خانه » اخبار روز » اجتماعی » کلاهبرداری های بزرگ با گوشی های کوچک!

کلاهبرداری های بزرگ با گوشی های کوچک!

سلام؛ من یک روستایی هستم. چند تا شماره نوشتم، استخاره کردم و شماره شما را گرفتم. هفته پیش در زمینم یک کوزه پر از سکه پیدا کردم که دارای سکه های قدیمی و طلا و جواهر گرانبهاست. لطفاً به من کمک کنید تا بفروشم و پولی گیرم بیاید. حتما شما هم در این گنج سهمی خواهید داشت، لطفا برای شروع کار مبلغ… به حساب… واریز کنید.

دوست عزیز؛ شما برنده جایزه چند هزار دلاری شبکه ماهواره ای سوسول تی وی هستید. لطفاً برای دریافت هدیه خود فقط مبلغ 30 هزار تومان بابت هزینه های پستی واریز کنید!

مژده! حاجی عزیز، در صورت همکاری با ما مراسم سفر عمره شما پیش از موعد برگزار خواهد شد. لطفاً برای ادامه روند اداری و تکمیل ظرفیت کاروان حج از بانک خودتان شماره رمز اینترنتی تان را دریافت و برای ما ارسال کنید. پیرمرد ها و پیرزن های ساده دل منتظر اعزام به سرزمین وحی هم مو به مو دستورات را انجام می دهند ولی…

 

شما برنده حج شده اید!

دکتر احمدرضا آزادیان جرم شناس و کار شناس آسیبهای اجتماعی درباره کلاهبرداری با استفاده از شبکه تلفن همراه به خبرنگار ما می گوید: متاسفانه در مورد بیشتر قربانیان این نوع کلاهبرداری ها با سادگی مواجه نیستیم بلکه جهل و بی اطلاعی این افراد باعث شده در دام بیفتند. وی می افزاید: کدام شرکت در این مقطع که دریافت مجوز سفر عمره با انتظار طولانی و مشکلات اعزام همراه است می تواند چنین شرایط ایده آلی را فراهم کند و بگوید برای سفر عمره و حج می توان بدون نوبت و به صورت اعزام فوری در کاروان ثبت نام کرد؟ یا در مواردی مانند برنده شدن جایزه چند هزار دلاری شبکه ماهواره ای، که فرد دریافت کننده نیز که در 100درصد مواقع حتی با محصول و نوع فعالیت شبکه آشنایی ندارد و یا حتی نام شبکه را نشنیده است، چگونه فکر می کند که می تواند برنده چند هزار دلار شده باشد و30 هزار تومان را تهیه و واریز می کند؟


 کلاهبرداری 121 میلیاردی به راحتی آب خوردن!

چندی پیش خبری از سوی پلیس فتا منتشر شد که تقریباً همه را شوکه کرد. تیم ضربت مجازی پلیس با کشف یک باند کلاهبردار اینترنتی متوجه شدند که آن ها در حسابشان 121 میلیارد تومان پول دارند! پشت این داستانِ کلاهبرداری پیامکی و اینترنتی، یک اتاق فکر شامل چندین پروفسور و دکتر و مهندس قرار نگرفته بود بلکه مسن ترین فرد این باند، 28 ساله بوده و روند کار ساده تر از آن چیزی بود که می شود  تصور کرد. آنها پیامکی برای فرد قربانی ارسال می کردند و با ترغیب او به کسب درآمد بادآورده می خواستند مبلغی را به حساب خاصی واریز کنند. این مبلغ کمتر از 100 هزار تومان بود ولی حداقل هزاران نفر این پیامک را جدی گرفته بودند! دقیقا در روزهایی که واحدهای صنعتی و تولیدی مهم کشور برای دریافت وام های معمولی خود دچار مشکل هستند و مردم از افزایش هزینه های زندگی گلایه می کنند چنین سهل انگاری هایی بیش از آنکه مایه تاسف باشد مایه تعجب است.

شاید در ایران همه چیز وارونه باشد زیرا آن سوی دنیا چندین متخصص و هکر باسابقه دور هم جمع می شوند و چندین میلیون دلار هزینه می کنند تا چندین میلیارد دلار به دست بیاورند اما این سوی دنیا چند کاربر عادی رایانه با صرف چند صد هزار تومان، چند ده میلیارد تومان به جیب می زنند، به همین راحتی!

 

پیامک مشکوک را باز نکنید

سیدحسین عظیمی، قاضی دادگاه انقلاب در این باره به خبرنگار ما می گوید: این روزها کلاهبرداری از طریق ارسال پیامک شیوع یافته و شهروندان باید در صورت دریافت پیامک مشکوک، هرگز آن را باز نکنند و به مفاد آن ترتیب اثر ندهند و مراتب را به پلیس آگاهی یا فتا منعکس کنند. وی می افزاید: پیامک های مشکوک پیامک هایی هستند که مخاطب آن ها سابقه ارسال اطلاعات شخصی خود به مرجع خاصی را نداشته و پیامکی دریافت می کند که بیانگر دسترسی ارسال کننده به اطلاعات شخصی وی، و یا برنده شدن در قرعه کشی و یا شرکت در مسابقه ای است. به گفته این مسؤول قضایی، محتوای این پیامک ها بیشتر بر شرکت در مسابقه از طریق پاسخ به سوالات، دانلود و یا فعال کردن نرم افزارهای خاص روی گوشی تلفن همراه و یا اعلام شماره حساب برای واریز وجه به مناسبت برنده شدن در مسابقه ای که در آن شرکت نکرده اند می باشد.

 

پیامک؛ ابزاری برای کلاهبرداران

قاضی عظیمی تصریح می کند: به دلیل کلاهبرداری از طریق تماس تلفنی، پرونده های زیادی تشکیل شده که مبدا آن ها از شهرهای مختلف بوده که با شگردهای خاص و دریافت اطلاعاتی در خصوص شغل، افراد را در خصوص خرید اقلام و یا برنده شدن در مسابقه و یا حتی اعزام به حج، فریب داده و برای واریز وجه به پای دستگاه های خود پرداز کشانده اند و با انتخاب گزینه انگلیسی وجوه بالایی را از حساب اشخاص خارج کرده اند.

سرهنگ امیدی مدیرکل مبارزه با جرایم خاص رایانه ای پلیس آگاهی کشور نیز با اشاره به اینکه حدود 10 میلیون پیام در روز از طریق پیامک ارسال می شود می گوید: «پیام کوتاه» در شکل گیری جرایمی همچون توهین، هتک حیثیت افراد، انتشار اکاذیب و مزاحمت عامل اصلی است. از آنجا که این جرایم در حوزه جرم غیرمشهود است، رسیدگی به آن در حوزه اختیارات پلیس نیست و مردم باید خودشان هوشیار باشند.

 

اپراتورهای تلفن همراه، پاسخگو باشند

زهرا بهجتی کار شناس روابط عمومی و روزنامه نگار که همه روزه با ده ها مورد پیامک و تماس تلفنی مواجه است در این باره به خبرنگار ما می گوید: چند روز قبل مردی که خود را اشکان… معرفی کرد با من تماس گرفت و گفت که از طرف شرکت همراه اول ماموریت دارد برنده شدن مرا در مسابقه هزاران لبخند، اطلاع رسانی کند و گفت که جنابعالی مبلغ یک و نیم میلیون تومان وجه نقد و یک سفر کربلا برنده شده اید. من البته اصلاً هیجان زده نشدم کاملاً احتمال می دادم این تماس بی پایه و اساس باشد. سپس به جای اینکه من سوال کنم وی از من پرسید: شما؟! گفتم شما چطور اسم مرا نمی دانید؟ با حالتی تصنعی پاسخ داد: استغفرا… حاج خانوم؛ ما اسرار مردم را که فاش نمی کنیم! گفتم این چه حرف غیرمنطقی است که می زنید. اعلام اسم من به خودم افشای اسرار مردم است؟!

این کار شناس روابط عمومی ادامه می دهد: چون مطمئن شد گولش را نخورده ام، با کمال وقاحت و بی ادبی حرف ناشایستی زد، بعد هم فوراً تلفن را قطع کرد و با هر خط دیگری که شماره اش را گرفتم تا جواب دندان شکنی به او بدهم کسی گوشی را جواب نداد. اما سوال من از شرکت همراه اول این است که چرا با اِعمال یک سیستم دقیق نظارتی و حتی بهره گیری از ابزار ها و اهرم های قضایی، دست چنین افراد لاابالی را برای همیشه کوتاه نمی کند تا هم مردم از چنین مزاحمت ها و فریبکاری ها در امان باشند و هم اعتبار و حیثیت این شرکت زیر سوال نرود و مشترکانش اعتماد خود را از دست ندهند؟

وی در ادامه با گلایه از اینکه امکان ردیابی دارندگان تلفن های اعتباری در اپراتورهای همراه اول و ایرانسل وجود ندارد می گوید: یک عده آدمهای بیمار، به راحتی امنیت اجتماعی مردم را به بازی می گیرند و از ابزاری که از سوی این شرکتها برای برقراری ارتباط در اختیار مردم قرار گرفته، سوء استفاده می کنند و این شرکتها هم زمینه های برخورد قاطع و فوری را فراهم نمی آورند در حالی که سود استفاده از این ابزارها به جیب آنها می رود.

 

منبع: قدس آنلاین

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *