خانه » روانشناسی » چرا عمر باهوش‌ها طولانی‌تر است؟

چرا عمر باهوش‌ها طولانی‌تر است؟

نتایج یک تحقیق دانشگاهی نشان می دهد افراد باهوش دارای ضریب هوشی بالاتر عمر طولانی تر دارند، چرا که آن ها کم تر به انواع مختلف بیماری ها دچار می شوند.

در این تحقیقات که در نشریه علوم روانشناسی به چاپ رسیده است، در مجموع اطلاعات به دست آمده از میلیون ها نفر در ده ها تحقیق و مقاله دانشگاهی در سراسر جهان مورد بررسی قرار گرفته است. در مجموع نتیجه این مطالعات این بود که افراد باهوش تر و آگاه تر نسبت به دیگران کم تر به بیماری دچار می شوند و دیرتر می میرند.

اگرچه توضیح این رابطه بسیار پیچیده است، اما دانشمندان معتقدند ساده ترین روش برای توضیح این مسئله رابطه بین هوش و سلامت است. افراد باهوش بهتر از دیگران می توانند خود را از حوادث دور نگاه دارند و نسبت به خطرات و عوارض مصرف سیگار و مواد مخدر آگاهی دارند.

به گزارش تایم، در مجموع مطالعات انجام شده روی تعداد زیادی از افراد سالمند نشان داده است رابطه معناداری بین ضریب هوشی پائین و نرخ بستری شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به بیماری های مختلف وجود دارد.

یکی از موارد پیچیده تر که می تواند به توضیح بهتر این مسئله کمک کند این است که افراد دارای ضریب هوشی کم تر با احتمال بیش تری دارای ناهنجاری های ژنتیکی خاص هستند. برای مثال در تحقیقی که در سال 2010 به چاپ رسید مشخص شد افرادی که فقط چند نمره از لحاظ ضریب هوشی از متوسط جامعه پائین تر هستند با احتمال 60 درصد بیش تر از دیگران در اثر ابتلا به شیزوفرنی در بیمارستان بستری می شوند.

از سوی دیگر افراد کم هوش با احتمال بیش تری به سمت مصرف مشروبات الکلی می روند و بیش تر از دیگران به افسردگی، ناامیدی و بیماری های مغزی دچار می شوند. نکته عجیب تر این است که افراد باهوش با احتمال کم تری در درگیری ها مجروح می شوند، چاقو می خورند و حتی اقدام به خودکشی می کنند.

البته در توضیح بعضی از این موارد می توان نظریه هایی را مطرح کرد. برای مثال افراد کم هوش بیش تر از دیگران دست به انجام کارهای بدون فکر می زنند.

یان دیری از دانشگاه ادینبرگ در این باره می گوید: ضریب هوشی انسان ها می تواند روی رشد عصبی او تاثیرگذار باشد. این بدان معناست که افراد دارای ضریب هوشی پائین نه تنها دارای رشد ادراکی پائین تری هستند، بلکه ساختار مغز آن ها نیز بدتر از دیگران است که باعث می شود آن ها بیش تر از دیگران به بیماری های روانی مانند زوال عقل دچار شوند.

البته علاوه بر ارتباط بین ضریب هوشی پائین تر و بیماری های مغزی، این رابطه بین بیماری های قلبی و عروقی نیز وجود دارد. نتایج یک تحقیق 30 ساله اسکاتلندی که نتایج آن در سال 2004 ارائه شد، نشان داد افرادی که در سن 11 سالگی از لحاظ هوشی کمبودهایی دارند، با احتمال 11 درصد بیش تر به دلیل ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی در بیمارستان بستری شده یا جان خود را از دست می دهند.

تیم ادنبرگ در این باره گفت: نتایج تحقیقات ما با مطالعات انجام شده در دانمارک، سوئد و آمریکا سازگار بود. در تمام این مطالعات هوش  کم تر رابطه عکسی با خطر ابتلا به سکته دارد.

نویسنده این تحقیقات در این باره گفت: افرادی کم هوش معمولا زمان بیش تری برای فهمیدن اهمیت فعالیت بدنی، داشتن رژیم غذایی سالم و دوری گزیدن از سیگار لازم دارند. به این ترتیب می توان توضیح داد که چرا کم هوش ها بیش تر به سرطان ریه دچار می شوند، اما بین کم هوشی  آن ها و ابتلا به دیگر سرطان ها ارتباطی وجود ندارد.

مطالعات هم نشان داده است یکی از کلیدی ترین نکات شخصیت هر فرد برای پیش بینی طول عمر وجدان یک فرد است. دانشمندان متوجه شدند افرادی که در سن 12 سالگی توسط والدین و معلمان خود باوجدان و وظیفه شناس معرفی می  شدند با احتمال بیش تری تا 64 سال بعد زنده می ماندند. این افراد هم چنین با احتمال کم تری به بیماری هایی مانند دیابت، فشار خون بالا، بیماری های استخوانی، سکته و آلزایمر دچار می شدند. حتی روند پیشرفت بیماری ایدز در افرادی که وظیفه شناس هستند سرعت کم تری دارد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.