افشانی، گرمایی تولید نمی شود این تکنولوژی می تواند برای چاپ با استفاده از گستره وسیعی از رنگ ها و بر روی انواع سطوح مورد استفاده قرار گیرد که در عین ماندگاری بالا برای دستگاه، بسیار بهینه و پر سرعت نیز هست.

اپسون این تکنولوژی را برای استفاده در خانه، محیط کار و نیز استفاده های حرفه ای، تجاری و صنعتی در قلب دستگاه های مختلف خود قرار داده.

جمع بندی

 

شاید L200 از قابلیت هایی همچون ارتباط وایرلس و … بی بهره باشد، اما ویژگی CISS آن را در کمتر محصول مشابهی می توانید پیدا کنید. اپسون غیر از L200 دو مدل دیگر L800 و L100 را نیز به CISS مجهز کرده است، که البته در این بین تنها L200 به اسکنر مجهز است و در واقع لقب چند کاره را به خود اختصاص می دهد. L800 را می توان محصولی حرفه ای تر دانست که با توجه به مشخصاتش بیشتر برای حرفه ای هایی مانند عکاسان طراحی شده است. L100 نیز مدل اقتصادی این مجموعه است که هزینه کمتری را نسب به دو مدل دیگر، برای کاربر در بر خواهد داشت.

در نهایت اگر از کاربرانی هستید که مصرف نسبتا بالایی از پرینتر خود دارید، و می خواهید سیستمی جدید را در مصرف جوهر تجربه نمایید که قاعدتا باید از لحاظ مالی و زمانی به صرفه باشد، Epson L200 می تواند گزینه خوبی برای انتخاب باشد.

این محصول در ایران با گارانتی شرکت آواژنگ عرضه می شود؛ طبق اعلام آواژنگ در سایتش، قیمت این دستگاه بالغ بر ۸۵۰ هزار تومان خواهد بود و هر جوهر اضافه نیز با هزینه حدود ۴۰ هزار تومان در بازار ایران به فروش می رسد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.