خانه » روانشناسی » برای زندگی بهتر » راز رسیدن به رضایت از زندگی

راز رسیدن به رضایت از زندگی

مجموع نتايج به دست آمده در طرح پژوهشي «بررسي رابطه بين هوش عمومي و هوش هيجاني با رضايت از زندگي»، نشان­ دهنده اين است که آگاه بودن از هيجانات و قادر بودن به مديريت هيجانات خود، به طور عمومي مي­ تواند منجر به رضايت از زندگي ­شود.

مهشيد منزوي معاون پژوهشي جهاد دانشگاهي واحد استان البرز گفت: در اين طرح پژوهشي، رابطه ي هوش هيجاني و هوش عمومي با رضايت از زندگي، هوش عمومي و هوش هيجاني، هوش عمومي و جنس، هوش هيجاني و جنس، و رضايت از زندگي و جنس در دانش آموزان دختر و پسر بررسي شده است.

منزوي يادآور شد: در پژوهش حاضر 716 نفر دانش آموز دبيرستاني (371 دختر و 345 پسر) به مقياس هوش هيجاني تجديدنظر شده شاته (آستين و همکاران، 2004)؛ ماتريس­هاي پيش­رونده ريون (ريون و همکاران، 1993) و مقياس چند بُعدي رضايت از زندگي دانش­ آموزان (هيوبنر، 1994) پاسخ دادند. روش تحقيق حاضر توصيفي از نوع همبستگي و شيوه نمونه گيري، از نوع طبقه­ اي سهميه­ اي نامساوي بود. داده­ هاي حاصل از پرسشنامه ها، با استفاده از ضريب همبستگي پيرسون، تحليل رگرسيون ساده و گام به گام و نيز آزمون t گروه هاي مستقل مورد تحليل قرار گرفت.

وي با بيان نتايج اين طرح گفت: پژوهش حاضر نشان داد که بين هوش عمومي و رضايت از زندگي و خرده مقياس­ هاي آن همبستگي معنا­داري وجود ندارد. در حالي که يافته­ ها نشان داد که هوش هيجاني و خرده مقياس­ هاي آن، قادرند تغييرات رضايت از زندگي کل و خرده مقياس هاي آن را به طور معنادار پيش بيني­ کنند. از سويي ديگر، همبستگي مثبت و معنا­داري بين هوش هيجاني و هوش عمومي وجود داشت. ضمناً تفاوت معناداري بين نمرات دختران و پسران در هوش هيجاني وجود داشت. درحالي که تفاوت معنا­داري بين ميانگين نمرات دختران و پسران در هوش عمومي و نيز رضايت از زندگي وجود نداشت.

معاون پژوهشي جهاد دانشگاهي واحد استان البرز در پايان گفت: نتايج بدست آمده درباره هوش هيجاني و رضايت از زندگي، نشان­ دهنده اين است که آگاه بودن از هيجانات و قادر بودن به مديريت هيجانات خود، به طور عمومي مي­تواند منجر به رضايت از زندگي ­شود. به نظر مي­ آيد که افرادي که بهتر قادرند هيجانات منفي را مديريت کنند، قادر به کاهش تأثيرگذاري هيجانات منفي هستند. اين مسئله روي به زيستي و شادي تأثير داشته و خُلق را مثبت­ تر و رضايت از زندگي را هم بالاتر مي برد.

گفتني است اين طرح توسط بهشته عبدي، پژوهشگر جهاد دانشگاهي واحد استان البرز انجام گرفته است.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.