خانه » کودک و والدین » بیماری های شایع کودکان » میل انفجاری کودکان را دریابید

میل انفجاری کودکان را دریابید

از جمله این كه اصلا بیش فعالی یعنی چه؟ چه تعداد از كودكان به این بیماری مبتلا می شوند؟ آیا این بیماری انواع مختلفی دارد؟ علائم این بیماری چیست؟ چگونه تشخیص داده می شود؟ و درمان آن چگونه است؟
اختلال بیش فعالی همراه با نقص توجه یكی از شایع ترین اختلالات روانپزشكی در كودكان است كه به اختصار ADHD نامیده می شود.
این اختلال پدیده ای نیست كه صرفا در سال های اخیر ظهور كرده باشد، بلكه دارای تاریخچه ای نسبتا طولانی است.
در طول زمان، متخصصان این اختلال را با نام های میل انفجاری، بازداری اراده و ناتوانی از مهار اخلاقی، فزون جنبشی، اختلال نارسایی توجه و اختلال نارسایی توجه با فزون كنشی یا بدون آن خوانده اند.
در یك تعریف جامع، این اختلال عبارت است از «الگوی پایدار بیش فعالی یا نقص توجه، به طوری كه شدت آن بیش از حد طبیعی یك كودك طی روند رشد باشد. برای تشخیص این اختلال لازم است دست كم برخی از علائم تا قبل از سن هفت سالگی بروز كند. علائم باید حداقل شش ماه باقی بماند و علائم این اختلال دست كم در دو محل از بین مدرسه، خانه و… مشاهده شود.»
حدود هشت تا 10 درصد كودكان به این اختلال مبتلا می شوند. احتمال تشخیص این اختلال در پسران سه برابر دختران است  (در برخی منابع تا 9 برابر ذكر كرده اند) اما علت این تفاوت هنوز مشخص نشده است.
دخترهای مبتلا به این اختلال بیشتر از پسران بی توجهی نشان می دهند، اما در رابطه با دیگران مشكلات كمتری دارند و همچنین بیشتر از پسران دچار انزوای اجتماعی، اضطراب و افسردگی می شوند و كمتر از پسران دارای مشكلات رفتاری هستند.
به والدین دارای كودكان مبتلا به بیش فعالی توصیه می كنیم از آنجایی كه دارودرمانی برای كودكان مبتلا به اختلال بیش فعالی به تنهایی پاسخگو نیست، بهتر است روش های تربیتی و برخورد مناسب با این كودكان را فرا بگیرند اما براستی چگونه باید با این كودكان برخورد كرد؟ روش های تربیتی مناسب این كودكان كدام است؟
بزرگ كردن هر كودكی به آموزش والدین نیاز دارد، اما كودك بیش فعال نیروی ویژه ای را می طلبد. اگر به عنوان والدین كودك، نقش خود را بخوبی در مقابل همه كسانی كه در درمان كودك شركت دارند ـ مانند معلمان، پزشك، روان شناس و حتی سایر اعضای خانواده ـ ایفا كنید، مهم ترین و بهترین مدافع كودك هستید.
نتیجه این حمایت ها و آموزش ها این است كه می توانید به كودك بیش فعال خود كمك كنید به سوی موفقیت گام بردارد. در اینجا چند روش مناسب برای رفتار با این كودكان را بیان می كنیم:
نگرش و افكار خود را تغییر بدهید
از آنجا كه تعدادی از انتظارات، باورها و پیشداوری های خاص والدین باعث بروز مشكلات ارتباطی والد و كودك می شود، لازم است برخی از شناخت ها در نخستین مرحله اصلاح شود.
مثلا به عنوان والد باید بدانید: رفتار كودك مربوط به یك اختلال است و از روی قصد و عمد نیست، كودك توانایی یادگیری و موفقیت دارد، كودك مجموعه ای از توانایی های منحصربه فرد را دارد كه این ویژگی ها ارزشمند است. به صورت خلاصه هر چقدر می توانید در مورد این بیماری بیاموزید؛ هر چقدر بیشتر بدانید می توانید به كودكتان بهتر كمك كنید.
گوش دادن و صحبت كردن را بیاموزید
باز نگه داشتن پل ارتباطی میان والدین و كودك فوق العاده مهم است و موجب می شود اختلاف ها و تعارض های میان والدین و كودك به شكل موثری از میان برداشته شود و از وخیم تر شدن روابط میان آنها جلوگیری كند. برای این مورد پیشنهاد می شود:
* رفتار خود را با سن كودك متناسب كنید.
* در هنگام صحبت با كودك ارتباط چشمی  با او داشته باشید.
* با جملات ساده صحبت كنید.
* خود را به جای كودك بگذارید.
* سعی كنید هدف او را از بروز چنین رفتارهایی كشف كنید و برای گوش دادن به صحبت های كودك خود وقت بگذارید.
* آرام ولی محكم صحبت كنید. اگر معمولا هنگامی  كه كاری از كودكتان می خواهید صدایتان را بلند می كنید، كودك می آموزد هنگامی  كه صدایتان را به حداكثر نرسانده اید، به شما بی توجهی كند.
* احساستان را به كودك بگویید. بدون این كه مستقیم از كودك انتقاد كنید، به او بگویید در مورد اعمال و رفتارش چه احساسی دارید. برای مثال: «به خاطر این كه موهایت را شانه نمی كنی واقعا ناراحتم» یا «وقتی بموقع نمی خوابی، واقعا نگران می شوم.»
توجه مثبت به كودك نشان دهید
فقط زمانی می توانید با موفقیت برای فرزند خود حد و مرز قوانین را تعیین كنید كه به ویژگی های مثبت او توجه نشان دهید.
موثرترین راه برای آموزش رفتار خوب، شكل دادن رفتار یا تحسین است. اگر هنگام تحسین كودك خود، راهنمایی های زیر را به كار ببندید، متوجه خواهید شد این كار به عنوان یك روش تربیتی و انضباطی بسیار موثر است.
به كودك خود بگویید كه كدام صفات او را می پسندید. دست كم چندبار در روز كودك خود را به طور مناسب و مقتضی تحسین كنید.
برای دریافت پاسخ های بهتر، نوع تحسین را با سن و اخلاق كودك متناسب كنید. برای نمونه در آغوش گرفتن، بوسیدن، نوازش كردن و دیگر نشانه های عملی محبت همراه با كلمات مهرآمیز برای كودكان مناسب تر است.
 به این نكته توجه داشته باشید كه همیشه از جملات متنوعی برای این كار استفاده كنید، زیرا كودك بعد از مدتی از جملات تكراری خسته می شود. بازخورد فوری نشان دهید و رفتار كودك را برای موفقیت های كوچك تر نادیده نگیرید.
كودك را با افراد دیگر مقایسه نكنید
روزانه 15 تا 20 دقیقه از وقت خود را به كودك اختصاص دهید تا روابط والد ـ فرزند نزدیك تری ایجاد شود و زمینه برای تخلیه هیجانات نیز صورت گیرد.
در این اوقات به كودكتان در انتخاب فعالیت یا تكلیف، حق انتخاب بدهید و كودك نقش اصلی را بر عهده بگیرد.
دستورات موثر و مناسب بدهید
كودكان دچار اختلال بیش فعالی در كنترل حواس خود ناتوان هستند. به این ترتیب وقتی می خواهید كودك رفتار خاصی داشته باشد یا كار خاصی انجام دهد، باید حواس خود را متمركز كند.
برای آموزش این مرحله از مداخله موارد زیر پیشنهاد می شود:
* محیط خانه را بازسازی كنید. فعالیت ها و شلوغی ها و تماس های تلفنی غیرضروری را كاهش دهید و تلویزیون را خاموش كنید.
* برای تقویت توجه كودك ابتدا از بازی «نگاه تو برنگردون» استفاده كنید. به این ترتیب كه شما و كودكتان به چشمان یكدیگر خیره شوید، هركس زودتر خسته شود و نگاهش را برگرداند، بازنده است. پس از این كه كودك خیره شدن را بخوبی یاد گرفت، به او بیاموزید حواسش را روی كسی كه در حال صحبت كردن است، متمركز كند یا به عبارتی «رادارش را روی او قفل كند». هنگام غذا خوردن به طور عمد ترتیبی بدهید تا افراد مختلف صحبت كنند و ببینند آیا كودك این بازی را درست انجام می دهد یا نه. فراموش نكنید در صورت انجام درست این تمرین، كودك را تحسین كنید.
* مطمئن شوید كودكتان وظایفش را متوجه شده است و از او بخواهید دستور را با صدای بلند تكرار كند.
* برای انجام كارها از كودك خواهش نكنید. اگر شما در مورد مساله ای از كودك خود خواهش كنید، باید انتظار جواب «نه» را داشته باشید.
نحوه انجام درست فعالیت ها را آموزش دهید
والدین همیشه مشتاق هستند كودك بتواند از خودش مراقبت كند، رفتارش را كنترل كند و رفتاری مسئولانه داشته باشد. برای این كه والدین موثری برای این كودكان باشید، باید یك مدیر موثر باشید؛ زیرا شما در حال اداره فردی هستید كه سطح خودكنترلی اش پایین است. تعامل شما با كودك باید ثابت و قابل پیش بینی باشد.
برای آموزش این مرحله از مداخله، موارد زیر پیشنهاد می شود:
* فعالیت هایی را انتخاب كنید كه كودك قادر به انجام آنها باشد.
* قوانین باید به صورت شفاف و خلاصه شده باشد. كودك باید به طور دقیق بداند شما چه انتظاری از او دارید.
* وظایف را به مراحل كوچك تر تقسیم كنید.
* به كودك خود بگویید چه كاری را باید انجام بدهد، نه این كه چه كاری را نباید انجام بدهد، زیرا باید به این كودكان شروع راه را نشان دهیم، نه این كه آنها را متوقف كنیم.
* به كودك علامتی نشان دهید كه به او بفهماند زمان شروع كارش است؛ از كودك بخواهید به شما بگوید در شروع، وسط و پایان چه كارهایی را انجام داده است.
* یك ساختار زمانی ثابت را برای غذا خوردن، انجام تكالیف، تلویزیون نگاه كردن، بیدار شدن و به رختخواب رفتن تنظیم كنید.
* برای انجام كارهایی كه به توجه و یادگیری نیاز دارد، وقت استراحتی تعیین كنید.
* به كودك اجازه دهید انرژی های اضافی خود را با انجام بعضی از ورزش های فیزیكی تخلیه كند.
* تكالیف مدرسه را به طور روزمره مرور كنید و از آموزگار بخواهید كارهای كلاسی كودك را برای شما بفرستد. همچنین زمان مشخصی را برای انجام تكالیف انتخاب و برای انجام تكالیف روزمره جدولی تهیه كنید. به عنوان مثال، شنبه ها: ریاضی و فارسی.
* یك مكان آرام تعیین كنید كه كودك تكالیف مدرسه را در آنجا انجام و كتاب ها و دفترهای مدرسه اش را هر شب پیش از خواب در آنجا قرار دهد و صبح، هنگام رفتن به مدرسه آنها را فراموش نكند؛ تكالیف را بازبینی كنید. صحت و نظم و ترتیب آنها را بررسی كنید و به كودك خود تذكر دهید اگر تكالیفش را انجام دهد، به او پاداش می دهید. كودك را در انجام تكالیفش راهنمایی كنید. ولی خودتان تكالیف را انجام ندهید.
* با ایفای نقش، كودكتان را آموزش دهید. این موقعیت ها می تواند شامل دعوت یك دوست به بازی، صحبت با تلفن، خوشامدگویی به مهمان، گفت وگو با كودكان و… باشد.
* كودك را مكلف كنید كارهای خانه مانند چیدن سفره، مرتب كردن اتاق، كمك در آشپزی و… را انجام دهد؛ از این طریق اعتماد خود به توانایی او در مسئولیت پذیری را نشان دهید.

در زمان مناسب تشویق و تنبیه كنید

پاداش و تشویق برای رفتار مطلوب، یك تقویت كننده محسوب می شود. كودك نسبت به كاری كه انجام داده است، احساس خوبی پیدا می كند و در نتیجه آن كار را تكرار خواهد كرد. برای این مورد نیز بهتر است موارد زیر رعایت شود.
* به پاداش ها تنوع ببخشید. برای كمك به تصمیم گیری در مورد پاداش، خواسته های كودكتان را بررسی كنید. می توانید از كودك خود پرسش های زیر را بپرسید «اگر بتوانی سه آرزو بكنی، آنها كدام اند؟» «اگر بنا باشد فقط یك چیز از بابا بخواهی، آن چیست؟»
* پاداش ها و امتیازها را فقط در جریان یا بلافاصله پس از بروز رفتار مطلوب ارائه كنید.
* هنگامی كه پاداش یا امتیاز می دهید، از كلمات مثبت و تشویق كننده و نیز از ناز و نوازش استفاده كنید.
* گاهی به كودك بگویید برای گرفتن پاداش و امتیاز از او چه رفتار مطلوبی را انتظار دارید.
* برچسب های ستاره دار یا اشیاء رنگی را انتخاب كنید و در مقابل انجام كار درست یك ژتون به كودك بدهید و در مقابل انجام كار اشتباه، یك ژتون از او بگیرید و مثلا، در ازای جمع آوری پنج ژتون یك هدیه به او بدهید.
* از تصحیح بیش از حد استفاده كنید. براساس این روش، از كودك می خواهید رفتار ناشایست خود را اصلاح كند. مثلا كودك شما روی دیوار نقاشی می كشد. به او بگویید «دیوار كثیف شده است و باید آن را تمیز كنی تا دوباره قشنگ شود.»
* از روش محروم كردن استفاده كنید، البته در استفاده از این مورد محل محرومیت را به دقت انتخاب  و از امنیت و سلامت آن اطمینان حاصل كنید و مدت زمان محرومیت را برحسب سن كودك تعیین كنید.
* از كودكتان بخواهید سه تا پنج الگوی نقش یا قهرمان را نام ببرد. بعدا از او بپرسید الگوها یا قهرمانان او برای غلبه بر مشكلات كنترل تكانه چه خواهند كرد. پاسخ های كودك را بررسی و او را در برداشتن گام های مشابه در راستای تمرین افزایش خویشتنداری تشویق كنید.
* رویدادها یا عوامل استرس زایی را كه در افزایش بیش فعالی، رفتارهای تكانشی و حواس پرتی كودك نقش دارد، مشخص كنید.
به یك گروه حمایتی بپیوندید
برخورد و اتخاذ شیوه های تربیتی با كودكان بیش فعال بسیار توانفرساست. در این گروه های حمایتی شما با سایر مادران دارای فرزند بیش فعال آشنا خواهید شد كه ضمن احساس همدردی كردن با آنان، می توانید از تجارب موفق آنان نیز استفاده كنید.
تشخیص اختلال
معمولا اختلال از سه سالگی به بعد تشخیص داده می شود، اما بیشتر كودكان در سنین مدرسه و با تشخیص معلم به مراكز درمانی ارجاع داده می شوند.
تشخیص، به یك ارزیابی كامل نیاز دارد. اگر تشخیص قطعی نشده باشد تشخیص های دیگر مانند ناتوانی در یادگیری یا افسردگی مطرح می شود.
سابقه پزشكی كودك و خانواده بسیار مهم است. برخی از بیماری های دیگر مانند استرس، افسردگی و اضطراب می تواند مانند بیش فعالی تظاهر كنند.
ممكن است از والدین سوالاتی در مورد این بیماری ها و نیز در مورد سیر رشد و تكامل كودك، رفتار كودك در خانه، در مدرسه و در بین دوستان پرسیده شود. از سایر افرادی كه كودك شما را مرتب می بینند نیز باید در این موارد سوال شود.
عامل اصلی بیش فعالی شناخته شده نیست، اما عوامل متعدد ژنتیكی، صدمات مغزی، عوامل عصبی شیمیایی، عوامل عصبی فیزیولوژیكی و عوامل اجتماعی روان شناختی را موثر می دانند. 
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

سوختگی کودک

سوختگی کودک و کمکهای اولیه

سوختگی کودک عبارتست از آسیب بافت در نتیجه تاثیر حرارت، الکتریسیته، اشعه و عوامل شیمیایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *