خانه » سرگرمی » ریشه ضرب المثل این به آن در چیست

ریشه ضرب المثل این به آن در چیست

احتمالا اصلاح این به آن در تا به حال به گوشتان رسیده باشد. به گزارش پارسی وان ، این اصطلاح را هنگام یک عمل متقابل استفاده میکنند. مثلا ما کار خوب یا بدی را در مقابل کار خوب یا بد فرد مقابل انجام میدهیم و سپس به او میگوییم این به آن در .

به عنوان مثال گاهی افرادی در مقام قدرت نمایی بر می آیند و زیان و ضرر مادی یا معنوی  به شما میرسانند. در این حین شما هم دست به کار می شوید و تا جواب این کار را ندهید از پای نمی نشیند. در این زمان است که میگویند این به آن در .

ریشه ضرب المثل این به آن در به روایتی

ریشه ضرب المثل این به آن در از آنجاست که مغیره بن شعبه در سال ۵ هجرت اسلام آورد و در جنگهای حدیبیه و یمامه و فتوح شام شرکت میکرد . وی یک چشم خود ‏را در جنگ یرموک از دست داد و در جنگهای قادیسه و نهاوند و همدان و جز آن نیز شرکت پیدا کرد .

‏مغیره بن شعبه یکی از عوامل غیر مستقیم در قتل خلیفه دوم عمر بوده است چه اگر غلام ایرانیش ابولولو بر اثر ظلم وستم ‏وی شکایت به خلیفه نمی برد قطعا آن واقعه رخ نمی داد مغیره سالها سالها حکومت کوفه را داشت و چون عثمان کشته شد ‏گوشه نشینی اختیار کرد . در واقعه جمل و صفین شرکت نداشت ولی می گویند در اجماع حکمین دست اندر کار بوده است.

‏برای اثبات حب دنیا و مادی گری مغیرة بن شعبه همین بس که چون تشخیص داد حضرت علی (ع) از دنیا روی بر تافته ‏است جانب معاویه را گرفت و به سوی شام روانه شد.‏

در پیمان صلح بین امام حسن مجتبی(ع) و معاویه حاضر و ناظر بود و چون معاویه خواست عبد الله عمر و عاص را به ‏حکومت کوفه بگمارد از باب خیر خواهی! گفت:” ای پسر سفیان پدر را به حکومت مصر و پسر را به حکومت کوفه می ‏گماری و خویشتن را در میان دو کف شیر شرزه قرار می دهی؟” معاویه از این سخن بیمناک شد و صلاح در آن دید که مغیره ‏را کماکان به حکومت منصوب دارد تا خسارت انزوار و گوشه نشینی چند ساله را از بیت المال کوفه جبران کند.‏ جمله های سحرآمیز عاشقانه +تصاویر عاشقانه

طبق روایت های مختلف پس از چندی عمر وعاص به جریان قضیه و سعایت مغیره واقف شد و برای آنکه خدعه و نیرنگ مغیره را بلاجواب ‏نگذارد به معاویه فهمانید که پول در دست مغیره به سرعت ذوب می شود ، مصلحت در این است که دیگری عهده دار امر ‏خراج کوفه گردد ومغیره فقط به کار نماز و اجرای احکام و تعالیم اسلامی بپردازد!‏ معاویه نصیحت امر و عاص را بکار بست و مغیره را تنها مسئول و متصدی کار جنگ نماز کرد .‏

بعد از مدت زمانی بین عمر و عاص و مغیره بن شعبه اتفاق ملاقات افتاد. عمر و عاص نیشخندی زد و گفت:” هذه ‏بتلک” یعنی این به آن در !‏ این ماجرا به عنوان ریشه ضرب المثل این به آن در روایت شده است .

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جشن هالووین در تهران

جشن هالووین در تهران و چند عکس هالووین

جشن هالووین در تهران موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. این جشن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *