خانه » گوناگون » گردشگری » تصاویر و تاریخچه امام زاده یحیی ساری

تصاویر و تاریخچه امام زاده یحیی ساری

امام زاده یحیی ساری یکی از مناطق دیدنی و تاریخی شهر ساری است . طبق بررسی های بدست امده محدوده مرکزی شهر ساری  از بافت و ابنیه تاریخی قدیمی تری برخوردار است. یکی از این مناطق امام زاده یحیی ساری در مجاورت برج سلطان زین العابدین می باشد.

بنای امام زاده یحیی ساری در تاریخ ۳۱ تیر ۱۳۱۳ با شماره ثبت ۲۱۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. در این پست از مجله پارسی وان اطلاعاتی را درباره این بنا در اختیارتان قرار می دهیم.

امام زاده یحیی ساری
امام زاده یحیی ساری

امام زاده یحیی ساری، تاریخچه و تصاویر آن

 آدرس امام زاده یحیی ساری عبارتند از : میدان ساعت، خیابان جمهوری اسلامی، خیابان هشتم شهر ساری استان مازندران . بنا بر نوشته ی کتیبه موجود بر روی صندوق منبت کاری شده مرقد امام زاده، این بنا مدفن امام زاده یحیی و برادر و خواهر وی، حسین و سکینه، فرزندان امام موسی کاظم(ع) میباشد. این بنا احتمالا از آثار قرن نهم هجری قمری است.

امام زاده یحیی ساری
امام زاده یحیی ساری

به گزارش مجله اینترنتی پارسی وان ، هسته اصلی بنای امامزاده دارای پلان دایره ای شکل است. این پلان حجم استوانه ای ایجاد کرده است.امام زاده یحیی ساری دارای گنبد هرمی چند ضلعی به ارتفاع حدود ۲۰ متر است که مدخل آن در سمت شرق است.

گنبد امام زاده یحیی ساری  با دو پوسته پوشانده شده که پوسته درونی بر پایه چفتی تیزه دار اجرا شده و بر روی آن گنبد بیرونی به صورت رک و ۱۲ ضلعی قرار گرفته است. در زیر پاکار گنبد، حاشیه‌ ای تزیینی و مقرنس وجود دارد. سطح بیرونی گنبد ساده و بدون تزیین می باشد.

طبق بررسی های بدست امده مصالح مورد استفاده در بنا آجر ختایی، ملات آهکی و گچ است. از چوب نیز برای ساخت در ورودی، پنجره و ضریح استفاده شده است. پوکت، جزیره شناور روی آب

امام زاده یحیی ساری
امام زاده یحیی ساری

امام زاده یحیی ساری دارای دری دو لنگه و نفیس بوده که ظاهرا امروزه در موزه‌ ملی ایران وجود دارد. این در به تاریخ ۸۴۶ هجری قمری، توسط استاد حسین و استاد محمد نجار گیل، ساخته شده است.

درون بقعه، صندوقی مشبک و چوبین وجود دارد و درون آن نیز صندوق دیگری است، که نام بانی آن خواجه الحسن بن پیر علی الرومی و نام کاتب فخرالدین مطهر بن عبدالله الداعی الحسنی الاملی و نام‌ های سازندگان آن حسین النجار و الاستاد محمد بن الحسن الجیلانی به تاریخ ساخت ۸۴۹ هجری قمری بر آن دیده میشود.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

هانوفر

سفر به شهر زیبای هانوفر در آلمان

هانوفر یکی از مهم ترین شهر های آلمان است که در شمال این کشور و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *