خانه » فناوری های نوین » دستگاهی که الماس را هم ذوب می کند + عکس

دستگاهی که الماس را هم ذوب می کند + عکس

دستگاهی که در اصل برای مطالعه همجوشی هسته ای ساخته شده، چنان فشار عظیمی تولید می کند که به راحتی می تواند سخت ترین ماده طبیعی یعنی الماس را به توده ای خاک تبدیل کند.به گزارش پارس ناز فشاری که می تواند الماس را ذوب کند، یک پالس الکترومغناطیسی که باعث مرگ می شود، و جریان کافی که می تواند ۱۰۰ میلیون لامپ را روشن کند.

دستگاهی که الماس را هم ذوب می کند + عکس

تمام این مشخصات افراطی متعلق به ماشین زد (Z Machine) است، دستگاهی که در آزمایشگاه های ملی ساندیا در نیومکزیکو آمریکا مستقر است. تصویربالا، آذرخش های مصنوعی را نشان می دهد که همانند موجی درون بدنه ۳۳ متری این دستگاه گسترده شده اند.به گزارش نیوساینتیست، زد که برای تحقیق درباره همجوشی هسته ای طراحی شده، همچنین می تواند به کشف رفتار مواد در فشارها و دماهای فوق بالا کمک، و به عنوان یک منبع عظیم پرتو ایکس نیز عمل کند. این توانایی ها از پالس های جریان عظیم این ماشین سرچشمه می گیرد

ابتدا جریان در صدها سیم نازک تنگستن شلیک می شود و آنها را تبخیر می کند تا ابری از ذرات باردار، یا همان پلاسما، ایجاد کند. پلاسما یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند که ذرات باردار را وادار می کند تا در مرکز ماشین به خط شوند، به نحوی که به سمت خارج از صفحه افقی سطح ماشین و در راستای عمودی یا همان محور z-ها نشانه روند؛ مشخصه ای که نام دستگاه نیز از آن گرفته شده است. این چیدمان باعث می شود ذرات با یکدیگر برخورد کنند و پرتوهای ایکس قدرتمندی را تولید کنند.

میدان مغناطیسی زد را همچنین می توان به نحوی مهار کرد که به صفحات فلزی شتاب دهد و مواد را خرد کند. در حقیقت، مارکوس کنودسون که در این آزمایشگاه مشغول تحقیق است، توانست با ایجاد فشاری ۵ میلیون برابر فشار جو الماس را خرد کند، و این سنگ گرانبها را به توده ای بی ارزش تبدیل کند.میدان مغناطیسی نامرئی است. آنچه در تصویر بالا می بینید آذرخش های مصنوعی است که از جلوآمدگی های فلزی درون زد هنگام روشن کردن دستگاه جرقه می زند. کافی است که پلک بزنید و این لحطه را از دست بدهید: تصویر بالا تنها در کسری از ثانیه پس از روشن کردن دستگاه گرفته شده است.

اگر به سرتان زده است که شخصا به آزمایشگاه های ساندیا بروید و آذرخش ها را با چشم خودتان ببینید، متاسفانه بخت با شما یار نیست. در حال حاضر بالای دستگاه تقریبا به طور کامل توسط ابزارهای مختلف پوشیده شده است. گذشته از این مساله، زد دستگاه خطرناکی است. کنودسون می گوید: «پالس الکترومغناطیسی فوق العاده عظیمی که تولید می شود، به احتمال بسیار زیاد باعث کشته شدن هر شخصی می شود که تلاش کند شلیک شتاب دهنده را از نزدیک مشاهده کند. به همین دلیل من هم تنها عکس  ها را تماشا می کنم


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

سیستم تشخیص چهره

سیستم تشخیص چهره و آینده آن تا سال 2020

یکی از زمینه‌هایی که توانسته شرکت‌های زیادی را نسبت به خود علاقه‌مند نماید را می‌توان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *