خانه » روانشناسی » چرا دختران به خوش صحبتی تمایل دارند و پسران به بی‌حوصلگی؟

چرا دختران به خوش صحبتی تمایل دارند و پسران به بی‌حوصلگی؟

دلیل اینکه دختر ها بسیار راحت تر از پسر ها درباره  مشکلاتشان صحبت می  کنند چیست؟ دانشمندان آمریکایی اخیرا تحقیقی انجام داده  و توضیحی برای این مساله یافته  اند. اما آیا این توضیح منطقی است؟

 

خیلی  ها ممکن است این صحنه را بشناسند: دختری می  خواهد با شریک زندگی  اش راجع به مشکلی صحبت کند. او قصد دارد که همه چیز را ریز به ریز تعریف کند، اما آن پسر سکوت می  کند و تمایلی به صحبت کردن ندارد.

 

چند روان شناس آمریکایی که در دانشگاه می سوری شهر کلمبیا مشغول به کار هستند، اخیرا در تحقیقی که بین ۲۰۰۰ کودک و نوجوان انجام داد ه  اند، توضیحی برای این مساله یافته  اند. بر اساس نتایج این تحقیق، آن ها یک پیش  داوری قدیمی را از میان برداشته  اند. سال ها بود که محققان بر این عقیده بودند که بی تمایلی پسران برای یک صحبت طولانی به دلیل آن است که آن ها دوست ندارند از خود ضعف نشان دهند.

 

اما محققان در تحقیق جدید به این نتیجه رسیده  اند که دلایل دیگری باعث این امر هستند. نتیجه  اصلی تحقیق آن است که پسر ها کلا صحبت  های طولانی بر سر یک مشکل را عملی بیهوده می  دانند. روان شناسان آمریکایی نتایج تحقیق خود را در نشریه  علمی Child Development منتشر کرده  اند. روان شناسان تحقیقی چهار مرحله  ای بین کودکان و نوجوانان ۸ تا ۱۶ ساله انجام دادند. آن ها از نوجوانان خواستند که انتظارات مثبت و منفی خود را از یک صحبت طولانی نام ببرند.

 

نتیجه  تحقیق آن بود که در رابطه با انتظارات مثبت، امید دختر ها نسبت به سازنده بودن مکالمه  ای طولانی چشمگیر تر و بارز تر از پسران بوده است. در رابطه با انتظارات منفی در دو مورد نظرات پسر ها با دختر ها فرق می  کرد. پسر ها ذکر کردند که هنگام صحبت کردن درباره  احساساتشان، حس عجیبی پیدا می  کنند. افزون بر این آن ها چنین صحبتهایی را هدر دادن وقت می  دانند. بر اساس نتیجه  این تحقیق تفکر عمومی  که پسر ها صحبت نمی  کنند زیرا از واکنش دیگران می  ترسند دیگر از میان برداشته می  شود.

 

حس عجیبی که پسر ها در مورد مکالمات طولانی ذکر کرده  اند باعث می  شود که دانشمندان در مورد نتایج این تحقیقات شک کنند. روان شناسان در رابطه با پرسشنامه  هایی که به کار برده  اند با یک مشکل مواجه هستند. انسان ها معمولا تمایل به دادن جوابهایی دارند که در جامعه مطلوب به شمار می   روند. به این معنا که اگر لیستی از امید و ناراحتی درباره  مکالمات طولانی در مقابل یک نوجوان قرار گیرد، او به احتمال زیاد می  گوید که چنین مکالمه  هایی وقت را هدر می  دهند، زیرا این جواب مطلوب تر از این است که بگوید از یک مکالمه می  ترسد.

 

اما با وجود مشکل جمع  آوری داده  ها، دانشمندان تاکید می  کنند که پسر ها درکل بیشتر تمایل به سکوت دارند تا دختر ها.

محققان افزون بر این اعلام کردند که پدر ها و مادر ها در زمینه  از بین بردن چنین کلیشه  هایی می  توانند فعالیت کنند. آن ها می  توانند به پسر ها در سنین پایین بیاموزند که مکالمات طولانی می  توانند به راه  حل نیز بیانجامد و به همین دلیل تنها هدر کردن وقت نیستند. در عین حال آن ها می  توانند به دختران خود نیز توضیح دهند که بحث کردن طولانی در مورد جزئیات همه  مسائل، تنها راه حل از بین بردن مشکلات نیست.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.