خانه » کامپیوتر و اینترنت » خداحافظی با واژه های منسوخ دنیای دیجیتال

خداحافظی با واژه های منسوخ دنیای دیجیتال

سیر تحولات در دنیای فناوری به قدری سریع است که بسیاری از واژه های دنیای فناوری پس از مدت زمان کوتاهی به سرعت منسوخ شده و به دست فراموشی سپرده می شود.

 

در حقیقت ارتقای محصولات در دنیای فناوری های دیجیتالی موجب می شود از جایگزین های جدیدی در این حوزه رونمایی شود که هر یک از نامی اختصاصی برخوردار است و به این ترتیب با بازنشسته شدن این محصولات واژه هایی که تنها با این محصولات و فناوری ها سازگار است هم باید از دنیای فناوری کنار گذاشته شود.

 

برای مثال این روزها دیگر کاربران دنیای دیجیتال حافظه های همراه USB را به عنوان فلاپی دیسک های امروزی یا دیسک های نرم نمی شناسند، چرا که اساسا عملکرد آنها کاملا متفاوت است، گرچه هر دو این فناوری ها به منظور ذخیره اطلاعات کاربرد دارد.

 

همان طور که Admin یا متصدی یک شبکه اینترنتی را تحت عنوان منشی خطاب نمی کنید؛ بنابراین بهتر است واژه نامه دیجیتالی را که در ذهن دارید نیز هر چند وقت یک بار به روزرسانی کنید تا از این پس هنگام صحبت درباره موضوعی در این حوزه واژه های منسوخ شده و به اصطلاح از مدافتاده را به اشتباه به کار نبرید.

 

● پیشرفت فناوری، تغییر واژه را ضروری می کند

 

عصر تلفن های مجهز به شماره گیرهای چرخشی به سر آمده است. تقریبا بندرت می توانید ردپایی از گوشی های تلفن ثابت را که دارای شماره گیر چرخشی باشد در خانه ای بیابید.

 

علاوه بر این دوران تلفن هایی که برای گرفتن شماره باید کلیدهای روی صفحه آن را فشار دهید هم رو به پایان است و دیر یا زود صفحات لمسی، دنیای فناوری تلفن های ثابت و همراه را تصاحب می کنند بنابراین بهتر است از این پس به جای این که بگویید می خواهید شماره بگیرید، بگویید می خواهید تماس بگیرید یا شماره ای را وارد کنید و فعل Dial یا همان شماره گرفتن را برای همیشه از واژه نامه دنیای فناوری پاک کنید؛ چراکه دیگر برای برقراری تماس تلفنی شماره نمی گیرید.

 

نگاهی به اطرافتان بیندازید تقریبا ده سال از بازنشسته شدن نوار کاست های صوتی و تصویری گذشته است، اما همچنان برای ثبت یک فیلم تلویزیونی روی سی.دی، دی.وی.دی یا حتی حافظه های همراه از واژه ضبط کردن استفاده می شود.

 

با توجه به این که در این فناوری ها از شیوه ای متفاوت استفاده می شود. بهتر است از این پس به جای واژه ضبط کردن از واژه جایگزین ثبت کردن استفاده کنید.

 

علاوه بر این اگر کمی به کاربرد وب کم ها دقت کنید به این نتیجه می رسید این واژه نمی تواند به خوبی بیانگر کاربرد دوربین هایی باشد که امکان ارتباط تصویری بین افراد از طریق اینترنت را فراهم می کند.

 

بهتر است دوربینی را که برای گفت وگوی تصویری بین کاربران اینترنتی طراحی شده است به جای وب کم دوربین گفت وگوی تصویری بنامیم. این دوربین تنها مبتنی بر وب نیست بلکه لازم است برای استفاده از آن از نرم افزارهای اختصاصی برای گفت وگوی تصویری استفاده شود.

 

سال ها پیش تقریبا همه کامپیوترها به گونه ای طراحی می شدند که حتما باید روی سطح میز قرار می گرفتند.

 

پس از آن بتدریج کامپیوترهایی روی کارآمد که کیس های آنها به گونه ای طراحی شده بود که می توانستید آنها را روی سطح زمین قرار دهید؛ اما از گذشته های دور تا به امروز از همه کامپیوتر هایی که قابل حمل نباشند تحت عنوان کامپیوترهای رومیزی نام برده می شود؛ گرچه ممکن است بعضی از آنها اساسا رومیزی هم نباشند.

 

بهتر است با به روز رسانی فرهنگ واژه های دیجیتالی که در ذهن دارید از این پس همه کامپیوتر هایی که غیرقابل حمل هستند و برای استفاده باید آنها را الزاما روی یک سطح صاف و مسطح قرار دهید را به جای کامپیوتر رومیزی کامپیوتر ثابت یا غیر قابل حمل بنامید.

 

این روزها با توجه به ظهور فناوری های دیجیتالی دنیای فیلمبرداری و عکاسی نیز رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است بنابراین بهتر است واژه ها و اصطلاحات این حوزه نیز به اصطلاح نونوار شود.

 

پس از این به بعد به جای واژه فیلمبرداری از واژه جدید ثبت فیلم یا عکس استفاده کنید که به دنیای دیجیتال اختصاص دارد. تنها در صورتی که از دوربین های قدیمی یا آنالوگ که برای عکاسی یا فیلمبرداری حلقه فیلمی در آنها قرار می گیرد استفاده می کنید می توانید بگویید در حال عکاسی یا فیلمبرداری هستید.

 

● کاربردها را در نظر بگیرید

 

اگر از کاربران دنیای دیجیتال هستید حتما این نکته را به خاطر داشته باشید که هیچ گاه نباید وب سایت های خبری را به اشتباه وبلاگ خطاب کنید.

 

وبلاگ ها بیشتر شبیه به یک دفتر خاطرات روزانه هستند که در میان کاربران اینترنتی به اشتراک گذاشته می شوند.

 

از نظر فنی وبلاگ ها نوعی سیستم عامل کامپیوتری بزرگ هستند و مطالبی که در آنها بارگذاری می شود چندان قابل اطمینان نیست.

 

موتورهای جستجوگر نیز در هنگام جستجو ابتدا به سراغ وب سایت ها می رود و وبلاگ ها را در اولویت های بعدی قرار می دهد.

 

از آنجایی که وب سایت های خبری از اهمیت بیشتری در مقایسه با وب سایت ها برخوردار است و از جایگاه و اعتبار خاصی در میان کاربران اینترنتی برخوردار است هیچ گاه به اشتباه از یک وب سایت خبری موثق به عنوان یک وبلاگ نام نبرید. هر چند که ساختاری ساده شبیه به یک وبلاگ داشته باشد.

 

بی شک هیچ گاه از اتومبیل تان به عنوان یک دستگاه تصفیه هوای سیار نام نمی برید یا این که هیچ گاه مایکروویو را به عنوان یک ساعت دیجیتال با قابلیت گرمادهی توصیف نمی کنید.

 

چراکه اساسا این قابلیت ها از امکانات جانبی این ابزارها محسوب می شود. بر این اساس فکر می کنید آیا درست است که کامپیوترهای جیبی را گوشی هوشمند بنامیم؟ بر اساس نتایج بدست آمده از تحقیقات جدیدی که در این زمینه انجام شده است اغلب کاربران گوشی های هوشمند به طور متوسط روزانه ۱۲۸ دقیقه از امکانات مختلف این گوشی ها استفاده می کنند و این در حالی است که در این میان تنها ۱۲ دقیقه از مجموع ۱۲۸ دقیقه به برقراری تماس های صوتی اختصاص دارد و زمان باقیمانده به دریافت و ارسال نامه از طریق صندوق پست الکترونیک، ارسال و دریافت پیام کوتاه متنی، جستجودر وب سایت ها و شبکه های اجتماعی و استفاده از محتوای برنامه های کاربردی نصب شده روی گوشی های تلفن همراه اختصاص دارد بنابراین بهتر است با توجه به کاربرد این گوشی ها آنها را کامپیوترهای همراهی با قابلیت برقراری تماس تلفنی بنامید.

 

● کاربری اینترنت عوض شده!

 

در اواسط قرن نوزدهم میلادی زمانی که تنها مدت زمان کوتاهی از تولد وب گذشته بود گشت و گذار در میان وب سایت ها به منزله ابزاری برای سپری کردن اوقات فراغت یا به اصطلاح وقت کشی بود. اما امروزه برای انجام بسیاری از کارها از خرید و انجام امور بانکی تا استفاده از ابزارهای مختلف به سراغ دنیای وب می رویم بنابراین وقت آن رسیده که دیگر با واژه وبگردی برای همیشه خداحافظی کرده و از این پس بگویید از وب استفاده کرده یا خیلی منطقی تر این است که بگویید داشتید با وب کار می کردید.

 

هیچ گاه از یخچال ها به عنوان سوپرمارکت های شخصی نام برده نمی شود یا این که از ون ها به عنوان اتوبوس های اختصاصی نام برده نمی شود؛ بنابراین فروشندگانی که در دنیای نت فضای ذخیره سازی در اختیار کاربران قرار می دهند مجاز نیستند این خدمات را به عنوان ابرهای اختصاصی به کاربران معرفی کنند.

 

اگر بخواهیم درباره سیستم ذخیره سازی ابری و خدمات مرتبط به آن صحبت کنیم باید این نکته را مدنظر قرار دهیم که خدمات سخت افزاری موضوعات نرم افزاری را نیز شامل می شود؛ اما این حافظه سخت افزاری به نوبه خود یک ابر اختصاصی نیست بلکه در حقیقت ابزاری برای ذخیره اطلاعات در گوشه ای از دنیای وب است که در هر جایی می توانید به آن دسترسی داشته باشید.

 

بنابراین همان طور که می بینید مجموعه عوامل مختلفی وجود دارد که هر یک به نوبه خود می تواند دنیای فناوری را تحت تاثیر قرار دهد.

 

گستردگی این عوامل موجب تسریع تغییرات در حوزه فناوری شده است و چنانچه نتوانیم همگام با این تغییرات پیش رفته و خودمان را به روز کنیم بیش از پیش از نسل امروز فاصله می گیریم تا جایی که شاید دیگر نتوانیم منظورمان را به همدیگر برسانیم

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.