خانه » بازیگران و هنرمندان » اخبار بازیگران و هنرمندارن » سیاسی ترین اسکار تاریخ سینما

سیاسی ترین اسکار تاریخ سینما

این فیلم همراه با حاشیه های فراوانی در خود آمریکا مثل احضار عوامل فیلم به دادگاه های نظامی همراه بود. با این حال نمی توان کتمان کرد که این فیلم هم بسیاری عقاید دولت آمریکا را تبلیغ می کند و فقط در نحوه اجرای بعضی جزئیات با آن اختلاف نظر دارد.

افکار : از هر طرف كه نگاه كنيد از اسكار هشتاد و پنجم بوي سياست مي آيد. تلقين سياست و سينما يكبار ديگر در اسكار به اوج خود رسيده است و امسال در اين جشنواره فيلم هايي حضور دارند كه سياستمداران بيشتر از هنرمندان درباره آنها سخن خواهند راند.

 

آرگو عليه ايران

آرگو حساس ترين فيلم امسال اسكار براي مردم ايران است. فيلمي جنجالي كه بعد از «بدون دخترم هرگز» دوباره درباره اتفاقات ايران ساخته شده است و به ماجراي فرار چهار كارمند/جاسوس آمريكايي از ايران مي پردازد. اين فيلم ناخودآگاه يادآور اين نكته است كه هاليوود، با تمام توان از همه برنامه هاي نه تنها تبليغاتي كه سياسي و نظامي و عملياتي آمريكا دفاع مي كند.

 

آيا آرگو برنده مي شود؟

آرگو برنده اسكار امسال است، چون همه جوايز مهم سينمايي مثل «گلدن گلوپ» و «جايزه كارگردانان» را برده است و حمايت تهيه كننده ها را هم پشت سر خود دارد. با اين حال كانديد نشدن «آرگو» در بخش بهترين كارگرداني شانس اين فيلم را براي كسب جايزه اسكار كاهش مي دهد.

 

لينكلن، مردي براي تمام فصول

يكي از مهم ترين بخت هاي اسكار امسال، فيلم سينمايي «لينكلن» ساخته استیون اسپیلبرگ است. لينكلن عليه قانون برده داري مبارزه كرد و در نهايت ترور شد. او يكي از روساي جمهور مشهور آمريكاست. قبلاً در فيلم ميلك كه در آن زندگي يك سياستمدار همجنس باز به نمايش درآمده بود، تنها جايزه بهترين بازيگر مرد را برنده شده بود. لينكلن از نظر تعداد كانديد شدن ركورد دار است اما به جز بهترين بازيگر نقش اول مرد نمي توان جايزه ديگري براي آن كنار گذاشت.

 

آيا لينكلن برنده مي شود؟

اسپيلبرگ در دو فيلم عظيمش «نجات سرباز رايان» و «فهرست شيندلر» برنده جايزه اسكار شده است. فيلم لينكلن در مقايسه با آنها فيلم بزرگي نيست. اما اسپيلبرگ كارگردان بزرگي است. چه كمدي مثل «اگه مي توني منو بگير»ساخته باشد و چه كميكي مثل «تن تن» شايد همين شهرت بالاي او راي هدگان اسكار را مجاب كند كه فيلم او را انتخاب كنند.

 

۳۰ دقيقه بعد از نيمه شب؛آمريكا عليه آمريكا

سه سال بعد از «قفسه درد» كارگردان زن اين فيلم سراغ يك داستان پركشش رفته است. اين بار موضوع درباره ترور بن لادن رهبر القاعده است. این فیلم همراه با حاشیه های فراوانی در خود آمریکا مثل احضار عوامل فیلم به دادگاه های نظامی همراه بود. با این حال نمی توان کتمان کرد که این فیلم هم بسیاری عقاید دولت آمریکا را تبلیغ می کند و فقط در نحوه اجرای بعضی جزئیات با آن اختلاف نظر دارد.

 

موسیقی، آرامش، امید

بینوایان، زندگی پی و کتاب بارقه امید فیلم های مهم دیگر اسکار امسال هستند. بینوایان از روی رمان مشهور ویکتور هوگو ساخته شده است، زندگی پی هم از روی یک رمان مشهور ساخته شده و داستان زندگی یک مرد تنها روی یک قایق در اقیانوس است و تمی مذهبی دارد. فیلم کتاب بارقه امید هم به عنوان تازه ترین ساخته دیوید ا. راسل با دریافت چهار جایزه فاتح بیست و هشتمین دوره جوایز سالانه اسپیریت که از آن به عنوان معادل اسکار در جامعه سینمای مستقل آمریکا یاد می شود، ممکن است جایزه اسکار را برنده شود.

 

۵ دوربین شکسته: فلسطینی ها دیده می شوند

فیلم «۵ دوربین شکسته» درباره کشاورزی فلسطینی است که نزدیک مرز اسراییل زندگی می کند. مور و بورنات هر دویشان بازجویی او توسط مسئولان رسمی را به تجربه روزانه زندگی کردن تحت رژیم ستم پیشه و غاصب اسرائیل مشابه دانستند.

 

عماد برناط که فیلمش  نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین مستند است، توسط مسئولان مهاجرت فرودگاه لس آنجلس مورد بازجویی قرار گرفت تا بتواند ثابت کند که در حقیقت به مراسم دعوت شده است یا خیر! او و خانواده اش را به مدت بیش از یک ساعت آنجا نگه داشتند و در تمام این مدت به او می گفتند ممکن است به کشورش بازگردانده شود.

 

برناط در این باره گفت: با وجود اینکه این تجربه ای ناخوشایند بود، اما این اتفاق هر روز در کرانه باختری فلسطین می افتد. بیش از ۵۰۰ ایست بازرسی، انسداد جاده ها و موانع دیگر وجود دارند که هیچ کداممان از برخورد با آنها در امان نبوده ایم. تجربه ما مثالی بسیار کوچک از مسایلی است که مردم ما هر روز با آنها مواجه هستند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.