خانه » اخبار روز » اجتماعی » کتیبه‌ها و در عمارت نواب سرقت شد +تصاویر

کتیبه‌ها و در عمارت نواب سرقت شد +تصاویر

کتیبه ها و درِ تاریخی عمارت نواب یزد به دست افراد ناشناسی سرقت شد. این بنا سال هاست که مورد بی توجهی مسئولان مربوطه قرار گرفته و با اینکه چهار سال است در فهرست آثار ملی جای دارد، روز به روز مخروبه تر می شود گفته شده به دلیل نبود حفاظت، سارقان بی محابا هر تکه از آن را به غارت می برند.

 

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، خانه نواب یزد سال ها مورد بی توجهی قرار گرفته و هر روز مخروبه تر می شود و از آنجاییکه هیچ گونه حفاظتی از آن نمی شود، سارقان می توانند، بدون هیچ هراسی اقدام به غارت هر تکه از این بنای ارزشمند بکنند.

 

کتیبه‌ها و در عمارت نواب سرقت شد +تصاویر

خانه نواب حالا دیگر در ندارد، کتیبه ندارد. دار و ندارش به سرقت رفته است

 

خانه نواب یکی از بناهای ارزشمند شهر بادگیرهای یزد است که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد آن در زمره آثار ملی ایران قرار گرفته است. هرچند این خانه نزدیک خیابان امام علی (ع) در حد فاصل خیابان امام حسین (ع) تا پل قطار قرار دارد و می توانست تبدیل به یکی از مراکز فرهنگی و توریستی این شهر شود اما امروز به جای کاربری جدید هر تکه از این بنا به سرقت می رود.

 

کتیبه‌ها و در عمارت نواب سرقت شد +تصاویر

این خانه می توانست به جای اقامتگاه معتادان مرکزی فرهنگی در یزد شود

«امیر ترقی نژاد»، فعال و دوستدار میراث فرهنگی با اعلام خبر این سرقت گفت: «این عمارت تاریخی که به دنبال بارندگی های اخیر در این شهر درآستانه تخریب قرارگرفته، اکنون دچار بحران جدیدی شده و بسیاری از کتیبه ها و در تاریخی آن به سرقت رفته است.»

 

کتیبه‌ها و در عمارت نواب سرقت شد +تصاویر

اینجا خرابه نیست، این یک اثر ملی است

به گفته او، عمارت به رغم ویژگی های منحصر به فرد در معماری سال هاست که رنگ و روی مرمت به خود ندیده و روز به روز به تخریب کامل نزدیک تر می شود.

 

ترقی نژاد همچنین در مورد وضعیت نامناسب این بنا گفت: « این عمارت نه تنها مخروبه شده بلکه محلی برای تجمع معتادان نیز شده است.»

کتیبه‌ها و در عمارت نواب سرقت شد +تصاویر

اشتباه نکنید، اینجا جایی برای سلاخی نیست. اینجا بنایی است که می توانست در حین خفظ هویت و تاریخش درآمدزا هم شود

 

عمارت تاریخی نواب از آثار تاریخی بجا مانده در دوره پهلوی اول است که محل سکونت یکی از نمایندگان مجلس به همین نام بوده است.

کتیبه‌ها و در عمارت نواب سرقت شد +تصاویر

ای کاش این بنا می توانست میزبان توریست های باشد که راهی یزد می شوند و از این مسیر عبور می کنند

 

مصالح به کار رفته در این عمارت را انواع آجر، گِل، گچ، سنگ، چوب، خشت خام و ساروج تشکیل می دهد و گچبری های خاصی که در گوشه و کنار این عمارت به کار برده شده زبانزد معماران و استادان تجسمی در این استان است.


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *