خانه » کامپیوتر و اینترنت » اول امنیت بعد وب گردی

اول امنیت بعد وب گردی

این روزها خبرهای زیادی از جنگ هکرها و ویروس نویسان در دنیای رسانه ها منتشر می شود، جنگی که ابعاد تازه ای در جهان یافته است، جنگی فارغ از مرزهای جغرافیایی.

 

جنگی که این بار به جای نشانه گرفتن انسان ها، اطلاعات حیاتی کشورها را هدف قرار داده، چرا که این امر قطعا می تواند ضرر و زیان هایی به مراتب بالاتری را به کشورها تحمیل کند. بر همین اساس است که در حال حاضر بسیاری از کشورهای پیشرفته سرگرم تهیه سندهای دفاع سایبری هستند. جدا از چنین راهکارهایی که در بخش کلان کشورها صورت می گیرد، اما به گفته بسیاری از شرکت های تحقیقاتی هم اکنون حجم بالایی از تبهکاری های رایانه ای مختص کاربران عادی است. هک و ارسال رمزهای حساب ها و کارت های بانکی عمده خدماتی است که ویروس های مخصوص برای هکرها به ارمغان می آورند. از سوی دیگر این روزها ویروس های سفارشی هم در حال گسترش هستند. به شکلی که اکنون در بازار رقابت هستند، شرکت هایی که با پرداخت وجه به هکرها و ویروس نویسان درخواست دستکاری برنامه های رقبای خود را مطرح می کنند تا با این بهانه بتوانند سهم خود را در بازار افزایش دهند، اما در این بین تنها قربانی این جنگ ها کاربران عادی هستند. کاربرانی که اگر حداقل از یک آنتی ویروس مناسب روی سیستم های خود استفاده کنند، تا بخش زیادی می توانند بر این مخاطرات غلبه کنند.

به شکل کلی کامپیوترها و گوشی های هوشمند با مشکلات امنیتی یکسانی مواجه اند که گاهی بسیار خطرناک هستند. ویروس ها می خواهند به محض ورود شما به دنیای اینترنت وارد سیستمتان شوند. جاسوس افزارها بر پشت نامه ها سوار می شوند و سعی می کنند همراه با تبلیغات وارد سیستم شما شوند. تروجان ها در کمین می نشینند و با اولین غفلت، نفوذ می کنند. در گزارش امروز می خواهیم در مورد استفاده از یک آنتی ویروس مناسب و راه های خرید آن صحبت کنیم.

● آنتی ویروس چه کاری انجام می دهد؟

هرچند در جزییات تفاوت های عمده ای بین آنتی ویروس های مختلف وجود دارد، نرم افزارهای آنتی ویروس فایل ها و به شکل کلی حافظه کامپیوتر شما توسط روش های مشخصی اسکن و بررسی می کند تا آلودگی های سیستم را پیدا کند. این روش های جستجوی آلودگی بر اساس امضا، یعنی الگو های رفتاری آلودگی های شناخته شده و یا روش های هوش مصنوعی بر اساس تشخیص رفتارهای خطرناک هستند.

تولیدکنندگان ویروس به صورت مداوم به تولید و انتشار ویروس های جدید اقدام می کنند، بنابراین بسیار مهم است که از یک آنتی ویروس اورجینال و یا به قولی اصلی برای محافظت از داده های دیجیتال محافظت کرد، و همچنین اطمینان پیدا کرد که آنتی ویروس مورد استفاده همیشه به روزرسانی شده و آخرین اطلاعات مربوط به ویروس های جدید را دریافت کند. چرا که امروزه و در بین سایت های اینترنتی فایل های قفل شکسته بسیاری از آنتی ویروس های معتبر بازار وجود دارد. هرچند که این فایل ها روی کامپیوتر شما قابل نصب است، اما به راحتی قابل به روزرسانی نیست. در نتیجه نمی توان همان انتظاراتی را که از یک آنتی ویروس اصلی وجود دارد از آنها هم انتظار داشت.

نکته ای که اما باید به آن توجه بسیار شود قیمت آنتی ویروس های موجود در بازار است. با توجه به فرهنگسازی های صورت گرفته در چند سال گذشته از یک سو و افزایش ضریب نفوذ اینگونه از نرم افزارهای امنیتی از سوی دیگر، بسیاری از تولیدکنندگان مطرح جهانی با کاهش فراوان قیمت های خود سعی کرده اند تا بتوانند زمینه استفاده از یک آنتی ویروس مناسب را برای تمام کاربران دنیای دیجیتال فراهم آورند. در نتیجه بهتر است به جای نصب یک نرم افزار قفل شکسته اندکی هزینه کرده و از یک نرم افزار قانونی استفاده کنید.

● نرم افزار آنتی ویروس و ضدجاسوسی را به درستی انتخاب کنید

امروزه جاسوسی اینترنتی، برای کاربران کامپیوتر به واقعیتی گریزناپذیر تبدیل شده است. حاصل کمی غفلت هنگام گشت زدن در وب، ممکن است شما را با کوکی های متجاوز و پاپ آپ های تمام نشدنی روبه رو سازد. بسیاری از کاربران برای این که از شر این پلیدی های اینترنت در امان بمانند، به نرم افزارهای ضدجاسوسی (Anti Spyware) پناه می برند.

اما اگر انتخاب برنامه های ضدجاسوسی و ضدتبلیغاتی از روی دقت صورت نگیرد، درمان ممکن است بدتر از خود مرض از آب در بیاید. اگر به دنبال راهی برای مقابله با پاپ آپ ها هستید، گوگل، یاهو و MSN ابزارهای خوبی برای مسدود کردن این پنجره ها را به طور رایگان عرضه می کنند. مشهورترین برنامه های ضد جاسوسی در حال حاضر، سه محصول Ad Aware ،Spybot Search and Destroy و SpySweeper هستند که تمام آنها نسخه رایگان هم دارند. نسخه رایگان این برنامه ها، هم اسکن می کند و هم بیشتر جاسوس افزارها، تبلیغ افزارها و به طورکلی کدهای پلید را از بین می برد.

● توصیه های امنیتی در اینترنت

پنجره های Pop up به خودی خود مزاحم هستند؛ چه برسد به اینکه هشدار بدهند سیستم شما دارای یک مشکل امنیتی است. فروشندگان محصولاتی که ظاهرا نرم افزارهای امنیتی هستند، با ترساندن کاربران ساده و بی دقت، آنها را ترغیب به دانلود نرم افزارهای مزبور می کنند، یا آنها را طوری از خطری که وجود ندارد می ترسانند که مجبور شوند حداقل سری به سایتشان بزنند. بعید است تا کنون با چنین پنجره های هشدارآمیزی هنگام گشت زدن در وب مواجه نشده باشید.

بعضی وقت ها شکل پنجره ها طوری است که گویا از طرف ویندوز هشدار می دهد، اما چنین نیست و اینها فقط تبلیغ هستند. گاهی یک علامت کمرنگ در پایین این پنجره آمده است، ولی طراحی صفحه طوری است که کاربر به آنجا توجه نمی کند و فکر می کند هرچه زودتر باید کاری بکند. به همین خاطر، بی محابا روی دکمه Yes کلیک می کند تا شاید نجات یابد. اما روی هرچه کلیک کند (چه Yes، چه No، چه هر جای دیگر)، به سایت فروشنده هدایت می شود تا نرم افزار مخرب را دانلود کند.

حال سوال این است که چگونه می توان چنین پنجره هایی را از هشدارهای واقعی ویندوز تشخیص داد. اولا حتی اگر وحشتناک ترین هشدار را هم دیدید، نباید هول شوید و عجولانه کاری کنید. ثانیا اگر به خط عنوان و پایین صفحه نگاه کنید، حتما می توانید تشخیص دهید که یک پنجره Internet Explorer است یا پنجره ای جعلی. البته این صرفا سرنخ است و برهان قاطع نیست.واقعا ممکن است ویندوز یا یکی از نرم افزارهای نصب شده در سیستم شما (از جمله برنامه ضدویروس ) چنین پنجره ای را ظاهر کرده باشد، اما احتمال این حالت خیلی ضعیف است و شما در اکثر موارد می توانید فرض بگیرید که با یک پنجره تبلیغاتی مواجه هستید. ولی اگر مردد هستید، روی پنجره، راست کلیک کنید و گزینه Properties را بزنید.

با این کار معلوم می شود که صفحه از طرف کدام سایت نشان داده شده است. دیالوگ کادرهای واقعی IE گونه، آدرس غیراستانداردی دارند که با چیزی مثل: res آغاز می شود، اما پنجره های تبلیغاتی یک آدرس واقعی وب دارند. مهم این است که عجولانه نسبت به پیام عکس العمل نشان ندهید، بلکه مکث کنید و با دقت پیام را بخوانید. خیلی اوقات از محتوای پیام هم می توان به دروغ بودن آن پی برد.

● چگونه از آنتی ویروس خود استفاده کنیم؟

زمانی که نرم افزار آنتی ویروس را بر روی کامپیوتر نصب کردید، باید در دوره های مختلف کامپیوتر خود را اسکن و بررسی کنید.

۱) اسکن اتوماتیک: بر اساس آنتی ویروسی که انتخاب می کنید، می توانید تنظیم کنید که نرم افزار آنتی ویروس فایل ها یا درایو های مشخصی را در دوره های زمانی از پیش برنامه ریزی شده پویش کند.

۲) اسکن دستی: بررسی فایل ها برای پیدا کردن آلودگی، همچنین این ایده بسیار خوبی است که قبل از باز کردن فایل هایی که از دیگران دریافت می کنید، آنها را اسکن کنید. مانند: فایل های ضمیمه پست الکترونیک یا فایل هایی که از اینترنت دانلود و یا باز می کنید یا اسکن CDها، DVDها، فلش مموری ها و هاردهای اکسترنال و دیگر ابزار انتقال اطلاعات

● زمانی که آنتی ویروس یک ویروس را پیدا می کند چه اتفاقی می افتد؟

هر نرم افزار آنتی ویروس روش مخصوص به خود را در زمانی که یک آلودگی پیدا می کند دارد و نوع پاسخ می تواند بر اساس زمان کشف آلودگی در اثر اسکن اتوماتیک و یا دستی متفاوت باشد. در برخی از مواقع نرم افزار آنتی ویروس به شما پیغام می دهد که یک ویروس کشف کرده و از شما سوال می کند که آن را پاکسازی کند. در برخی از مواقع نیز نرم افزار آنتی ویروس بدون سوال از شما فایل حاوی ویروس را پاکسازی می کند. این مهم است که شما با ویژگی های مختلف نرم افزارهای آنتی ویروس آشنا شوید.

● از چه نرم افزار آنتی ویروسی باید استفاده کنید؟

تولیدکنندگان بسیاری هستند که محصولات ضدویروس عرضه می کنند، و انتخاب اینکه از کدام محصول استفاده کنیم می تواند گیج کننده باشد. تمام محصولات آنتی ویروس عملیات یکسانی را انجام می دهند، بنابراین تصمیم شما می تواند بر اساس توصیه دوستان، ویژگی های خاص، موجود بودن در بازار و یا قیمت محصول باشد.

استفاده از هر محصول آنتی ویروسی فارغ از اینکه از کدام برند استفاده می کند، سطح امنیت سیستم شما را بالا می برد، اما مراقب باشید تا به واسطه هرزنامه ها، یا تبلیغات اینترنتی از آنتی ویروس های تقلبی استفاده نکنید، که خود بزرگ ترین خطر امنیتی برای سیستم شما خواهد بود. مهم ترین عاملی که در هنگام تهیه یک محصول امنیتی باید در نظر بگیرید اصلی بودن محصول است، تا هم به درستی از اطلاعات دیجیتال شما حفاظت کند و هم با به روز رسانی در طی زمان شما را در مقابل آلودگی جدید نیز محافظت کند. برای تهیه محصولات اوریجینال می توانید از فروشگاه های معتبر موجود در بازار و یا سایت های معتبر اینترنتی مانند www.av۲۴.ir استفاده کنید، البته نوع اینترنتی آن بهتر است، چرا که به راحتی قابل دسترس بوده و با پرداخت الکترونیکی، می توانید در کوتاه ترین زمان کد فعالسازی قانونی را دریافت کنید، ضمن آنکه علاوه بر قیمت پایین تر نسبت به سی دی های فیزیکی آنتی ویروس، بی خود و بی جهت هزینه اضافی برای سی دی و بسته بندی پرداخت نمی کنید.

مواردی که می توانید در زمان تهیه آنتی ویروس در نظر بگیرید.

۱ نرخ شناسایی یا میزان کشف ویروس

نرخ شناسایی هر آنتی ویروس مهم ترین ویژگی یک آنتی ویروس است، این ویژگی نشان می دهد که در زمان انتشار یک ویروس نرخ شناسایی و محافظت از سیستم به چه میزان است.

۲ تعداد به روزرسانی

هر چه تعداد به روز رسانی یک آنتی ویروس بالاتر باشد، نشان می دهد که شرکت عرضه کننده هرچه سریع تر به عرضه امضاهای ویروس های جدید می پردازد و طبیعتا سیستم ها با توجه به به روز رسانی های بیشتر با احتمال آلودگی کمتری روبه رو هستند.

۳ الگوریتم های هوش مصنوعی

با توجه به تغییر روزانه و تولید نسل های جدید ویروس ها، تنها امکانات شناسایی ویروس ها بر اساس امضا کافی نیست و این نیاز وجود دارد که نرم افزار آنتی ویروس بتواند بر اساس رفتارهای که یک فایل دارد، تشخیص بدهد که فایل حاوی بدافزار است یا خیر. در این روش نرم افزارهایی که نرخ شناسایی بالاتری دارند گزینه های بهتری هستند.

۴ بار نرم افزار آنتی ویروس یا میزان سنگینی نرم افزار

هر کدام از محصولات آنتی ویروس، بسته ای شامل امکانات مختلف از جمله آنتی ویروس، ابزارهای پیشگیری، ضد هک، ضد هرزنامه، کنترل ابزارهای جانبی، رمزنگاری، مدیریت رمز عبور و… ارائه می دهند که بر اساس مشخصات سخت افزاری سیستم می تواند کندی محسوس و یا غیرمحسوسی را در روند کاربری کامپیوتر ایجاد کند که با توجه به مشخصات سخت افزاری دستگاه و امکانات مورد نیاز به انتخاب آنتی ویروس مبادرت کرد.

۵ قیمت

گزینه قیمت که مسلما کم اهمیت تر از ویژگی های اعلام شده در بالا نیست، یکی از عوامل تصمیم گیری در زمان خرید آنتی ویروس است، ولی همیشه باید در نظر داشت در زمان خرید ویژگی هایی که در بالا ذکر شد و نوع نیاز شما باید پارامتر اصلی تصمیم گیری در زمان خرید آنتی ویروس باید باشد.

پارامترهای ارزیابی در بالا در آزمایشگاه های مستقل تحقیقاتی در دنیا مانند (http://www.av comparatives.org، http://www.westcoastlabs.com/checkmark و http://www.virusbtn.com/vb۱۰۰/index) هر ساله بررسی و نتایج آن اعلام می گردد

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.