خانه » اخبار روز » اجتماعی » رونمایی از سه کتاب درباره شهید احمدی روشن

رونمایی از سه کتاب درباره شهید احمدی روشن

به گزارش خبرنگار مهر، این مراسم به همت فرهنگسرای ولاء و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با حضور محمدعلی قندهاری نیا معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، محسن پرویز معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرتضی سرهنگی، جانباز مجتبی شاکری و خانواده شهید احمدی روشن عصر شنبه در مجتمع فرهنگی هنری شیخ صدوق فرهنگسرای ولاء برگزار شده و از رحیم مخدومی، احسان ترابی، مهدی نوری و مرتضی قاضی نویسندگان آثار مکتوب درباره شهید احمدی روشن تجلیل شد.

کتاب “من مادر مصطفی”(دانشمند جوان شهید مصطفی احمدی روشن در خاطرات مادر و دیگران) در ارتباط با خاطرات مادر این شهید، نوشته “رحیم مخدومی” از سوی نشر “رسول آفتاب” در پاییز سال 1391 به شمارگان 2500 نسخه در 128 صفحه منتشر شده و شامل مصاحبه‏ هایی است که نویسنده کتاب با خانواده، دوستان و به ویژه با مادر شهید انجام داده است.

کتاب “آقا مصطفی” نوشته “احسان ترابی و مهدی نوری” در 88 صفحه با شمارگان 3000 نسخه از سوی نشر “یاران شاهد” در سال جاری منتشر شده که بخشی از زندگی و شهادت دانشمند شهید مصطفی احمدی روشن است.

سومین کتاب نیز با عنوان “یادگاران” نوشته “مرتضی قاضی” با شمارگان 2200 نسخه به چاپ رسیده رونمایی شد.

ادبیات انقلابی از اتفاقاتی است که در سالهای گذشته در کشور ما رواج یافته است

معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این مراسم اظهار داشت: ادبیات انقلابی از اتفاقاتی است که در سالهای گذشته در کشور ما رواج یافته و نمونه آن، کتابهایی راجع به زندگینامه و داستان افرادی است که در جمهوری اسلامی تلاش کردند ولی اکنون در میان ما نیستند و این کتابها به شکلی زیبا و هنری نوشته شده است.

محسن پرویز ادامه داد: پیش از این، ما با ادبیات داستانی و رمانی آشنا بودیم و بحث خاطرات نیز محفوظ بود اما بحث زندگینامه های داستانی و بیان زندگی بزرگان، اتفاق جدیدی است که در سالهای اخیر رونق یافته است؛ بیان موضوع واحد از زبان ها و دیدگاههای مختلف، محوریت نوع جدید ادبی را تشکیل می دهد که در این حوزه آثار بسیار خوبی خلق شده است و نمونه موفق این گونه کارها در “روایت فتح” به چاپ رسیده است.

وی با اشاره به رشد شعر و به خصوص داستان و خاطره  نویسی در دوره بعد از انقلاب اسلامی، اظهار داشت: در اینکه انقلاب اسلامی باعث تعالی نویسندگان در حوزه  های شعر و داستان شده، تردیدی نیست؛ همچنین تعداد زیاد آثاری که بعد از انقلاب نوشته شده، دلیلش تأثیر انقلاب در مضامین شعر و داستان بوده است.

معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به انقلاب اسلامی و ایجاد تحول در حجم آثار و مضامین شعر و داستان، عنوان کرد: در سال های پس از انقلاب، به دلیل آغاز جنگ تحمیلی هشت  ساله در یک برهه زمانی طولانی به خاطر سایه سنگین دفاع مقدس بر سایر رخدادها، نویسندگان و شاعران به جای اینکه به حوزه انقلاب اسلامی نیز بپردازند، مشغول نوشتن در حوزه دفاع مقدس بودند و از نظر حجم آثار در حوزه انقلاب، هنوز به آن جایگاهی که می  خواهیم، نرسیده  ایم.

وی اضافه کرد: بازخوانی خاطرات گذشته از دیگر موضوعات ادبی جدید در کشور است؛ کتابی مانند “دا” که نقش زنان در جبهه را بیان می کند و یا کتابهای دیگر که از دید اسیر نوجوان به بحث جبهه پرداخته است نیز از دیگر تألیفات در این بخش است.

پرویز تصریح کرد: به دلیل فاصله زمانی بین نقل وقایع و بازآفرینی وقایع، برخی مسائل ممکن است فراموش شود اما در مورد شهید مصطفی احمدی روشن، خیلی زود و قبل از آنکه به فراموشی سپرده شود، با همت نویسندگان، آثاری به چاپ رسید.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ما در همه زمینه ها به غرب وابسته بودیم ولی اکنون به جایی رسیده ایم که انرژی هسته ای تولید می کنیم و این امر برای آنان قابل پذیرش نیست و برای همین دست به ترور فیزیکی زدند.

معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تأکید بر بالندگی ایران در حوزه علم اظهار داشت: سرعت رشد تولیدات علمی جمهوری اسلامی در دو دهه اخیر، به خصوص در دهه اخیر نسبت سایر کشورهای دنیا بسیار بالاست و این موضوع برای کشورهای استکباری ناراحت کننده است.

چهار ویژگی بارز مصطفای شهید باعث شد تا به فیض شهادت برسد

پدر مصطفی نیز در این مراسم بیان داشت: این شهید بزرگوار چهار ویژگی بارز داشت که احترام بیش از حد به پدر و مادر و خانواده، سرباز ملت ایران بودن، مرید خوب برای رهبر معظم انقلاب و بنده خوب بودنش برای خداوند متعال باعث شد تا به فیض شهادت برسد.

رحیم احمدی روشن ادامه داد: احترام به پدر و مادر از جمله خصایص اخلاقی این شهید بود، چراکه هیچ وقت به یاد ندارم که از او بداخلاقی دیده باشم.

وی تصریح کرد: این شهید بزرگوار، سربازی وارسته و وفادار برای ملتش بود و شبانه  روز برای مردم کار می  کرد؛ به یاد دارم قانونی در مجلس ششم مبنی بر تعلیق غنی سازی به تصویب رسید که پس از تصویب آن، آثار یأس و نا امیدی را در چهره پسرم می  دیدم و از او درباره علت ناراحتیش پرسیدم که در جواب از درد دل هایش در این باره صحبت کرد ولی پس از مدتی که دوباره سایت نطنز باز و عملیات غنی سازی از سر گرفته شد، مصطفی گروه چند نفره ای از دانشمندان هسته  ای تشکیل داد که شبانه  روز مشغول فعالیت بودند و موفقیت های زیادی نیز کسب کردند.

پدر شهید احمدی روشن افزود: مصطفی با شهادتش انقلاب را بیمه کرد و مرید خوبی برای رهبر انقلاب بود و شاید به همین دلیل بود که معظم له پس از شهادتش فرمودند که شهادت این جوان، دل ما را سوزاند.

وی بیان داشت: در بیداری اسلامی که هم  اکنون نزدیک به 2 سال از شکل  گیری آن می  گذرد، شاهد هستیم که مردم این کشورها هنوز به نتیجه دلخواه خود نرسیده  اند چراکه در قیام هایشان خلاء رهبری احساس می  شود و به همین دلیل است که ما باید قدرمقام معظم رهبری را بدانیم.

وی ادامه داد: در جریان جنبش وال  استریت، مردم آمریکا از عکس مصطفی علیه دولتمردان  ایالات متحده استفاده کردند که این یک امر بی  بدیل در تاریخ انقلاب بود و این اتفاق نشان می  داد که افق فکری مصطفی جهانی بود.

احمدی روشن افزود: دانشجویان آینده سازان این کشور و ادامه دهنده راه شهدای جهاد علم و فناوری هستند؛ در این میان، استکبار جهانی با خیال خام خود می خواهد مقابل پیشرفت علمی ملت ایران در عرصه های مختلف بایستد اما دشمنان باید بدانند که با این اقدامات، تلاش جوانان چندین برابر شده است.

داغ رفتن این شهید هنوز نیز در بین آحاد مردم و جامعه علمی کشور احساس می شود

معاون سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در ادامه این مراسم با تأکید بر اینکه مقام معظم رهبری در مورد این شهید فرمودند که “داغ شهادت ایشان برای ما سخت بود” افزود: داغ رفتن این شهید هنوز نیز در بین آحاد مردم و جامعه علمی کشور احساس می شود و باید از عزیزانی که در تألیف سه کتاب همت کردند تشکر و قدردانی شود.

محمدعلی قندهاری نیا تأکید کرد: اگر قیام امام حسین(ع) ماندگار شد، به طور یقین به دلیل نقش حضرت زینب(س) و امام سجاد (ع) بود که آن حماسه ها و رشادتها را برای مردم تعریف و بازگو کردند و امروز نیز کسانی که در تألیف کتاب با یاد و خاطره شهید احمدی روشن همت کردند، نقش ماندگار شدن یاد و خاطره این شهید بزرگوار و سایر شهدا را در یاد و خاطره ملت ایران و در اقصی نقاط گیتی انجام می دهند.

در حاشیه این مراسم تابلویی که با انگشتان هنرمند استاد تاجیک مزین به تصویر شهید احمدی روشن و فرزندش بود، ترسیم شد و در پایان این مراسم نیز ضمن رونمایی از این سه کتاب، از نویسندگان و پدیدآورندگان آن با حضور پدر و مادر شهید احمدی روشن تجلیل به عمل آمد.

بولتن “شلیک به دانش” در ارتباط با ترور دانشمندان ایرانی نوشته “سید محمد امین آبادی” طی این برنامه رونمایی شد که این بولتن ویژه با بررسی مبانی نظری و چرایی ترورهای صورت  گرفته علیه دانشمندان هسته ‏ ای ایران آغاز می  شود و در ادامه ترور پنج نخبه هسته  ای کشور به  صورت موردی موشکافی شده و سپس اسناد تکان  دهنده  ای درباره آمران و عاملان ترورها ارائه می  شود؛ بخش پایانی بولتن نیز به نتیجه  گیری علمی اختصاص داده شده است


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *