خانه » کودک و والدین » بیماری های شایع کودکان » راه پیشگیری و درمان سرخجه در کودکان

راه پیشگیری و درمان سرخجه در کودکان

سرخجه در کودکان یکی از بیماری های شایع در کودکان است که بسیاری از ما دچار ان شده ایم. این بیماری یک بیماری مسری است و باید مراقب باشیم که به دیگران سرایت نکند. سرخجه در کودکان با گذشت ده روز از بیماری تقریبا بهبود می یابد.

در این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان اطلاعاتی را درباره پیشگیری از سرخجه در کودکان و همچنین درمان سرخجه در کودکان در اختیارتان میگذاریم. امیدواریم از این اطلاعات بهره کافی را ببریم.

بیماری سرخجه در کودکان

سرخجه در کودکان از یک هفته قبل از ظهور جوش تا یک هفته بعد از آن مسری می باشد. اگر کودک سالمی با کودک مبتلا به سرخجه تماس پیدا کرد به احتمال خیلی زیاد دچار این بیماری خواهد شد. البته برخی ها عمدا کودکشان را به کنار یک کودک بیمار می فرستند تا او هم بیمار شود و خیالشان راحت شود که کودکشان شرخجه گرفته است.

به گزارش پارسی وان تزریق گاماگلوبولین برای پیشگیری از سرخجه فایده ای ندارد و تزریق واکسن نیز بعد از تماس با فرد مبتلا بی فایده است. حدود ۱۶ تا ۱۸ روز بعد علایم سرخجه نمایان می گردد.

توجه کنید که خانم های باردار مخصوصا در سه ماهه اول بارداری باید مراقب باشند سرخجه نگیرند.

راه پیشگیری و درمان سرخجه در کودکان
راه پیشگیری و درمان سرخجه در کودکان

راه پیشگیری سرخجه در کودکان

بهترین راه پیشگیری تزریق واکسن می باشد. البته این برای زمانی است که کودک ما با کودک بیمار تماس نداشته باشد . واکسن سرخجه میتواند جداگانه یا توام با واکسن سرخک و ارویون (MMR) یا همراه با واکسن آبله مرغان (MMRV) تهیه شود. این واکسن در دو نوبت، یکبار در سن ۱۲ تا ۱۵ ماهگی و بار دیگر ۴ تا ۶ سالگی تزریق باید شود.

به گزارش پارسی وان واکسن سرخجه از ویروس سرخجه زنده ضعیف شده تهیه می شود. نه تنها پادتن آن در سرم خون، بلکه در ترشحات بینی و حلق افرادی که واکسن می زنند به وجود می آید و در نتیجه از سرخجه جلوگیری میکند.

اگر این واکسن سرخجه یکبار تزریق شود ۹۸% کودکان به این بیماری مبتلا نمی شوند. اما پیشنهاد می شود برای بار دوم هم تزریق شود تا خیالمان راحت شود.

ممنوعات تزریق واکسن سرخجه

+کودکانی که دچار تب حاد عفونی هستند

+کودکانی که دچار اختلال ایمنی هستند

+کودکانی که داروهایی مصرف می کنند که باعث تضعیف سیستم دفاعی بدن شان می گردد.

بیشتر بدانید : بهترین تغذیه برای کلاس اولی ها چیست؟

از عوارض تزریق واکس سرخجه میتوان به بروز بثورات، بزرگی غدد لنفاوی و درد مفاصل به خصوص در دختران جوان اشاره کرد.. همچنین از عوارض واکسن سرخجه در موارد نادر میتوان به بی حسی موقتی زودگذر در دست ها و بازوها در شب به مدت یک ساعت و یا درد مفاصل زانو و تورم مفصل  که چندین هفته ادامه می یابد اشاره کرد. البته این عوارض کم کم محو می شود.

درمان سرخجه در کودکان

در اولین مرحله برای درمان سرخجه در کودکان پزشک را فراموش نکنید. پزشک ممکن است برای صحت تشخیص سرخجه نمونه خون کودک را مورد ازمایش قرار دهد تا از نظر وجود پادتن های ویروسی بررسی گردد. سرخجه درمان ندارد. فقط اگر کودک تب کرد به او استامینوفن بدهید تا تبش کم شود.

امیدواریم از اطلاعاتی که درباره سرخجه در کودکان در اختیارتان گذاشتیم بهره کافی را برده باشید.


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

سوختگی کودک

سوختگی کودک و کمکهای اولیه

سوختگی کودک عبارتست از آسیب بافت در نتیجه تاثیر حرارت، الکتریسیته، اشعه و عوامل شیمیایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.