خانه » سلامت » تغذیه سالم »  چه خوراکی هایی را جایگزین مواد غذایی گران کنیم؟

 چه خوراکی هایی را جایگزین مواد غذایی گران کنیم؟

هر خانواده می تواند با توجه به بودجه خود برای تهیه مواد غذایی اقدام کند و اگر ماده ای غذایی نسبت به درآمد خانواده گران بود می توان مواد دیگر را جایگزین آن کرد.

وقتی فردی می خواهد مقدار مشخصی میوه بخرد، بهتر است از گروه های مختلف میوه ها و به صورت متنوع خرید کند. مثلا یک نوع آن مرکبات باشد، نوع دیگر سیب و نوع آخر نیز میوه های فصل باشد.

به عنوان مثال یک واحد گوشت 30 گرم است که یک دوم لیوان حبوبات جایگزین یک واحد گوشت خواهد بود؛ یک عدد تخم مرغ نیز پروتئینی معادل یک واحد گوشت دارد.

می توان پروتئین گوشت را از طریق دیگر مواد غذایی جذب کرد ولی محتوای آهن موجود در گوشت با دیگر مواد غذایی متفاوت است. مخصوصا در دختران جوان و نوجوان وجود آهن ضروری است. عدس، سبزی هایی چون اسفناج و زرده تخم مرغ منابع خوبی برای آهن هستند ولی میزان جذب آهن آنها بسیار پایین است.

برای افزایش جذب آهن این مواد لازم است که پس از مصرف این مواد از مصرف چای و قهوه پرهیز شود. باید مقدار مصرف شیر یا ماست همراه غذا بیشتر از یک لیوان نباشد. همراه وعده غذایی نیز از منابع خوب ویتامین C مانند سبزی تازه، گوجه خام و انواع فلفل استفاده شود.

نکته: چای، ماده غذایی خوبی است و موجب افزایش تمرکز و باز شدن راه های تنفسی به خصوص در فصل زمستان می شود و بهتر است که از مواد غذایی حذف نشود.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.