خانه » بازیگران و هنرمندان » حسام نواب صفوی: کار اصلی من وکالت است

حسام نواب صفوی: کار اصلی من وکالت است

مجله نسل امروز:طرفداران فرزاد فرزین دیگر عادت کرده اند که در کنسرت های او هر بار منتظر یک سورپرایز جدید باشند. یکبار بدل او را روی صحنه دیدند، یکبار از بالای سقف وارد استیج شد و حالا هم در جدیدترین سورپرایزش «حسام نواب صفوی» را وارد گروهش کرده است.

حسام سال هاست پیانو را به صورت حرفه ای دنبال می کند و حتی در مقطعی به تدریس پیانو پرداخته است. حالا برای اولین بار در کنسرت تیرماه فرزاد فرزین در برج میلاد روی صحنه قرار گرفت و در قطعه جهانی «صلح» به قول خودش به بهترین شکل وارد گروه فرزاد شد. به جز اولین حضور حرفه ای حسام در موسیقی، این گفت وگو یک بهانه دیگر هم دارد.  او به تازگی موسسه حقوقی نواب صفوی را تاسیس کرده تا به قول خودش شغل خانوادگی خود یعنی وکالت را دنبال کند. سایت شخصی او هم به زودی راه اندازی خواهد شد تا مردم از سراسر کشور بتوانند مشکلات حقوقی خود را با او در میان بگذارند و از مشاوره های او استفاده کنند. اگر دوست داشتید با او در ارتباط باشید به آدرس اینترنتی www.navabsafavi.ir مراجعه کنید.

چه شد که به سمت موسیقی و نوازندگی پیانو آمدی؟

 یک پیانوی قدیمی در خانه ما بود که همیشه دوست داشتم پای آن بنشینم و با آن کار کنم، از همان زمانی که قدم به کلاوی های پیانو می رسید، پشت این ساز نشستم و مشغول نوازندگی شدم. به تدریج تحت نظر اساتید مختلف کار کردم و امروز هم در خدمت شما هستم.

چقدر طول کشید تا بتوانی به صورت حرفه ای پیانو بزنی؟

 از سن هفت، هشت سالگی…؛ نمی خواهم بگویم من نابغه موسیقی ام اما به هرحال چون از کودکی با پیانو آشنا بودم، خیلی زود توانستم روی این ساز مسلط شوم. همانطور که می دانید اگر انسان موسیقی را از سنین پایین آغاز کند، می تواند در آینده منتظر اتفاقات خوبی در این حوزه باشد اما هر چقدر که سن بالاتر می رود، کار سخت تر می شود.

حسام تو آنقدر در زمینه نوازندگی پیانو حرفه ای هستی که یک مدت به تدریس این ساز هم می پرداختی؛ چه شد که گروه فرزاد فرزین را برای همکاری انتخاب کردی؟

 ماجرای تدریس پیانو هم برمی گردد به وقتی که من 15-16 ساله بودم و حدود دو سال این کار را انجام دادم. وقتی شما به تدریس موضوعی می پردازید مجبورید خودتان را به روز کنید و کارتان را ارتقاء ببخشید، این موضوع باعث می شود شما هم یک سری از موضوعات را بیشتر یاد بگیرید. من بیشتر به دلیل تداعی شدن فنون نوازندگی به سمت تدریس رفتم. صرفا دوست داشتم تدریس را هم تجربه کنم، البته آن سال ها مصادف بود با ایام نوجوانی من. خیلی دوست داشتم خودم به طور مستقل درآمد داشته باشم.

با شناختی که از موسیقی داری و بهره مندی از صدای خوب، چرا به سمت خوانندگی نرفتی؟

 به نظرم منِ بازیگر نباید خواننده شود. نه تنها در ایران، بلکه در سینمای بین الملل هم مردم دوست ندارند بازیگران را در قامت یک خواننده ببینند. من در سه زمینه بازیگری، موسیقی و وکالت تخصص دارم و خوانندگی تخصص من نیست و به همین دلیل شاید نتوانم آن را به بهترین شکل انجام دهم؛ پس ترجیح می دهم در کنار دوست عزیزم فرزاد فرزین به نوازندگی بپردازم.

چه شد که با فرزاد فرزین آشنا شدی؟

 اردیبهشت 89 به کنسرت فرزاد رفتم و از اجرای زیبایش لذت بردم؛ همان جا با هم صحبت مختصری در مورد همکاری مشترک انجام دادیم، اما چون این موضوع نیاز به فکر و زمان داشت، یک مقدار پروسه عملیاتی شدن آن به تاخیر افتاد و نهایتا در کنسرت تیرماه امسال و با آهنگ جهانی صلح همکاری مان به صورت رسمی شکل گرفت. به نظرم این آهنگ بهترین شروع ممکن برای من بود. این اولین باری بود که مردم با چنین سبکی از کنسرت مواجه می شدند و از این بابت همه چیز برای مردم جذاب و دیدنی شده بود. خب من به صورت تخصصی پیانو می زنم و در این آهنگ به بهترین شکل از تخصص من استفاده شد.

فرزاد در اغلب کنسرت هایش از ویژگی های نمایشی استفاده می کند، این موضوع چقدر در همکاری شما نقش داشت؟

 در یک کلام می توان گفت در کنسرت های فرزاد سینما به وضوح دیده می شود. این موضوع برای من هم جذابیت زیادی داشت.

باتوجه به مهارت و شهرتی که داشتی، چرا به صورت انفرادی برای تشکیل یک گروه موسیقی اقدام نکردی؟

 زمانی که کارهای فرزاد را می شنیدم و اجرایش در کنسرت ها را می دیدم احساس می کردم، طرح نو و جدیدی را وارد موسیقی کشور می کند، چه در استایل اجرا و چه در استایل کارگردانی صحنه… در طول این سال ها دوستان زیادی به من پیشنهاد همکاری داده بودند، اما از آنجایی که دوست نداشتم یک کاری انجام دهم و بعد هم بروم، تصمیم گرفتم با گروه فرزاد همکاری داشته باشم، چون استایل صحنه گردانی کنسرت های فرزاد با کارگردانی دقیقی پیش می رود و مخاطب با حضور در کنسرت او شگفت زده می شود. خوشحالم که این اتفاق افتاد و توانستیم در کنار هم باشیم و امیدوارم در عرصه سینما و موسیقی بتوانیم در کنار هم باشیم و پیش برویم.

یعنی قرار است همکاری شما در سینما هم ادامه داشته باشد؟

 ببین امروز در سینما فیلم هایی ساخته می شود که با فروش خیلی کمی از اکران خداحافظی می کند. فیلم های زیادی هست که همین الان ما می توانیم با هم به صورت مشترک کار کنیم اما به نظر من باید در کاری حضور داشته باشیم که فیلمنامه آن براساس شخصیت من و فرزاد نوشته شده باشد. این کار در دست انجام است و انشاءالله به زودی به مرحله تولید خواهد رسید. امروز کشاندن مردم به سالن های سینما نسبت به گذشته خیلی سخت تر شده و باید سوژه فیلم آنقدر خوب و بکر باشد که مردم برای دیدن آن ترغیب شوند.

بهرام رادان یکی از آخرین کسانی بود که از دنیای بازیگری خود را در موسیقی محک زد؛ نظرتان در مورد آلبوم «روی دیگر» چه بود؟

 بهرام رادان بازیگر بسیار خوبی است، اما هنوز آلبوم او را نشنیده ام تا بتوانم در این مورد اظهارنظر کنم. به  هرحال همانطور که در ابتدای صحبت هایمان هم گفتم مردم دوست دارند بازیگر را بازیگر ببینند. تیتر درست کردن کار سختی نیست، خیلی ها دوست دارند به عناوین مختلف برای خودشان تیتر درست کنند و در جایگاه های مختلف دیده شوند. البته منظورم به شخص خاصی نیست و صحبت هایم را به طور کلی بیان می کنم.

نظرت در مورد حضور هنرمندان در کنسرت چیست؟ حمید عسکری یکبار گفته بود کنسرتم به سالن مد برای بازیگران تبدیل شده است، دوست ندارم آنها در کنسرتم شرکت کنند…

 اولین باری است که چنین چیزی را می شنوم. این یک حرف عجیب و غریب است که بعید می دانم حمید چنین جمله ای را گفته باشد! مگر بازیگرها فقط در سالن مد حضور پیدا می کنند؟ و اصلا ما در ایران چیزی به نام سالن مد نداریم که بازیگرها در آن شرکت کنند (خنده)… در نهایت فکر می کنم وقتی یک بازیگر به کنسرت خواننده مورد علاقه خود می رود، اتفاق خوبی است و فکر نمی کنم مشکلی داشته باشد.

بین سینما و موسیقی کدام برایت در اولویت قرار دارد؟

 هنر اولویت ندارد هر یک از این هنرها که فرصت خلاقیت بیشتری به من بدهد برایم ارجحیت دارد. وقتی یک قطعه ای را اجرا یا در نقشی بازی می کنی باید با خلاقیت همراه باشد تا لذت بخش باشد. من با این دو هنر از کودکی زندگی کرده ام و به هر دو علاقه زیادی دارم، پس نمی توانم یکی را به دیگری ترجیح دهم.

فروش فیلم ها نسبت به گذشته افت پیدا کرده؛ فروش آلبوم های موسیقی هم با کاهش رو به رو بوده است، مشکل کجاست؟

 در جمعیت جوان هفتاد میلیونی کشورمان خیلی ها دوست دارند یا خواننده شوند یا بازیگر! اگر صد خواننده معروف و صد بازیگر مطرح داشته باشیم شاید در هر شاخه فقط 10نفر هستند که به ستاره تبدیل شده اند. این10نفر که به ستاره تبدیل شده اند باید حمایت شوند تا موسیقی و سینما به روند صعودی خود ادامه دهد، اما متاسفانه در سال های اخیر شرایطی به وجود آمده که خیلی ها با پول وارد سینما و موسیقی می شوند تا شاید بتوانند به شهرت دست پیدا کنند. شاید با پول بتوان وارد سینما شد اما قطعا با این شرایط نمی توانیم توقع داشته باشیم مردم به سالن های سینما بیایند. از طرفی یک کارگردانی منسجم هم در موسیقی و هم در سینما باید وجود داشته باشد تا آثار قابل ارائه ای تولید شود. متاسفانه این روزها به جز موضوع ورود بی حساب و کتاب بازیگران و کارگردانی، تکراری بودن فیلمنامه ها هم باعث شده اکثر فیلم ها شبیه به هم باشند. سال هاست که مثلث عشقی در فیلم های ایرانی به تصویر کشیده می شود و فکر می کنم وقت آن رسیده که کمی به فیلمنامه هایمان تنوع تزریق کنیم تا مردم مثل گذشته به حضور در سالن های سینما ترغیب شوند.

اینکه بعد از اخراجی ها 2 کم کارتر شدی هم به دلیل تکراری بودن سوژه هاست؟

 دلیل اصلی اینکه در این مدت کم کارتر از گذشته شده ام این بود که مدتی در خارج از کشور بودم و بعد از اینکه به کشور بازگشتم تمام وقتم را به کارآموزی در دادگستری اختصاص دادم تا بتوانم موضوع وکالت را به ثمر برسانم. وکیل باید معلومات زیادی داشته باشد تا در دادگاه احساس کمبود دانش نکند، به همین دلیل چیزی حدود یک سال به صورت مستمر در مجتمع های قضایی و دادگستری دوره های آموزشی مختلفی را پشت سر گذاشتم. کسی که می گوید وکیل دادگستری است باید آزمون های زیادی را گذرانده و از فیلترهای سختی عبور کرده باشد تا مجوز وکالت را کسب کند و این درحالی است که در موسیقی و سینما این ممیزی وجود ندارد.

اصلا چرا وکالت؟

 وکالت به هرحال شغل موروثی خانواده ماست؛ پدرم سال ها قاضی و وکیل بود و به شخصه خیلی دوست داشتم این شغل را ادامه دهم. مسلما وقتی می خواهم در یک دادگاه حضور داشته باشم باید نسبت به قانون اطلاعات کاملی داشته باشم، به همین دلیل در اوقات فراغتم کتاب های حقوقی را مرور می کنم تا بتوانم اطلاعاتم را در سطح قابل قبولی نگه دارم.

پس قرار است وکالت را هم به صورت حرفه ای دنبال کنی…

 بله؛ در حال حاضر موسسه حقوقی نواب صفوی را تاسیس کرده ام تا در خدمت مردم خوبمان باشم. این موسسه به طور خاص در خدمت هنرمندان خوبمان هم خواهد بود تا در صورت بروز مشکل به آنها مشاوره و کمک ارائه کند. ما در این موسسه یک تیم قوی متشکل از قاضی ها و وکلای خبره دادگستری داریم و در صورت بروز مشکل آماده ارائه خدمت به هموطنان عزیزمان هستیم.

قبل از اینکه موسسه حقوقی ات را تاسیس کنی به عنوان وکیل در دادگاه ها حضور پیدا کرده بودی؟

 نه، ترجیح دادم زمانی این کار را انجام دهم که پروانه موسسه ام را بگیرم و با تشکیل یک تیم قوی وکالت، شروعی قوی و خوب داشته باشم.

چرا خودت به تنهایی کار را شروع نکردی و به تشکیل تیم وکالت اقدام کردی؟

 من نهایتا می توانم روی 5 پرونده به صورت همزمان کار کنم اما وکلای مجربی در موسسه ما حضور دارند که می توانند در خدمت مردم خوبمان باشند. همه دوستانی که در موسسه نواب صفوی فعالیت دارند جزو وکلای مجرب دادگستری هستند.

در مورد مشاوره به هنرمندان بیشتر برایمان بگو.

 بارها پیش آمده که برای هنرمندان خوب کشورمان مشکلاتی نظیر افترا، نشر اکاذیب و… به وجود آمده است. اگر یک وکیل خوب در کنار دوستان باشد، می توان از شدت این موارد کاست و از ایجاد این ماجراها جلوگیری کرد.

بازی های جدید

در یک سال گذشته کدام کار به نظرت متفاوت بود و دوست داشتی در آن بازی کنی؟

 همانطور که گفتم در این یک سال درگیر مسائل مربوط به وکالت بودم و وقت حضور در سینما را نداشتم، اما وقتی فیلمنامه «عملیات مهدکودک» به دستم رسید، احساس کردم کار خوبی است و در ژانر کودک کار بسیار متفاوتی است. از طرفی تا امروز در این ژانر کار نکرده بودم و دوست داشتم این ژانر را هم تجربه کنم، به همین دلیل با تمام مشغله هایی که داشتم در این فیلم حضور پیدا کردم و فکر می کنم نتیجه کار هم برای مخاطبینش دلنشین خواهد بود.

در این روزها سریال «کلاه پهلوی» از شبکه یک پخش می شود، سریالی از کارگردانی که تو کارت را با او آغاز کردی؛ در مورد این سریال برایمان بگو.

 آقای دری کسی بود که سینما را به من آموخت و از این بابت همیشه مدیون ایشان هستم. بعد از «کیف انگلیسی» و «ملاصدرا» که دو سال به صورت مستمر جلوی دوربین بودم، تصمیم گرفتم اگر قرار است سریال کار کنم فقط در سریال های تاریخی و نقش های کوتاه حضور داشته باشم.  در سریال «کلاه پهلوی» هم نقش کوتاه اما تاثیرگذاری را برعهده دارم که انشاءالله در پنج قسمت پایانی، وارد داستان خواهد شد.

چرا نقش های کوتاه را انتخاب می کنی؟

 چون فرصت و وقت کافی برای این موضوع را ندارم که بخواهم مثلا دو سال هر روز جلوی دوربین قرار بگیرم. اگر این کار را انجام دهم دیگر وقت رسیدگی به امور وکالت و موسیقی را از دست می دهم.

در کار آینده محمدرضا ورزی هم حضور داری؟

 بله، در کارهای آقای ورزی همیشه با لطف ایشان حضور دارم و خدا را شکر تا امروز همکاری های خوبی در کنار هم داشته ایم و اگر عمری باقی باشد، می توانیم این همکاری را به خوبی ادامه دهیم.

حضورت در عرصه وکلات جنبه بیزینس هم دارد؟

 در کارهایم زیاد به مسائل اقتصادی توجه نمی کنم و خودِ کار برایم مهم است. خیلی اوقات بوده که برای حضور در یک فیلم سینمایی دستمزد قابل توجهی به بنده پیشنهاد شده، اما چون کار را دوست نداشتم آن را رد کردم. در مورد وکالت هم باید بگویم که به مسائل بیزینسش توجه ای ندارم، همین که می توانم به عنوان یک وکیل حق ناحق شده را به مسیر درستش هدایت کنم، احساس رضایت می کنم. به هرحال همانطور که گفتم هیچ وقت به دلایل مادی کاری را انجام نداده ام و از خدا می خواهم بعد از این هم شرایط را طوری قرار دهد که مجبور به انجام این کار نشوم.

فعالیت در عرصه موسیقی و وکالت باعث نمی شود از دنیای بازیگری فاصله بگیری؟

 ببین کار و رشته اصلی من وکالت است و سینما امروز برای من در حاشیه قرار دارد. کسی نمی تواند ادعا کند که هنر انتها دارد، اما سینمای ایران یک سقفی دارد که فکر می کنم من به این سقف رسیده ام. اتفاقاتی که دوست داشتم در سینما برایم بیفتد، اتفاق افتاده، از کار کردن با کارگردان های خوب سینما تا حضور در پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما و بازی در نقش اصلی آن… اگر کاری نسبت به کارهای قبلی ام متفاوت باشد، حتما دوباره در سینما کار خواهم کرد اما اگر قرار باشد در نقش های تکراری ظاهر شوم، هرگز این کار را انجام نخواهم داد.

پس یعنی دیگر دغدغه دیده شدن نداری؟

 سال هاست که در سینما فعالیت کرده ام و خوشبختانه به اندازه کافی دیده شده ام. متاسفانه سینمای ایران به سمت کلیشه حرکت کرده و دیگر فیلم ها  نمی تواند روی مخاطب تاثیر چندانی بگذارد. اگر به سراغ داستان های متفاوت تری برویم، قطعا می توانیم مخاطب را با خود همراه کنیم. مثلا فیلم «اخراجی ها» که در ژانر دفاع مقدس قرار داشت، توانست آدم های دهه شصتی را که خیلی از آنها حتی جنگ را ندیده بودند با خود همراه کند و طیف عظیمی از مردم با نگاه جدیدی دفاع مقدس را بشناسند. شاید اگر این فیلم ساخته نمی شد خیلی ها نمی دانستند اسرای جنگ چه روزهای سختی را در اردوگاه های عراق سپری کردند و اگر آنها نبودند شاید امروز ما تمامیت ارضی نداشتیم! بازی در «اخراجی ها 2» برایم به نوعی ادای دین به کسانی بود که با رشادت در جنگ تحمیلی حضور پیدا کردند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *