خانه » گوناگون » گردشگری » سرزمین ازبک‌ ها

سرزمین ازبک‌ ها

ازبكستان يكي از زيباترين كشورهاي آسياي ميانه است كه بخشي از فرهنگ  ايران قديم را در خود جاي داده است

 

 

سرزمین ازبک‌ ها

 

 

ازبكستان كه در آسياي ميانه قرار دارد جزو جمهوري هاي استقلال يافته شوروي به شمار مي رود .اين كشور از نظر وسعت پنجاه و ششمين كشور جهان به شمار مي رود. مردمان ایرانی تبار نخستين ساكنان منطقه ازبکستان را تشکیل می دادند. زبان های قدیمی  رایج در این منطقه هم زبان های ایرانی، سغدی، خوارزمی  و پارسی میانه بوده است.  اين كشور جزو زيباترين كشورهاي آسياي ميانه به شمار مي رود.

 

 دیواره جهنم

 

 

سرزمین ازبک‌ ها

 

 

دیواره جهنم که در نزديکي شهر کوچک درواز در ازبکستان قرار دارد، توسط افراد محلي «در جهنم» خوانده مي شود.داستان در جهنم به 35 سال قبل برمي گردد. هنگامي که زمين شناسان در جست وجوي گاز حفاري مي کردند، به حفره اي زير زميني رسيدند که بسيار بزرگ بود و همه تجهيزات حفاري و چادرهاي کاوشگران را در خود فرو برد. از آنجايي که حفره را گاز پر کرده بود، کسي جرات رفتن به عمق غار را پيدا نکرد و آنان حفره را آتش زدند تا از انتشار گازهاي سمي  جلوگيري کنند. از آن زمان،  اين حفره براي 35 سال است که بدون وقفه مي سوزد.

 

 

 


جاده ابريشم

 

سرزمین ازبک‌ ها

 

جاده ابريشم به طول ۱۴هزار كيلومتر از شرق چين تا سواحل درياي مديترانه و شمال درياي آدرياتيك را به هم پيوند مي داد. بازرگانان ونيزي و اروپايي در طول  اين مسير با مسافرت به قلب آسيا به تجارت مي پرداختند و بازرگانان آسيايي راه اروپا را در پيش مي گرفتند. در طول  اين مسير مردماني گوناگون با فرهنگ ها و زبان هاي گوناگون با يكديگر در مي آميختند و به تجارت مي پرداختند و انديشه، دين، مذهب، زبان، آداب و رسوم و رفتارهاي مردمان سراسر  اين مسير از قلمرويي به قلمروي ديگر منتقل شد كه هنوز هم آثار  اين انتقال ميراث هاي فرهنگي را مي توانيم در جهان معاصر بيابيم. در اين راه شهرهايي بودند كه هنوز هم موجودند و به حيات خود ادامه مي دهند. آسياي مركزي قلب و مركز  اين راه بود و قلمرو كنوني ازبكستان مركز  اين شاهراه بود.

 

 

سرزمین ازبک‌ ها

 

 


 

 موزه تاریخی

 

 

سرزمین ازبک‌ ها

 

 

این موزه در سال 2006 در تاشکند تأسیس شد و امروزه به عنوان یک شاخص مهم مطرح است. بناهای بلند موزه مثال واضحی از معماری خوبی است که سبک معماری شرقی دارد. دور تا دور ساختمان با یک گنبد بلند آبی احاطه شده است. تمام بنای این ساختمان با ستون های زیبایی تزئین شده که سقف را محافظت می کند. تمام پنجره های ساختمان قوسی شکل است.

 

 

سرزمین ازبک‌ ها

 

 

نمای سر در موزه خیلی زیبا تزئین شده است. تمام ساختمان توسط آبشارهایی احاطه شده که نظر تماشا گر را به خود جلب می کند. این موزه شامل بیش از 300 سالن نمایش است که در مورد تاریخچه قدیمی  هر ناحیه صحبت می کند. در میان این سالن ها تعدادی تصاویر از مسائل تاریخی زندگی اميرتيمور، با دست خطی منحصر به فرد که شامل اسلحه ها، لباس های قدیمی  و سکه های مختلف وجود دارد، به چشم می خورد.

 

 


 

 مدرسه باراك خان

 

 

سرزمین ازبک‌ ها

 

 

این بنای تاریخی در قرن 16 ساخته شده است. همچنین دست خط های مشرقی غنی در اینجا وجود دارد. قرآن مشهور خلیفه عثمانی نيز در اینجا نگهداری مي شود. این کتاب اولین نسخه کتاب اسلامی  است. نسخه قدیمی شامل 353 ورق پوست آهو با سایز بسیار بزرگ از نسخه اصلی است. برای قرن ها، این قرآن در گنجینه شهرهایی مثل مدینه، دمشق و سپس در بغداد نگهداری می شد اما  اين قرآن در ازبکستان بوده، سپس در قرن 19 به سن پترزبورگ منتقل شد تا زمان قبل از شورش. سپس به آسیای مرکزی منتقل شد. حکایت ها می گوید که عثمان وقتی در حال خواندن قرآن بود کشته شد و هنوز مقداری از خونش روی صفحات آن باقی مانده است.

 

 


 

 سالن نمايش

 

نمایش های سالن نمایش در ازبکستان دائماً در حال تغییر است. اتاق های سالن بیشتر در اختیار هنرمندان مشهور قراردارد اما به جوانترها هم اجازه استفاده می دهند. یک سالن نمایش در مرکز شهر قرار دارد که در سال 1974 بازگشایی شد. این بنای مرکزی پیکر تراشی و نگاره سازی شده است. سالن های تصویری و هنرهای تجمیعی در اطراف آن است. ساختمان خود به خود جالب است. یک گالری نقش و نگارهای گوتیک تابستانه در اطراف آن برگزار می شود. دکوراسیون ملی، نقاشی سیاه قلم، رنگ های سردر نمای خارجی هم در این گالری هست. در طبقه همکف دقت زیادی شده است؛ جايی که می توان تمام کارهای هنری را خرید. سالن دیگری در فضای باز وجود دارد. پارک کوچکی با مجسمه های اصلی وجود دارد. در روزهای گرم تابستان کار های هنرمندان و مجسمه تراشان در این پارک نمایش داده می شود.

 

 


 

 مدارك لازم براي ويزا

 

اصل گذرنامه با حداقل هفت ماه اعتبار از زمان پرواز، 4 قطعه عكس 6 در 4 رنگي تمام رخ با زمينه سفيد،

 

كپي از صفحه هاي اول و دوم و توضيحات شناسنامه؛ ضمانت بازگشت (يك فقره چك به همراه اصل و كپي گذرنامه  صاحب چك)

 

 


 

 شرايط تور

 

هشت روز و هفت شب سفر به ازبكستان، بازدید از شهرهای سمرقند، شهر بخارا، تاشکند، شهر سبز، سفری به اعماق تاریخ و فرهنگ ایران قدیم، اقامت در هتل سه ستاره ، 615 دلار به علاوه پول هواپيما كه يك ميليون و 39 هزار تومان است، مي شود.


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قلعه های تاریخی ایران

5 مورد از زیباترین قلعه های تاریخی ایران

در ایران قلعه های تاریخی زیادی وجود دارد که همه مانده از اجدادیان و پادشاهان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *