فواید پونه کوهی برای بیماریهای مختلفی شناخته شده است . طبق اطلاعات بدست امده گیاه «پونه کوهی» با نام فارسی کاکوتی و نام علمی ziziphora clinopodioides جزو دسته گیاهان دارویی است. پونه کوهی خانواده نعناعیان چندساله به بلندی ۴۰ – ۱۰ سانتی‌متر میباشد.  برگ‌های پونه کوهی بعضی پوشیده از کرک و گل‌های آن کوچک سفید و پوشیده از کرک است .

طبیعت گیاه پوه کوهی گرم است . میتوانید از دمکرده پونه کوهی به عنوان داروی مقوی معده استفاده کنید. از دیگر خواص پونه کوهی می توان به خواص ضدنفخ، خلط آور، درمان سرماخوردگی، رفع ناراحتیهای روده و تقویت کننده عمومی بدن و همچنین درمان اسهال اشاره کرد .

فواید پونه کوهی و خواص پونه کوهی برای شما
فواید پونه کوهی و خواص پونه کوهی برای شما

دیگر خواص پونه کوهی و فواید پونه کوهی چیست ؟

از فواید پونه کوهی میتوان به درمان ناراحتی های دستگاه تنفسی مانند ( سرفه، آسم، کروپ و برونشیت ) و همچنین رفع اختلالات مانند سوزش سر دل و نفخ اشاره کرد . درمان اسپاسم قاعدگی، روماتیسم مفصلی، اختلالات دستگاه ادراری از جمله عفونت های دستگاه ادراری ( UTI )، سردرد و ناراحتی های قلبی از دیگر فواید پونه کوهی است .

همچنین از خواص روغن پونه کوهی خوراکی ، درمان بیماریهای ( انگل روده ای، آلرژی، درد سینوس، ورم مفاصل، سرماخوردگی و آنفلوانزا، آنفلوانزای خوکی، گوش درد و خستگی و همچنین بیماری های پوستی از جمله ( آکنه، پای ورزشکاران، پوست چرب، شوره سر، زخم های شانکر، زگیل، عفونت قارچی، روزاسه و پسوریازیس )می باشد. ریزش مو

به گزارش مجله اینترنتی پارسی وان ، برای درمان نیش حشرات و عنکبوت، بیماری لثه، دندان درد، درد عضلانی و رگهای واریسی از پونه کوهی و روغن پونه کوهی استفاده می کنند. جالب است بدانید که پونه کوهی شامل: فیبر، آهن، منگنز، ویتامین E، آهن، کلسیم، اسیدهای چرب امگا و تیپتوفان میباشد.خواص پونه , فواید پونه , خواص پونه کوهی , فواید پونه کوهی , خواص روغن پونه , خواص دمنوش پونه , خواص دمکرده پونه

همچنین به گزارش پارسی وان پونه کوهی منبع غنی از ویتامین K است که در رشد استخوان، حفظ تراکم استخوان و تولید پروتئین هایی برای لخته شدن خون تاثیر گذار است. پونه حاوی غلظت بسیار بالایی از آنتی اکسیدان ( بیشتر از ۷۵ میلی مول در ۱۰۰ گرم ) است.آنتی اکسیدان ها به محافظت از سلول های بدن در برابر اثر رادیکال های آزاد و بهبود توانایی برای مبارزه با عفونت، کمک می کند.  در تعدادی از مطالعات، فعالیت ضد میکروبی پونه کوهی نشان داده شده است گروهی از محققان پرتغالی نشان دادند که مرزنجوش اسانس رازیانه در برابر ۴۱ گونه از پاتوژن های غذایی لیستریا مونوسیتوژن مؤثر بود. از وظایف پونه کوهی ، حفاظت در برابر سرطان است . طبق بررسی های بدست امده پونه کوهی ممکن است به کاهش و یا جلوگیری از پیشرفت کانسر در بیماران مبتلا به سرطان سینه کمک کند.