خانه » روانشناسی » برای زندگی بهتر » آرامش را در زندگی تان بسازید

آرامش را در زندگی تان بسازید

اگر نگاهی به انسان های پیرامون خود داشته باشید ، متوجه تفاوت روحیه و رفتار در آنان می شوید.گروهی شاد و امیدوار و خوش بین هستند و عده ای ناامید ،گرفته و بدبین.

 

افراد گروه اول ،احساسات خود را کنترل کنند و هنگامی که با مردم برخورد می کنند همواره لبخند بر لب دارند . اما انسان های گروه دوم ، کسانی هستند که همواره چهره ای گرفته و غمگین دارند ، از همه چیز و همه افراد ، شکوه و شکایت دارند . این افراد دارای روحیه ای منفی هستند و امیدی به موفقیت ، رشد و توسعه در زندگی ندارند .

 

حال سئوال من از شما این است که : در کدام دسته قرار داری ؟ اگر در گروه دوم قرار داری ، راه اشتباهی در زندگی انتخاب کرده ای که هر چه در این راه جلوتر بروی از شادی و نشاط و سعادت و سلامت در زندگی بهره کمتری نصیب خودت و کسانی که با تو معاشر هستند خواهی کرد . اما رفتار تو تا امروز دلیل این نیست که تا پایان عمر چاره ای جز این روش در زندگی ات نداری.می توانی در نگرش و شیوه ی زندگی ات تغییر ایجاد کنی اما اول باید بدانی چه چیزهایی به انسان کمک می کند تا روحیه ای مناسب داشته باشد و چه چیزهایی روحیه ی او را تخریب می کند.

خانواده

سر چشمه حالت های روحی انسان کدامند ؟

روحیه انسان ، منشاء رفتار او است . گرچه گاهی رفتار نیز بر روحیه آدمی اثر خواهد داشت . به عنوان مثال ، اگر حس می کنید که از روحیه خوبی برخوردار نیستید ، می توانید چند دقیقه ای در یک فضای آزاد قدم بزنید . چند نفس عمیق بکشید و خود را به دست طبیعت دل انگیز بسپارید و آنگاه خواهید دید که وضع روحی شما تغییر کرده و بهتر شده است . این کار خرج چندانی به دنبال ندارد . دعوت طبیعت را لبیک بگوییم . در روزهای تعطیل پای از خانه بیرون بگذاریم و به آغوش طبیعت پناه ببریم . حد اقل این کار ارزش آزمایش برای یک بار را دارد . اما روحیه و حالات درونی تاثیر مستقیمی بر رفتار دارد پس می توانید با اصلاح درون ،رفتار مناسبی از خود نشان دهید.

 

عوامل تضعیف و تخریب روحیه

ما وظیفه داریم عوامل تضعیف روحیه را شناسایی و وجود خود را از آنان پاک سازی کنیم .

باورهای منفی و غلط

باورهای منفی روحیه انسان را افسرده می کند . کسی که معتقد است شانس ندارد ، این تصور ، ارمغانی جز افسردگی روحی برای او نخواهد داشت .

خداوند مرکز نشاط و آرامش است . کسی که با او قطع رابطه کند به طور یقین آرامش و نشاط خود را از دست خواهد داد و روحیه او منفی و افسرده خواهد شد .

نا امیدی از فضل و رحمت خداوند

کسی که از رحمت الهی نا امید شود بهره ای جز احساس یاس و نا امیدی نخواهد داشت . از این رو خداوند در قران می فرماید : از رحمت خدا مایوس نشوید .

فقدان خود باوری و اعتماد به نفس

انسان باید به توانایی و قدرتی که خدای مهربان به او داده است باور داشته باشد و از انجام کارهای بزرگ هراسی به خود راه ندهد . انسان بی شهامت نمی تواند دارای روحیه مثبت باشد .

فقدان هدف گذاری و برنامه ریزی

چنانچه کسی در زندگی هدف معینی نداشته باشد و بی برنامه باشد به مرور زمان روحیه مثبت خود را از دست خواهد داد .

تحلیل نادرست از رویداد های زندگی

باید توجه داشت که ما به همه زوایای رویداد های زندگی آگاه نیستیم . بنابراین اگر رویدادی بر خلاف میل ما بود نباید روحیه خود را از دست بدهیم و به منفی بافی بپردازیم . خداوند در قران می فرماید : ای بسا چیزهایی که شما از آن بیزاری می جویید در حالی که برای شما خیر و برکت است .

صفات ناپسند

صفات ناپسندی چون حسد ، کینه ، بدبینی ، ترس ، بخل ، انتقام جویی مانند آتش ، روان انسان را دچار عذاب و نگرانی می کند .

قطع رابطه با خدای مهربان

خداوند مرکز نشاط و آرامش است . کسی که با او قطع رابطه کند به طور یقین آرامش و نشاط خود را از دست خواهد داد و روحیه او منفی و افسرده خواهد شد .

تمام لغات منفی را از فرهنگ لغات روزمره خود حذف کنیم تا اثرات مطلوب آن را به زودی در زندگی خود شاهد و ناظر باشیم .

کاربرد عبارت های منفی

استفاده از کلماتی نظیر : نمی شود ، نمی توان ، نمی گذارند ، امکان ندارد ، و … چون سمی خطرناک قادرند روحیه ما را افسرده و تضعیف کنند . بیائیم از امروز به خود قول دهیم که از بزبان آوردن این نوع کلمات خود داری کنیم . کلمات رادیو اکتیویته دارند . کلمات مثبت ، بار مثبت انتقال می دهند و کلمات منفی ، اثرات ویران کننده بر جای می گذارند . بیائیم تمام لغات منفی را از فرهنگ لغات روزمره خود حذف کنیم تا اثرات مطلوب آن را به زودی در زندگی خود شاهد و ناظر باشیم .

مثبت اندیشی

معاشرت با افراد منفی باف و بدبین

یکی از عوامل تخریب روحیه ، نشست و برخاست با افراد بدبین و منفی باف است . از آن جا که این افراد دارای روحیه منفی هستند ، دائما به دیگران نیز پیام های منفی می دهند و آثار و حالت های روحی خود را به معاشران خود منتقل می کنند . در نتیجه روحیه هم نشینان آنان نیزپس از مدتی نگران ، افسرده ، بدبین و منفی نگر خواهد شد .

 

همانطور که گفته شد افراد در دو گروه قرار می گیرند : گروهی که دارای روحیه شاد و با نشاط هستند و گروهی که روحیه ای منفی دارند . بهر کجا که پا می گذارند ، متاسفانه ، بذر بدبینی و منفی بافی را می پاشانند و شادی ها را پر می دهند . سخن امروز من با این دسته از افراد است و سعی و تلاش بر اینکه بتوانم با حمایت خدای مهریان ، عوامل ایجاد کننده این نوع روحیه را بیان کنم تا آنان بتوانند از ورود این دسته عوامل مخرب و تضعیف کننده روحیه به زندگی خود جلوگیری کنند و بتوانند آرامشی پایدار و دوست داشتنی به خود و خانواده خود و دوستان و معاشران خود هدیه کنند .

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *