خانه » سلامت » بیماری ها » نکات طلایی درباره آلزایمر در سالمندان

نکات طلایی درباره آلزایمر در سالمندان

آلزایمر در سالمندان یکی از بیماری های شایعی است بسیاری از سالمندان با ورود به میانسالی دچار ان می شوند. از علایم این بیماری کم شدن حافظه، فراموشی اتفاقات، اسامی ، تاریخ ، ادرس و .. است . حتی ممکن است گاهی گمان کنند در بچگی هستند یا مثلا نتوانند ادرار خود را کنترل کنند .

بیماری آلزایمر در سالمندان

به گزارش پارسی وان در سال ۱۹۰۶ میلادی «آلویس آلزایمر»، پزشک آلمانی پس از ۲۰ سال اطلاعات زیادی را درباره بیماری آلزایمر در سالمندان بدست آورد. به همین دلیل نام این بیماری را آلزایمر گذاشتند .

آلزایمر که نام دیگر آن بیماری پیری است از فراموشی ساده پیشرفته تر است. و در ان شخص دچار فراموشی های مهم و جدی می شود. حدود ۲ تا ۵ درصد اشخاص سالمند و همچنین برخی جوانان به آلزایمر دچار می شوند. آلزایمر در سالمندان در اثر فاسد شدن سلولهای منطقه «هیپو کامپ» که معمولاً مقدار زیادی «استیل کولین» تولید میکنند رخ می دهد.

در ادامه سلولهای مغزی یا نرونهایی که آسیب دیده اند، پلاکهایی جمع میکنند و به تعداد زیادی میمیرندو سپس منطقه آسیب دیده مغز و استیل کولین در تشکیل خاطرات جدید وارد عمل میشوند. بنابراین از نشانه های اصلی  آلزایمر در سالمندان ناتوانی در تحکیم یک یادگیری تازه (مثل یادآوری آدرس تازه) و دشواری در جهت یابی می باشد.درباره مشکلات گوارشی بیشتر بدانید.

علت بیماری آلزایمر در سالمندان

علت بیماری آلزایمر در سالمندان اینست که وقتی سن بالا می رود و سلول ها پیر می شوند ، ترشح ماده شیمیایی «سروتونین» کم می شود . در نتیجه ارتباط بین سلولی و انتقال اطلاعات دچار مشکل خواهد شد. این مشکل بیشتر از همه در بخش حافظه و خاطرات، بروز پیدا می کند. همینطور که می دانید خاطره ها ترکیبی هستند از یادآوری دیده ها و شنیده ها و احساسات که برای یادآوری آنها مغز به برقراری یک ارتباط پیچیده سلولی بین همه بخشها نیاز پیدا می کند. در نتیجه این امر با بالا رفتن سن و کم شدن ترشح سروتونین در مغز، خاطره ها کم کم  کمرنگ می شوند. حتی ممکن است خاطره ها فراموش بشوند.

از دیگر علل آلزایمر در سالمندان سکته مغزی ( از دست رفتن بخشی از سلولهای مغز ) یا شوک عاطفی پس از دست دادن عزیزی را میتوان نام برد. تحقیقات محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نشان میدهد بیماری آلزایمر یک بیماری ژنتیکی است. همچنین باید یاداوری کنیم که تحقیقات نشان داده بیماری آلزایمر اول به دلایل ژنتیکی و دوم به دلیل عوامل محیطی رخ میدهد.

نشانه های بیماری آلزایمر در سالمندان

در اکثر مواقع آلزایمر در سالمندان در اشخاص سالمند و در فاصله زمانی ۸ تا ۲۰ سال رشد میکند. نشانه این بیماری اینست که بیمار الزایمری ابتدا افت حافظه پیدا میکند و ممکن است حتی گمان کند در خانه خودش گم شده است .کم کم  بیمار جهتیابی خود را به شدت از دست میدهد، اشخاص و ممکن است اعضای خانواده خود را هم نشناسد ، حرکات کودکانه ای از خود نشان بدهد  و از عهده نظافت خود و لباس پوشیدن بر نیاید . حتی ممکن است دیگر کنترلی بر ادرار و مدفوع خود نداشته باشد .

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.