خانه » کودک و والدین » تعلیم و تربیت » چگونه کودک مان را لوس تربیت نکنیم؟

چگونه کودک مان را لوس تربیت نکنیم؟

خیلی از مادرها می گویند در این زمینه كاری از دست  آنها ساخته نیست و نمی توانند ناراحتی فرزندشان را ببینند. اما آیا واقعا یا باید فرزندی لوس تربیت كرد یا این  كه او را میان مشكلات تنها گذاشت؟

پدر و مادرشدن یكی از لذتبخش ترین تجربه های هر انسانی است؛ اما متأسفانه معمولا پدر و مادرها تجربه كافی ندارند و نمی دانند چطور باید فرزندشان را بدون اشتباه بزرگ كنند. برای همین هم معمولا كودكان با مشكلات متعددی در زندگی شخصی شان روبه رو می شوند كه به  طور حتم اگر پدر و مادر نسبت به آنها آگاه بودند، چنین شرایطی نیز ایجاد نمی شد.یكی از مشخص ترین نمونه های اشتباهات والدین، لوس كردن بچه هاست.
در واقع باید بدانیم بچه ها همگی از نظر بیولوژیكی ترسو هستند، بنابراین كاملا طبیعی است كه برای مقابله با مشكلات و سختی ها به مادر و پدر پناه ببرند و حمایت آنها را بخواهند. اما اگر مادر یا پدر نتوانند به  درستی به این نیاز پاسخ دهند، مسلما باید در انتظار كودكی لوس و وابسته هم باشند.
خیلی از مادرها می گویند در این زمینه كاری از دست  آنها ساخته نیست و نمی توانند ناراحتی فرزندشان را ببینند. اما آیا واقعا یا باید فرزندی لوس تربیت كرد یا این  كه او را میان مشكلات تنها گذاشت؟ راه  حل بهتری وجود ندارد كه هم منطقی تر باشد و هم موجب اذیت و آزار كودك نشود؟
روان شناسان می گویند مادرانی كه آهسته و متناسب با سن و فهم كودك، او را تشویق می كنند با دنیای بیرون آشنا شده و به  درستی با آن روبه رو شود، معمولا در این مورد مشكل كمتری دارند.
شاید این موارد ساده و حتی از نظر شما خنده دار به نظر برسد؛ اما اگر می خواهید فرزندتان را لوس تربیت نكنید، از همین دوران كودكی اجازه دهید با زندگی و واقعیت های آن آشنا شود. مثلا وقتی فرزندتان گریان و ناراحت از مدرسه به خانه برمی  گردد و می گوید دوستانش او را تنها گذاشته اند، بهتر است به جای این  كه فردای آن روز با عصبانیت راهی مدرسه شوید و معلم و ناظم و مدیر را بازخواست كنید كه چرا مراقب رفتار سایر دانش آموزان نیستند، به حرف های او گوش دهید و بگویید خودش باید سعی كند علت رفتار آنها را بفهمد.
در ضمن لازم نیست زمانی كه كودك درباره همكلاسی هایش حرف می زند، با او همدردی كنید؛ همین كه شنونده خوبی باشید، كافی است. كودك باید متوجه شود خودش تنها كسی است كه می تواند علت بدرفتاری دوستانش را بفهمد و آن را حل كند.
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

شکستگی استخوان در کودک

شکستگی استخوان در کودک و کمک های اولیه

حوادث اغلب منجر به پیدایش زخم و یا شکستگی استخوان در کودک میگردند. این زخمها گاهی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *