خانه » دانستنیهای خانواده » 5 راه غلبه بر ترس از دست دادن

5 راه غلبه بر ترس از دست دادن

 

5 راه غلبه بر ترس از دست دادن

 

هر وقت تصمیم به ترک کاری که دوست نداشتم گرفتم بین دو ترس عمده گیر کردم! 1- ترس از دست دادن شور و اشتیاقم در صورتی که کارم را ادامه بدهم 2- ترس از دست دادن امنیت مالیم در صورتی که کارم را ترک کنم و کار دیگری پیدا نکنم.

هر وقت تصمیم به ترک رابطه ای ناجور می گیرم در معرض دو ترس مشابه قرار می گیرم: 1- ترس از عدم رضایت در صورت ماندن و ادامه دادن 2- ترس از نیافتن مورد مناسب و تنها ماندن.

من نه فقط در مورد تصمیمات بزرگ زندگی می ترسم بلکه در مورد از دست دادن اطرافیانم، لذت های زندگی ام، آرامشم، جوانی و سلامتی و هویتم می ترسم و سرانجام ترس هایی که روزانه با آن کلنجار می روم: اگر این کار را نکنم به فلانی برمی خورد! اگر فلان کار را بکنم آبرویم می رود! اگر نروم ممکن است فرصتی را در آینده از دست بدهم! اگر نمانم آرامش و امنیتم را از دست خواهم داد!

در ادامه می خواهم بگویم هر وقت از چیزی می ترسم ریشه آن را در ضرر و زیان می بینم و به گمانم در این زمینه تنها نیستم!

ترس از ضرر!

اقتصاددانان در تحقیقاتشان به این نتیجه رسیده اند که عامل اصلی در اتخاذ تصمیمات مالی افراد آن است که ترجیح می دهند پولی از دست ندهند تا اینکه سود کنند و بر مالشان افزوده شود. تأثیر روانی ضرر کردن دو برابر قوی تر از لذت بدست آوردن است. بنابراین اکثر مواقع به تصمیمات ضعیف رو می آوریم تا جلوی ضرر را بگیریم.در ادامه به یک نمونه توجه کنید:

در بهار ۱۹۷۷ در پروازی از آمستردام به جزایر قناری خلبان با خبر شد که در حمله ای تروریستی بمبی در فرودگاه لاس پالماس منفجر شده و نمی تواند هواپیما را در آن جا فرود آورد و در نتیجه مجبور به فرود در فرودگاه کوچکی در ۵۰ مایلی آنجا شد.

پس از فرود موفقیت آمیز، خلبان شروع به فکر و خیال در مورد اتفاقاتی کرد که ممکن بود در اثر بلند نشدن به موقع از این فرودگاه روی دهد. دولت برای خلبان ها ساعات استراحتی بین پروازهایشان در نظر می گیرد و این به این معناست که اگر در ساعتی مشخص پرواز انجام نشود او به زندان خواهد رفت. اسکان مسافرها در هتل نیز مستلزم تحمیل هزینه ای گزاف به هواپیمایی است. انتظار بیشتر یعنی از دست دادن زمان، صرف هزینه و لطمه به حسن شهرتش در وقت شناسی! سرانجام علی رغم اطلاع از خطرات، تصمیم به پرواز گرفت و پیش از آنکه اجازهٔ پرواز بگیرد فرودگاه را ترک کرد و چیزی نگذشت که در آن مه غلیظ با یک بوئینگ برخورد کرد و موجب مرگ ۵۸۴ نفر شد. فشار موجود و عواقب بالقوهٔ از دست دادن زمان همه و همه موجب تصمیم گیری اشتباه و مواجه شدن با همهٔ آن چیزی شد که از آن فرار می کرد.

 

مرگ بزرگ ترین زیان در زندگی نیست. بزرگ ترین زیان آن است که چیزی در درونمان بمیرد در حالیکه هنوز نفس می کشیم.

نورمن کازینز (نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی)

ترس از ضرر در زندگی روزمره.

 

همه ما برای پرهیز از ضرر و زیان تصمیمات غیرعاقلانه ای می گیریم. چیزهایی می خریم که نیاز نداریم و استفاده نمی کنیم فقط به این دلیل که به پایان یک حراجی نزدیک می شویم. سفره ای به درد نخور را می خریم فقط به این علت که تنها یکی باقی مانده و ممکن است شخص دیگری آن را بخرد. عضویت در یک باشگاه را در یک مدت طولانی حفظ می کنیم (علی رغم آنکه فعال نیستیم) چون می ترسیم دیگر به این هزینه نتوانیم ثبت نام کنیم.

از این موارد گرفته تا موارد مهم و بزرگی مانند آنچه در ادامه به آن اشاره می کنیم:

گاهی فرصت های خوبی را از دست می دهیم فقط به این خاطر که نمی خواهیم در مورد چیزهای نسبتاً خوبی که داریم ریسک کنیم. زمانمان را در راهی سپری می کنیم که از ابتدا مطمئنیم به رضایت و شادکامی نمی رسد به این دلیل که می ترسیم وقتمان در راه نامعلومی دیگر تلف شود. حتی اگر از صمیم قلب مایل به پیشرفت باشیم هیچ سرمایه گذاری ای نمی کنیم چون از ریسک روی موجودیمان می هراسیم.

 

 

 

درست است که هیچ وقت مطمئن نیستیم ریسکی که می کنیم نتیجه بخش است یا نه! اما می توانیم زمانی که ترس به سراغمان آمد و انگیزه انجام کارهایمان شد در کمینش بنشینیم و شکستش دهیم. باید بدانیم که ادامهٔ ترسیدن و تصمیم گیری بر اساس این ترس ها همهٔ نیرو و اشتیاقمان را برای رشد، شادکامی و رضایت خواهد گرفت.

غلبه بر ترس از شکست.

اول باید این ترس و افکار و رفتارهای احمقانهٔ همراه با آن را بشناسیم البته قبل از آن که همه چیز را خراب کند.

یک روز چشمانم را باز کردم و دیدم رابطه ای بد و نامطلوب را به تنهایی ترجیح داده ام. رابطه ای که اگر زودتر تمامش کرده بودم کمتر ضربه خورده بودم و حالا احساس نمی کردن کنترلم را از دست داده ام و آن چه هستم و کاری که می کنم انتخاب خودم نیست.برای فائق آمدن بر این ترس قبل از آن که مرعوب و مغلوبش شوید:

1- از خودتان بپرسید: «می ترسم چه چیزی را از دست بدهم؟»

ممکن به نظر سؤالی واضح برسد اما گاهی می بینیم تصمیماتی گرفته ایم بدون آن که بدانیم انگیزهٔ آن چه بوده! در اخذ هر تصمیمی دقت کنید نیروی محرک ترس از دست دادن چیزی بوده یا رسیدن به راحتی و آرامش، امنیت، کنترل بر امور، ثروت، یافتن یک همراه یا …

وقتی مطمئن شدی از چه می ترسی …

2- اطمینان حاصل کن که بر همهٔ زوایای آن شرایط احاطه داری.

برخی اوقات منطقی که با آن به قضاوت امور می نشینیم درست نیست. به عنوان مثال در مورد شغلی که علاقه ای به آن نداریم و می خواهیم استعفا دهیم تعلل می کنیم! چرا؟ چون از بیکاری می ترسیم، چون فکر می کنیم هنوز آمادهٔ انجام کار دیگری نیستیم. منطق این رفتار «سیلی نقد به از حلوای نسیه» است! حاضر به تحمل ناملایمات می شویم چون ممکن است …

وقتی از گرفتن تصمیمی برای انجام دادن یا ندادن کاری می ترسید چون ممکن است چیز دیگری را از دست دهید از خودتان سؤال کنید اگر کاری که می خواهم را نکنم چه می شود؟ در این صورت چه چیزهایی را از دست خواهم داد؟

وقتی فراتر از حیطهٔ ترستان را نگاه می کنید سعی کنید آن چه ممکن است از دست دهید را با آن چه حتماً از کف خواهید داد مقایسه کنید!

3- از ترس هایت انگیزه ای بساز برای رسیدن به آنچه می خواهی!

ترس از ضرر و زیان می تواند نیرویی محرک برای رسیدن به آن چه می خواهیم باشد، مگر نه اینکه می خواهیم زمان، پول و سرعتمان را در رسیدن به خواسته هایمان از دست ندهیم. پس برنامه ریزی می کنیم و طبق جدول پیش رویمان حرکت می کنیم.

یک تقویم بلند روی دیوار آویزان کن و هر روز برای انجام عملی مثبت مانند نرمش کردن، یافتن تفریحی جدید یا ارسال رزومه برای کاری بهتر یک ستاره برای خودت بکش و کم کم احساس می کنی دوست داری این ستاره ها هر روز تکرار شوند. افسردگی ناشی از دیدن روزهای بی ستاره بیشتر از شادی و رضایت حاصل از کار روزمره تان خواهد بود!

مطمئناً قدم اول این است که بدانیم دقیقاً چه می خواهیم.

4- به طور مرتب انگیزه ها و اهدافت را ارزیابی کن.

گاهی فکر می کنیم چیزی را می خواهیم فقط به این دلیل که خیلی وقت است ذهنمان را مشغول کرده و ترس از دست دادن رؤیای آن موجب حفظش شده است. اما گاهی در جریان رشد و دگرش مان، با افزایش شناختمان از خودمان خواسته هایمان نیز تغییر می کند. گاهی برای رسیدن به رؤیاهایمان نهایت تلاشمان را می کنیم، وقت، پول، انرژی … اما در پایان آنچه می خواستیم نبوده و آنچه به دست آورده ایم ارضاگر روح و روانمان نیست. یکی از دوستانم در رشتهٔ حقوق و با صرف هزینه ای گزاف از مؤسسه ای معتبر فارغ التحصیل شد و این آرزویی بود که همواره برای رسیدن به آن جنگیده بود اما پس از پیدا کردن کار احساس کرد که این آن چیزی نبوده که فکر می کرده بنابراین با شجاعت تمام از آن شغل استعفا کرد و مدتی به معلمی روی آورد. اما حقوق این کار برای بازپرداخت هزینه های تحصیلش کافی نبود بنابراین تصمیم گرفت دوباره به وکالت روی بیاورد تا از آن طریق بتواند وام هایش را بپردازد. او اکنون می داند به دنبال چیست و انگیزه ای قوی برای برگشت به معلمی دارد.

اگر دیدید در حال انجام کاری هستید اما در عمق وجودتان کسی فریاد نارضایتی سر داده صبر کن و از خودت بپرس: آیا این درست همان کاری ست که می خواهم!؟ انجام دادن یا ندادن این کار به خودت بستگی دارد! و فقط و فقط خود تو هستی که می دانی واقعاً چه می خواهی!

5- نگرشت را به ناگزیری ضرر و زیان دگرگون کن!

واقعیت آن است که زیان و ضرر ناگزیرند. همهٔ ما ممکن است رابطه، موقعیت و جایگاهی را که از آن لذت می بردیم و به آن عشق می ورزیدیم از دست بدهیم. چیزی که حتی گاهی با این که به آن وابسته نشده ایم اما با آن احساس راحتی می کنیم.

ممکن است بگویید آری این همان چیزی است که زندگی را زیبا و پرمعنا می کند. هیچ چیز غایی نیست. هر لحظه ای از عمرمان دمی منحصربه فرد است که باید ستایشش کنیم و از آن نهایت لذت را ببریم و نیز ممکن است بگویید بدترین خاصیت زندگی همین است همه چیز فانی است و در دمی از دست می رود.

هر طور به زندگی نگاه کنیم همان طور نیز آن را تجربه می کنیم. حالا ترجیح می دهید به دیدهٔ ارزش و تقدیر به آن بنگرید یا تهی میانی و بی فایدگی؟ اگر طرز نگرشتان مورد اول است پس می دانید که هر زیانی فرصتی برای پیشرفت ها و دستاوردهای آینده است: ارتباطات نو، تجربیات جدید و راه ها و جنبه های رضایتمندی ای که هرگز تصورش را هم نمی کردیم و البته همهٔ این ها در صورتی رخ خواهد داد که به توانایی مان برای ایجاد روابط و شرایط نو باور داشته باشیم.

همهٔ ما به طور بالقوه قادر به انجام این امور هستیم. گاهی آنچه از دست رفته واقعاً ویرانگر است و آنچه در ازای آن به دست آورده ایم قابل قیاس با آنچه از کف رفته است نیست. اما به هر حال از آن طوفان جان سالم به در برده ایم. اینکه باز هم به شکوفایی قبل برسیم یا نه بستگی مستقیم به خودمان دارد! باید انتخاب کنیم:

می خواهیم فعالانه در پاسخ به ترس هایمان قدم برداریم یا هدفمان آن است که هوشمندانه در راهی روشن برای رسیدن به آنچه می خواهیم بتازیم؟

حالا فکر کن و جواب این دو پرسش را بده!

–        چرا از زیان می ترسی؟

–        آیا به خودت و توانایی هایت برای رشد و تعالی اعتماد داری؟

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.