خانه » روانشناسی » برای زندگی بهتر » در محیط کار، با دیگران چگونه رفتار کنیم؟

در محیط کار، با دیگران چگونه رفتار کنیم؟

هر فردی باید بداند كه چگونه می تواند با دیگران ارتباط برقرار نماید. به یاد داشته باشید كه عدم مهارت های رفتار با دیگران، سبب دلسردی و ناامیدی می شود. یك انسان موفق می داند كه كار كردن با دیگران به خصوص در دنیای كنونی، ارتباطی توام با مهارت را می طلبد. جامعه شناسی می گوید: «هنگام برخورد با مردم به خاطر داشته باشید كه با مخلوقات منطقی طرف نیستید، با موجوداتی كه سرشار از غرور، خودبینی و تعصب هستند، طرف هستید.» در این نوشته سعی شده است تا برخی از قوانین اصلی ارتباطات انسانی در فضای كاری به شما معرفی شود. پس با ما همراه باشید.

1- دیگران را با نام صدا بزنید:                 

این خوشایندترین صدا برای گوش هر كسی است. وقتی نام فردی را به كار می برید، در حقیقت پیغام خود را تنها برای آن شخص ارسال می كنید. این كار شما سبب می شود فرد مقابل دریابد كه برای او اهمیت و ارزش قائل هستید. جملات خود را با اسامی افراد بیامیزید و با سوالاتی نظیر: «علی، امروز خوب هستی؟» آغاز نمایید.

  2- اشتباه خود را بپذیرید:                                     

اگر این مسئله را بپذیرید كه اعتراف به اشتباهات در محیط كار، یكی از ستوده ترین اعمال است، پس با اعتراف به اشتباه خود، هرگز فكر نخواهید كرد كه وجهه خود را از دست خواهید داد.

یادمان باشد در اعتراف به اشتباهاتمان زیاده روی نكنیم مثلا لازم نیست با عذرخواهی فراوان در جلسات، اقدام به بیان اشتباهات خود نمایید. جمله «من اشتباه كردم و متوجه آن هستم» كفایت می  كند.

 3- دیگران را با معیارهای بالا در نظر بگیرید:

اندك افرادی در بین ما هستند كه معمولا عقل كل خطاب می  شوند. به نظر می رسد این گونه افراد فكر می كنند كه هیچ كس جز خودشان قادر به انجام صحیح امور نیست. جزو این گروه از افراد نباشید. به قابلیت های دیگران اعتماد نمایید. در واقع به آنها در انجام دادن كارها به بهترین وجه ممكن اطمینان داشته باشید. این به معنای داشتن انتظارات بیش از حد نیست.

باور داشتن یك فرد او را تشویق به انجام كارها با حداكثر توان می كند و از ناامیدی جلوگیری می كند.

4- علاقه ای صادقانه  از خود نشان دهید:

به سخنان خود دقت كنید و بدانید چه وقت باید آنها را بیان كنید. هر فردی در محیط كار شما، دارای سابقه ای از علایق و تجارب و سلایق گوناگون است. حتی اگر نقطه اشتراكی با هم ندارید، در مورد اطرافیانتان اطلاعات كسب نمایید. مردم دوست دارند كه دیگران آنها را به خاطر داشته باشند پس در سخن گفتن دقت نمایید.

  5- از دیگران تعریف و تمجید كنید:          

در مورد تعریف خود صریح باشید و نشان دهید كه در مورد آنچه كه فرد انجام داده است، آگاهی دارید، به طور مثال بگویید: «علی، تو خیلی خوب جلسه را اداره كردی به خصوص وقتی همه از مسیر موضوع اصلی منحرف شده بودند». در عین حال سعی كنید به ندرت و فقط زمانی كه واقعا نیاز است، انتقاد نمایید، انتقاد را طوری بیان كنید كه مانند یك نصیحت سازنده از طرف دوستی قابل اعتماد در نظر گرفته شود.

  6- مراقب حرف هایتان باشید:                          

اگر قصد ندارید، كاری را انجام دهید، هرگز نگویید كه آن را انجام خواهید داد. یادتان باشد اعتبار شما، ارتباطی تنگاتنگ با گفتارتان دارد. اگر به قول خود عمل نكنید، در مورد كارهای بزرگ به شما اعتماد نخواهد شد و در نتیجه پیشرفتی حاصل نمی شود.

 7- قدردانی و سپاسگزاری فراموش نشود:

اگر فردی لطفی به شما كرد، تشكر نمایید و مقابله به مثل كنید و این را بدانید كه شما به خودی خود مستحق لطف نیستید و كسی به شما بدهكار نیست. پس تشكر فراموش نشود.

  8- با فكر و ملاحظه باشید:                             

اگر قبل از صحبت نمودن خوب فكر كنید شاید هیچ وقت، ابهامی در گفتارتان سبب سوء تعبیر نشود.در صورت بروز سوءتفاهم یادمان باشد، نظرات دیگران را محترم بشماریم. ببینید چرا آنها این گونه فكر می كنند. به جای مشاجره از دیگران بخواهید در مورد مواضع شان توضیح دهند، مجبور نیستید، موافقت كنید، اما می توانید بگویید: «من متوجه هستم شما چه می گویید.»

  9- از خودگذشتگی فراموش نشود:                  

بد نیست گاهی اوقات از مكان شغلی خود خارج شده، به دیگران در كارهای شان كمك نمایید. این عمل را بدون این كه از شما درخواست شود، انجام دهید، گفتن: «كمك لازم ندارید؟» شما با این كار، دیگران را تشویق به از خودگذشتگی نموده و در نتیجه محیط كاری مثبت قوی ایجاد خواهد شد و دیگر این كه برای خود لطفی دو جانبه را خریداری می نمایید، چرا كه مهربانی همیشه باز می گردد.

  01- متواضع و فروتن باشید:                        

یادمان باشد اگر به كامیابی دست یافتیم، خود از آن تعریف نكنیم بلكه دیگران خود متوجه آنها گردند، «همچنان كه گفته اند، مشك آن است كه خود ببوید نه آن كه عطار بگوید.»

 11- به حفظ آبروی دیگران كمك كنید:          

اگر همكارتان اشتباهی كرد با خندیدن به اشتباهی كه شخص (نه با خندیدن به خود شخص) مرتكب شده، به همراه ضربه ای دوستانه به شانه های او از پریشانی اش بكاهید و بگویید: «این برای بهترین افراد هم ممكن است پیش بیاید.» با این كار به او و دیگران اطمینان می دهید كه دنیا به پایان نرسیده است.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

بدون دیدگاه

  1. تشکر از مطالب ارزشمندتان لطفا نحوه برخورد با تحقیر در جوامع کاری امروزه که بسیاری افراد شاغل که کارمحور نیستند \'حضور دارند را توضیح فرمائید \' خیلی ممنون\'

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.