خانه » روانشناسی » نقش عزت‌نفس در زندگی فردی

نقش عزت‌نفس در زندگی فردی

قدرت تصمیم گیری هرکس بستگی به میزان عزت نفس او دارد. بنابراین نقش عزت نفس در زندگی بسیار مۆثر است  و بر همه ی سطوح زندگی اثر می گذارد.

بررسی های گوناگون نشان می دهد که چنان چه نیاز به عزت نفس ارضاء نشود، نیازهای گسترده تری نظیر نیاز به آفریدن، پیشرفت و یا درک و شناسایی استعدادهای بالقوه محدود می ماند.

عزت نفس از دو بخش مهم تشکیل می شود:

باور خودتوانمندی: به معنای داشتن اطمینان به توانائی فکر ، درک ، آموختن ، انتخاب و تصمیم گیری .

احترام به خود یا داشتن حرمت نفس: به معنای ارزش برای خود. یعنی به خویش حق دهیم که زندگی کنیم و شاد باشیم. باور کنیم که می توانیم آنچه را لازم داریم، بیاموزیم و با مشکلات برخوردی اندیشمندانه داشته باشیم .

 

عزت نفس در افراد به شکل های متفاوتی دیده می شود و می توان آن را در حالت چهره، رفتار، صحبت و حرکت شخص مشاهده کرد . برخورد باز و گشوده با انتقادها، و راحتی در پذیرش اشتباهات، نمونه هایی از شکل عزت نفس است. به عبارت دیگر طرز کلام و حرکات فرد از کیفیت راحتی برخوردار است و او نشان می دهد که در جنگ با خویشتن نیست و با دیگران نیز جنگی ندارد . دروغ ، ریاکاری و پنهان کاری در افراد دارای عزت نفس سالم وجود ندارد .

چند ویژگی افراد دارای عزت نفس:

– افراد دارای عزت  نفس واقع بین هستند .

– آن ها نیروی خلاقانه خود را بکار می گیرند و به فراورده های ذهن خویش توجه کافی دارند. خود را دست کم از دیگران نمی گیرند و از این که بگویند « اشتباه کردم « ترسی ندارند. اشتباهات را واقع بینانه می پذیرند و برای اصلاح اشتباهات تلاش می کنند.

– همدردی و همدلی در افرادی که عزت نفس دارند، فراوان است . به دلیل پذیرش و اطمینان به خود از دیگران نمی ترسند و به اعتماد به نفس دیگران نیز احترام می گذارند . روحیه ی همکاری برای دستیابی به هدف های مشترک در افراد دارای عزت نفس سالم دیده می شود. جرأت ورزی، شهامت ابراز وجود در این افراد آشکاراست .

اگر عزت نفس شخص کم باشد از واقعیت هراس دارد. ترس از افشا شدن، فروریختن، تظاهرها و وانمود  ها ، ناکامی و ترس از تحقیر شدن . گویا این افراد برای دیگران زندگی می کنند و همواره نگران قضاوت های اطرافیان هستند. بنابراین جرأت اندیشیدن به توانمندی های خویش را از دست می دهند . حالت انفعال در آنان فراوان دیده می شود ، زود تسلیم می شوند و دیگران می توانند به سرعت آنان را دلسرد کنند.

انتخاب و گزینش هدف های واقع بینانه ی زندگی و تمرکز بر آن، از نشانه های عزت نفس سالم است . دنبال کردن این هدف ها تا تحقق و دستیابی حاصل اندیشه ی قوی، اراده ی مصمم و عزت نفس کافی است . ازدواج، به عنوان عامل مۆثری در ایجاد رضایت خاطر مۆثر می باشد.

و اما مردها برخلاف ظاهرشان، مانند كودكانی هستند كه می خواهند از آن ها تمجید شود. بنابراین اعتماد به نفس همسرتان را با تأیید تصوراتش تقویت كنید. این كار سبب می گردد که او همه چیز را با شما در میان بگذارد. از قدرت و عملكردش تعریف كنید و بگویید كه وقتی با او هستید احساس خوبی دارید. بدین ترتیب روحیه ی همسرتان را تقویت می کنید.

زوجین باید بدانند که راهكارهای عملی جهت افزایش و تقویت اعتماد به نفس این است:

1- عاشق جسم و روح خود باشید و برای رسیدن به این خودشیفتگی باید شناخت و درك درستی از خویشتن خویش داشته باشید.

2- جنبه های مثبت و منفی خویش را تواماً در نظر بگیرید. به خاطر كوچك ترین كار خوبی كه انجام می دهید، خود را تشویق كنید.

3- از هر آنچه كه به جسم و تن شما آزار می رساند دوری جویید.

4- برای خود و دیگران ارزش قائل شوید. وقتی را برای رسیدن به نیازهای تان در نظر بگیرید و نیز وقتی را به دیگران اختصاص دهید.

5- احساس گناه یعنی عدم تأیید و سرزنش خود و این بزرگترین مانع است . انتقاد شدید از خود، زمینه ی بهتر شدن شما نیست. هر اشتباهی كه انجام داده اید، بگویید آن را به هر شكلی كه شده جبران می كنم.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *