خانه » کودک و والدین » تعلیم و تربیت » ۲۰ نکته جادویی برای تربیت کودک

۲۰ نکته جادویی برای تربیت کودک

تربیت کودک مساله ای بسیار مهم در زندگی همه زوج هاست که باید در رابطه با ان اطلاعات زیادی را کسب کنند . تربیت کودک باید از همان اغاز زندگی حداکثر دوسالگی اغاز شود . سعی کنید درباره این مساله اطلاعات زیادی کسب کنید . در این پست از مجله اینترنتی پارسی وان ۲۰ نکته مهم برای تربیت کودک را برایتان بیان میکنیم.

نکات مهم و اصلی برای تربیت کودک

۱- به گزارش روانشناسان کودک ،مهم‌ترین فعالیت پیش از دبستان ، گفت‌وگو و با كودك بودن است. این کار باعث فعال شدن مغز كودك می‌شود. گفتگو با والدین و انتقال احساسات به بچه ها بسیار مهم و ضروری است . همچنین هر چه زودتر استقلال را به کودک یاد بدهید . مثل غذا خوردن، لباس پوشیدن و دستشویی رفتن .

۲-  سعی کنید رازدار و محرم اسرار کودکتان باشید و محیطی ارام و با اعتماد را برای او اماده کنید.

۳- هیچ وقت نظر خود را به کودکتان تحمیل نکنید ،اجازه دهید حالا كه او می‌خواهد بازی كند یا كتابی برای خواندن انتخاب كرده است، خود اسباب‌بازی و كتابش را انتخاب كند.

۴- در تربیت کودک برای شناخت بزرگسالی ناگزیر باید كودكی را شناخت. اندازه‌گیری و سنجش رشد و نمو روحی كودك مشكل است؛ چرا كه رشد كودك تدریجی است.

۵- یکی از اصول تربیت کودک اینست که با هر كودكی مطابق روحیه او باید رفتار كرد و بهترین روش تقویت رفتار مطلوب و مورد نظر، تشویق و مورد توجه قرار دادن رفتار اوست.

۶- به گزارش پارسی وان ، یادتان باشد برای تربیت کودک تان از تنبیه بدنی و سرزنش و خجالت دادن كودك جداً و اکیداً خودداری ورزید و در عوض صفات خوب و مثبت او را بیان و تشویق كنید.

۷- خیلی به کودک کمک نکنید و استقلال را به او بیاموزید. بعضی والدین به كودك نوپای خود بیش از حد كمك می‌كنند و نمی‌گذارند حتی یك قاشق غذا را خودش بخورد یا یك پازل را سرجایش بگذارد و یا یك نارنگی را پوست بكند.

۸-  عدالت را در برخورد با كودكان رعایت كنید. چنانچه كودكی زیبا آفریده شده یا امتیاز دیگری دارد، احساسات خود را كنترل و مهار نموده و به او توجه بیش از حد نکنید. هیچ وقت بین فرزندان فرق نگذارید .

۹- از مقایسه کردن کودکان با یکدیگر بپرهیزید . بلكه با خودشان مقایسه كنید و بدانید كه آنها با توجه به اصل فردیت به طور مطلق از نظر رشد روحی حركتی شبیه كودكان دیگر نیستند.

۱۰- در تربیت کودک باید صبر و حوصله فراوان داشته شوید و خسته نشوید. اگر می‌خواهید خسته نشوید، باید عاشق كودكان باشید. یک اشتباه مادرانه

تربیت کودک
تربیت کودک

۱۱-  با مطالعه كتاب‌های تعلیم و تربیت و روانشناسی كودك اطلاعات خود را درباره تعلیم و تربیت کودک بالا ببرید.

۱۲- هیچ وقت به کودک دروغ نگویید . شما الگوی او هستید.صداقت و صمیمیت و هماهنگی با آنچه انجام می‌دهید و ثبات عاطفی لازمه با كودكان بودن است.

۱۳- نه تنها به کودکان اجازه دهید بازی کنند بلکه گاهی شما هم با او بازی کنید. بازی زندگی كودك است. هرگاه او را از بازی منع می‌كنید، او را از زندگی كردن محروم می‌سازید. بازی بهترین موقعیت برای بروز عواطف و اجتماعی شدن اوست.

۱۴- شونده خوبی برای او باشید .به صحبت‌های كودك به طور فعال گوش كنید و واكنش‌های مناسب نشان دهید. به او آزادی كامل بدهید تا از هر كجا كه دلش می‌خواهد، صحبت كند.

۱۵- به پرسش‌های كودكان در صورتی كه پاسخ آنها را می‌دانید با صداقت و سادگی، كوتاه و زیبا جواب دهید. در صورتی كه نمی‌دانید، با شهامت بگویید نمی‌دانم و بكوشید پاسخ درست را جویا شوید.

۱۶ – یادتان باشد که هیچ‌گاه به كودك نگویید حالا دیگر تو بچه نیستی؛ چون او بزرگ هم نیست و بدین ترتیب با گفتن این جمله در او ایجاد اضطراب می‌كنید. به جای این حرف‌ها بهتر است دلیل انجام دادن یا ندادن را برایش توضیح دهید.

۱۷- بدون اجازه به وسایلش دست نزنید . اگر می‌خواهید چیزی از وسایل كودك را بردارید، باید از او اجازه بگیرید تا كودك احترام به مالكیت و استقلال دیگران را یاد بگیرد.

۱۸-  از لجبازی، سربه‌سر گذاشتن، یكی‌بدو كردن و مشاجره با كودكان خودداری كنید.

۱۹-در تربیت کودک یادتان باشد که كودكان را در امر آموزش و یادگیری شركت دهید. پیاژه می‌گوید هر وقت به كودك چیزی را یاد ‌دهید، بدون ‌آنكه او را در این امر شركت دهید، او را از اینكه خودش موضوع را كشف كند باز می‌دارید؛ در نتیجه كار آموزش با شكست روبه‌رو می‌شود.

۲۰- کودکان را در اغوش بگیرید و ویژگیهای مثبتش را به رویش بیاورید . کاری کنید که کودک از بچگی اعتماد به نفسش بالا باشد و با دوری از تکبر خودش را دوست داشته باشد .

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

افراد مستقل

افراد مستقل و آزاد اندیش تربیت کنید

اینکه یاد بگیریم چگونه احساسات خود را کنترل کنیم، اعتماد به نفس و عزت نفس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *