یکشنبه 17 فروردین 1399
خانه » روانشناسی » برای زندگی بهتر » چقدر هوای دلت را داری؟

چقدر هوای دلت را داری؟

زندگی پر از شادمانی و نشاط حق طبیعی هر فرد است، اما گاهی مشکلات روزمره زندگی به حدی به فرد فشار وارد می کند که دستیابی به احساسات خوشایندی همچون محبت، موفقیت، امیدواری، شادی، انگیزه و… ناکام می ماند و همین امر روح و روان او را به هم می ریزد.

بنابراین   همانطور که سلامت جسم برای هر فرد با اهمیت است می بایست به نیاز های روحی و روانی خود نیز اهمیت بدهد.

اگر برای درد های جسمی به پزشک مراجعه می کنیم و به دنبال درمان آن هستیم، می بایست برای دردهای روحی و روانی نیز به دنبال راهکار های درمانی آن باشیم.

هر فرد با اهمیت دادن به روح و روان خود در حقیقت جسم خود را برای رویارویی با مشکلات و پیشامدهای زندگی مقاوم تر می کند. بهداشت روان به زبان ساده در حال خوب، فکر خوب و رفتار خوب خلاصه می شود. اینکه افراد بتوانند در سلامت روحی مناسب، خوب بیاندیشند و خوب تصمیم بگیرند و در   نهایت خوب عمل کنند و از زندگی خود کمال رضایت داشته باشند. اینکه در حال حاضر حال مردم جامعه ما چقدر خوب است جای بحث دارد چرا که دغدغه و مشکلات معیشتی امروز ذهن و روان بسیاری از افراد جامعه را به خود مشغول کرده است.

سازمان جهانی بهداشت، بهداشت روانی را توانایی کامل برای ایفای نقش های اجتماعی، روانی و جسمی تعریف می کند. این سازمان معتقد است که بهداشت روانی فقط نداشتن بیماری یا عقب ماندگی نیست بنابراین کسی که احساس ناراحتی نکند از نظر روانی سالم محسوب می شود. پریشانی روح و روان افراد را دچار اختلالات روانی چون افسردگی، اضطراب، استرس و… می کند. آمار ها نشان می دهد از هر چهار ایرانی یکی به اختلالات روانی مبتلاست.

رئیس اداره سلامت روان وزارت بهداشت نیز در اطلاعیه ای با اعلام اینکه ۲۱ درصد از جمعیت کشور دچار اختلالات روانی هستند، گفته؛ «یک درصد از این اختلالات در زمره انواع شدید به شمار می رود و برای همین طرح پوشش بیمه ای مشاوره های روان شناسی قرار است در کشور اجرا شود. اسکیزوفرنی، اختلالات دوقطبی و جنون از جمله اختلالات شدید روانی است، این درحالیست که میزان شیوع اختلالات روانی در ایران با آمارهای جهانی تفاوتی ندارد، افسردگی و اضطراب مهم ترین اختلالات روانی در کشور هستند که در بین زنان شایع تر از مردان است.»

بنابراین بسیاری از مسایلی که امروزه در جامعه بیشتر مشهود است مانند؛ نگرانی فردا، گرانی و مشکلات اقتصادی، آلودگی هوا، بیکاری و یا تهدید آن، تغییرات مدام کاری و محیط زندگی، حوادث و بلایای طبیعی و یا غیرطبیعی، جر و بحث های محیط خانوادگی یا کاری و… به هر ترتیب شرایط زندگی را ناخوشایند کرده و هرکدام از این عوامل به نوبه خود به روان افراد فشار می آورد و گا ها انگیزه و شوق زندگی را از افراد می گیرد. سلامت روان جدا از سلامت کلی فرد نیست و سال  هاست در تعریف سلامت، فقط سلامت جسم را در نظر نمی  گیرند، اما حقیقتا چند درصد از افراد جامعه نسبت به حال روان خود آگاه هستند و برای مبارزه با فشارهای روحی و روانی خود تلاش می کنند. چند درصد از افراد می دانند که فشارهای روحی و روانی چه تبعاتی روی مسیر زندگیشان می گذارد.

البته این آگاهی و عدم آگاهی نسبت به مشکلات رفتاری و اختلالات روانی در افراد چه سودی خواهد داشت، زمانی که مراکز مشاوره و روان درمانی هزینه های هنگفتی برای مشاوره دریافت می کنند و از سوی دیگر بیمه ها حاضر نیستند خدمات روان درمانی را تحت پوشش قرار دهند و یا هرزگاهی وعده و وعید هایی می دهند که اجرایی نمی شود. این درحالی است که کشورهای توسعه یافته برای تامین بهداشت روانی افراد در جامعه بودجه هایی را در نظر می گیرند.

درست است در تامین بهداشت روانی، افراد خود نیز باید تلاش کنند اما نقش مسوولان در تحقق این اهداف بی تاثیر نخواهد بود و در صورت بروز اختلالی باید راهکاری برای مقابله داشته باشند.

یک روان شناس معتقد است که بهداشت روانی افراد جامعه از مواردی است که اغلب مواقع، آنچنان که شایسته است به آن توجهی نمی شود. این در حالی است که منشاء بسیاری از جرایم و آسیب های اجتماعی، همین بی توجهی به سلامت روحی است. اختلالات روانی، علاوه بر بار اقتصادی زیادی که به کشور ها تحمیل می کند، روند توسعه آن کشور را کند کرده، بنیان خانواده ها را سست می کند و به بروز خشونت های افراد جامعه علیه یکدیگر منجر می شود.

سیما فرودوسی درباره در نظر گرفتن راهکارهای پیشگیری و درمان بهداشت روانی می گوید: «کاهش بیکاری، افزایش روحیه نشاط جمعی در جامعه، ایجاد امید در افراد نسبت به آینده، از بین بردن نگرانی های اقتصادی و بسیاری از موارد اینچنینی اقداماتی است که توسط مسوولان باید انجام شود. اما در عین حال و در کنار تمام این موارد، خود افراد و خانواده ها هم باید به این مساله توجه کرده و برای حفظ سلامت روانی خود و افراد خانواده شان وارد عمل شوند. با زندگی ماشینی که افراد شهرنشین به ویژه ساکنان شهرهای بزرگ را درگیر خود کرده، خستگی ، افسردگی ، بدبینی  و بروز خشم و ناامیدی، با شدت بیشتری امکان وقوع دارند و بنابراین به   همان اندازه باید برای دچار نشدن به این موارد، آگاهی و اطلاع رسانی صورت گیرد.»

علاوه بر مشکلات و دغدغه هایی که بر روان فرد تاثیر می گذارد، بعضا مشاغلی که افرادی در آن حضور دارند نیز در فشارهای روانی آن ها نیز بی تاثیر نخواهد بود، مشاغلی که در آن استرس و اضطراب همواره همراه افراد است، مانند پرستاری، روزنامه نگاران و… چرا که علاوه بر اندیشیدن به دغدغه های خود به مشکلات و دغدغه های دیگران نیز می اندیشند و همین موضوع روی افکار و ذهن آن ها تاثیر می گذارد و بهداشت روان آن ها را به خطر می اندازد.

بهداشت روانی در خانواده، مدرسه، دانشگاه، محیط کار، جامعه و… فرد برای حضور و عملکرد مثبت فرد، باید تامین شود. با توجه به اینکه بیش از ۸۰ درصد بیماری ها و ناراحتی های جسمی با روح و روان انسان سروکار دارند مسئولان کشوری باید توجه بیشتری نسبت به بهداشت روان داشته باشند. در حال حاضر نوجوانان و جوانان ۱۸ تا ۲۵ سال و جمعیت زنان بیشتر از سایر اقشار جامعه در معرض افسردگی قرار گرفته اند.

برای شناخت جوانب بهداشت روانی و در نظر گرفتن راهکارهای پیشگیری و درمان آن، دولت ها باید دست به کار شده و اقدامات پیشگیرانه ای را در نظر بگیرند؛ کاهش بیکاری، افزایش روحیه نشاط جمعی در جامعه، ایجاد امید در افراد نسبت به آینده، از بین بردن نگرانی های اقتصادی و بسیاری از موارد اینچنینی اقداماتی است که توسط مسوولان باید انجام دهند.

اما در عین حال و در کنار تمام این موارد، خود افراد و خانواده ها هم باید به این مساله توجه کرده و برای حفظ سلامت روانی خود و افراد خانواده شان وارد عمل شوند. با زندگی ماشینی که افراد شهرنشین به ویژه ساکنان شهرهای بزرگ را درگیر خود کرده، خستگی ، افسردگی ، بدبینی  و بروز خشم و ناامیدی، با شدت بیشتری امکان وقوع دارند و بنابراین به   همان اندازه باید برای دچار نشدن به این موارد، آگاهی و اطلاع رسانی صورت گیرد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.