خانه » روانشناسی » افسرده‌ها سگ و گربه نگه می‌دارند

افسرده‌ها سگ و گربه نگه می‌دارند

حمید یعقوبی در گفت وگو با فارس، اظهار داشت: رابطه انسان با حیوانات اهلی یک رابطه تاریخی است چرا که در طول تاریخ، انسان با حیوانات ارتباط گسترده ای داشته و برای رفع نیاز خود اقدام به دست آموز و اهلی کردن آنها کرده است.

این روانشناس بالینی ادامه داد: نگهداری از حیوانات برای شکار و به منظور تأمین معاش، همچنین برای محافظت از جان و مال همواره مرسوم و متداول بوده اما نگهداری از سگ و گربه در آپارتمانهای امروزی جای تأمل دارد.

رئیس انجمن روانشناسی بالینی ایران افزود: نگهداری سگ و گربه مانند یک تب و بیماری در جامعه ناهنجاری ایجاد کرده است است باید دید چه اتفاقی افتاده و در پیدایش این قضیه چه عواملی دخیل بوده اند که گرایش به نگهداری از حیوانات در آپارتمانهای پایتخت افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در وهله اول می توان چنین برداشت کرد که تعاملات فرهنگی، انتقال فرهنگ از فضای مجازی، گسترش فضاهای اینترنتی و تهاجم فرهنگی در این زمینه تأثیرگزار بوده است.

رئیس انجمن روانشناسی بالینی ایران افزود: بخشی دیگر می تواند ناشی از تقلید و الگوبرداری از دیگران و چشم  و  هم چشمی باشد و مسئله بعد نیز به روان افراد برمی گردد.

یعقوبی گفت: متأسفانه افراد افسرده، گوشه گیر، خجالتی و افرادی که دوستان و شبکه حمایتی خوبی ندارند اقدام به نگهداری حیوانات به خصوص سگ و گربه می کنند چرا که می خواهند آن همدم و سنگ صبور نداشته خود را در حیوانات پیدا کنند.

این روانشناس بالینی اظهار داشت: وقتی یک فرد با یک سگ یا گربه در خیابان راه می رود ناخودآگاه همه افراد به او نگاه می کنند و این نگاه و توجه باعث می شود آن فرد احساس خوشایندی داشته باشد و به خود ببالد.

یعقوبی ادامه داد: متأسفانه این دیده شدن برای فردخجالتی و کمرو به عنوان پاداشی محسوب می شود تا خلاءهای عاطفی خود را پر کند.

رئیس انجمن روانشناسی بالینی ایران گفت: در زمان های گذشته افراد با همسایه های خود مراوده داشته و خلاءهای عاطفی خود را پر می کردند اما امروزه آپارتمان نشینی، کاهش تعاملات اجتماعی و تمایل به تنهایی باعث شده تا افراد سنگ صبوری نداشته باشند؛ از سوی دیگر حیوانات به خاطر بخشش و گذشتی که دارند و بعد از دعوا و اعتراض با اندک غذایی بر می گردند نظر و توجه افراد منزوی و تنها را به خود جلب کرده اند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.