خانه » اخبار روز » تالاب فصلی میرملکی میزبان پرندگان مهاجر + عکس

تالاب فصلی میرملکی میزبان پرندگان مهاجر + عکس

به گزارش خبرنگار فارس، «تالاب میرملکی» با طول 1000متر، عرض 50 متر و عمق 3 متر در شهرستان مهر، جنوب استان فارس و در روستای میرملکی قرار دارد که اهالی این روستا و ساکنان آن منطقه آن را «شط» می نامند. در فصل پاییز ( آبان ماه) با سیلاب های بزرگ پر می شود و تا آخر تیرماه سال آینده نیز ذخیره آب آن به دلیل گرم بودن دمای هوا تبخیر و یا جذب زمین می شود.

با آغاز فصل پاییز و بارش های فصلی در منطقه، این تالاب پر آب می شود و از این تاریخ تا اواخر بهار شاهد کوچ پرندگانی زیبا و نادر از نقاط مختلف به این منطقه هستیم که در فصل زمستان و ماه های بهمن و اسفند پرندگان بیشتری به این تالاب می آیند. 

تالاب فصلی میرملکی میزبان پرندگان مهاجر + عکس

این پرندگان از کشورهای «روسیه»، «ترکمنستان»، «آذربایجان» و «تاجیکستان» وارد کشور می شوند و مدت کوتاهی نیز به این تالاب می آیند. پرندگانی مثل «فلامینگو»، «پلیکان»، «خودکای ابرو سفید»، «اردک های روی آبچر» و «اردک های غواص» از جمله پرندگان مهاجری هستند که به این تالاب می آیند اما متاسفانه به دلیل شکارهای غیرقانونی اهالی و نبود امنیت کافی، بعد از مدت کوتاهی کوچ می کنند. 

به دلیل اینکه آب این تالاب شیرین است، دامداران نیز در برخی اوقات برای حیوانات خود از آن استفاده می کنند، علاوه بر این این به دلیل خشکسالی های فراوان و گسترده در این منطقه، حیوانات وحشی نیز از آب آن استنفاده می کنند. ظاهراً در سال های نه چندان دور، «باغ نخلستانی» در کنار این تالاب یا به قول مردمان محلی و ساکن آن منطقه «شط»، وجود داشته که بیش از 50 درخت خرما توسط یکی از اهالی روستا در آن محل غرص شده و این مکان نیز به «سینه باغی» مشهور بوده است. 

تالاب فصلی میرملکی میزبان پرندگان مهاجر + عکس

شط فصلی هر 5 سال یک بار توسط اهالی میرملکی به صورت دسته جمعی تا اوایل انقلاب لایروبی می شد و در ایام نوروز باستان که بهار سر از زمین بلند می کند و تمام گیاهان طبیعی این خطه مشام مهمانان نوروزی را پر می کنند، صدها تن از مردم شهرهای لامرد و مهر و بخش های تابعه از این مکان طبیعی بازدید می کنند و در کنار آب شیرین آن تا پاسی از شب می گذرانند.

ساکنان این منطقه معمولاً با رویش گیاهان سبز و گل های زیبا که رایحه ای خوشبو نیز دارند، روزهای تعطیل و جمعه ها را با خانواده در کنار تالاب می گذرانند، در دهه 70 نیز برخی ارگان ها قایق های موتوری کوچک را در این تالاب به آب انداخته بودند و مهمانان نوروزی و گردشگران با آن قایق ها مسیر تالاب را گشت می زدند.

تالاب فصلی میرملکی میزبان پرندگان مهاجر + عکس

یکی دیگر از جاذبه های این تالاب، میدان سوارکاری شهید «حسین کهنسال» است که سوارکارانی از این روستا و روستاهای همجوار در آن مکان به سوارکاری می پردازند. تاکنون چندین نوبت مسابقات اسب سواری نیز در این میدان برگزار شده است.

این تالاب هم اکنون بدون حفاظ و در حومه روستای میرملکی واقع شده است و با کم شدن بارش های فصلی و گرم تر شدن دمای هوا در این منطقه، گردشگران کمتری به این منطقه می آیند و تنها ساکنان این روستا و روستاهای تابعه دو شهرستان مهر و لامرد از آن به عنوان محلی برای تفریح استفاده می کنند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *