خانه » ورزشکاران » اخبار ورزشکاران » بیوگرافی پهلوان تختی و عکسهای جوانی

بیوگرافی پهلوان تختی و عکسهای جوانی

غلام رضا تختی در تاریخ ۵ شهریور ۱۳۰۹ در خانواده‌ای متوسط در محلهٔ خانی‌ آباد تهران به دنیا آمد. پدر او «رجب خان» نام داشت. پهلوان تختی دو برادر و دو خواهر بزرگتر هم داشت. همچنین طبق بررسی های بدست امده «حاج قلی»، پدر بزرگ غلامرضا، فروشندهٔ خواربار و بنشن بوده است.

عکسهای پهلوان تختی عکسهای غلامرضا تختی
عکسهای پهلوان تختی عکسهای غلامرضا تختی

بیوگرافی پهلوان تختی

در این بخش از مجله پارسی وان درباره بیوگرافی پهلوان تختی اطلاعاتی را در اختیارتان می گذاریم. همچنین چند نمونه از عکسهای پهلوان تختی را خدمتتان ارائه می دهیم.

عکسهای پهلوان تختی عکسهای غلامرضا تختی
عکسهای پهلوان تختی عکسهای غلامرضا تختی

بیوگرافی پهلوان تختی و عکسهای پهلوان تختی

پهلوان تختی در نوجوانی مشکلات زیادی را تحمل کرد. مخصوصا مشکلات مالی . او در این باره می گوید” با آن که علاقه فراوانی به ورزش داشتم، مجبور بودم که در جستجوی کاری برآیم. زندگی ، نان و آب ، لازم داشت. برای مدتی به خوزستان رفتم و در ازای روزی هفت یا هشت تومان، کار کردم. دنیا در حال جنگ( جنگ جهانی دوم) بود، زندگی به سختی می گذشت.”

پهلوان تختی در سال ۱۳۲۹ به خاطر علاقه ای که به کشتی و ورزش باستانی داشت تصمیم گرفت به باشگاه پولاد برود. او علاقه و استعداد زیادی نسبت به کشتی داشت و در نتیجه مرحوم ” حسین رضی زاده” مدیر آن باشگاه از او استقبال کرد.

جالب است بدانید حتی وقتی تختی به سربازی رفت ، در سربازخانه با استفاده از تشویق و حمایت دبیر وقت فدراسیون کشتی که در دژبان ارتش فعالیت داشت، تمرینات کشتی خود را ادامه داد.

عکسهای پهلوان تختی عکسهای غلامرضا تختی
عکسهای پهلوان تختی عکسهای غلامرضا تختی

به گزارش پارسی وان تختی خود در این باره می گوید:” وقتی در سال ۱۳۲۸ در مسابقه بزرگ ورزشی( کاپ فرانسه) شرکت کردم، در همان اولین ضربه فنی شدم. اما تمرین های جدی و سختی که در پیش گرفتم، مرا یاری کرد تا حقیقت مبارزه را درک کنم، اگر چه شور پیروزی در سر داشتم، اما کار و کوشش را سرآغاز پیروزی می دانستم.”

سرانجام در سال ۱۳۳۰ در وزن ششم(۷۹ کیلوگرم) به عضویت تیم ملی درآمد.

پهلوان تختی در اولین دوره مسابقه های کشتی آزاد قهرمانان جهان ( هلسینکی، ۱۹۵۱) با وجود آن که هنوز ۲۱ سال داشت، نایب قهرمان جهان گردید.

مسابقات سال ۱۹۵۱ هلسینکی(فنلاند) برای تختی آغار راهی بود که طی ۱۵ سال آینده با کسب ده ها پیروزی و فتح سکوهای متعدد قهرمانی در بزرگترین میادین بین المللی کشتی ادامه یافت.

عکسهای پهلوان تختی عکسهای غلامرضا تختی
عکسهای پهلوان تختی

شادروان غلامرضا تختی در سال ۱۳۳۱ (۱۹۵۲) در نخستین حضور خود در رقابت های المپیک با کسب شش پیروزی و قبول یک شکست در برابر ” دیوید جیما کوریدزه” از شوروی صاحب نشان نقره شد. بیوگرافی پهلوان تختی

تختی در دومین دوره مسابقات جهانی که در خرداد ماه ۱۳۳۳(۱۹۵۴) در توکیو برگزار شد، در وزن هفتم (۸۷ کیلوگرم) به رقابت پرداخت که با وجود پیروزی های درخشان و شایستگی فراوانی که از خود بروز داد با قبول یک شکست غیرمنتظره در برابر ” وایکینگ پالم” سوئدی از راهیابی به فینال بازماند و در نهایت عنوان چهارمی این وزن را به دست آورد.

جهان پهلوان تختی در اسفندماه همان سال با غلبه به مرحوم حسین نوری به مقام پهلوانی ایران دست یافت و صاحب بازوبند شد و در سال های ۱۳۳۶ و ۱۳۳۷ نیز این عنوان را تکرار کرد.

زنگ تفریح : عکس/ ماشین جواد نکونام

عکسهای پهلوان تختی

جهان پهلوان تختی که در این مسابقات در وزن ۸۷ کیلوگرم به مصاف حریفان رفته بود با حضوری مقتدرانه آخرین مدال طلای خود را به گردن آویخت.

عکسهای پهلوان تختی عکسهای غلامرضا تختی
عکسهای پهلوان تختی عکسهای غلامرضا تختی

وی چهار ماه پس از بازگشت از آخرین سفر خود (تولیدو، ۱۹۶۶) در آبان ماه سال ۱۳۴۵ زندگی مشترک خود را با همسرش آغاز کرد که حاصل آن تولد بابک در سال ۱۳۴۶ بود. پس از گذشت چهار ماه از تولد فرزندش، خبر درگذشت وی تحت عنوان خودکشی اعلام شد و همه را در اندوهی عظیم و بهتی شگفت‌انگیز فرو برد.

عکسهای پهلوان تختی عکسهای غلامرضا تختی

تختی اولین کشتی گیر ایرانی است که موفق شد در سه وزن مختلف صاحب مدال‌های جهانی و المپیک بشود: جهانی ۵۱ و المپیک ۵۲ (در ۷۹ کیلوگرم)، المپیک ۵۶، ۶۰، جهانی تهران و یوکوهاما (در ۸۷ کیلو) و جهانی ۶۲ تولیدو در ۹۷ کیلو.

مدال های پهلوان تختی

بازیهای المپیک:

۱۹۵۲ هلسینکی :مدال نقره ۷۹ کیلو گرم
۱۹۵۶ ملبورن: مدال طلا ۸۷ کیلو گرم
۱۹۶۰ رم: مدال نقره ۸۷ کیلو گرم
۱۹۶۴ توکیو: چهارم۹۷ کیلو گرم

قهرمانی جهان:

۱۹۵۱ هلسینکی: مدال نقره ۷۹ کیلو گرم
۱۹۵۴ توکیو: نفر پنجم ۸۷ کیلو گرم
۱۹۶۱ یوکوهاما: مدال طلا ۸۷ کیلو گرم
۱۹۶۲ تولیدو: مدال نقره ۹۷ کیلو گرم

بازیهای آسیایی:

۱۹۵۸ توکیو: مدال طلا ۸۷ کیلو گرم
جمع مدالهای غلامرضا تختی: هشت، ۴ طلا، ۴ نقره
المپیک ۳ – جهانی ۴ – بازیهای آسیایی ۱

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علی دایی هیچ وقت دخترم نورا را شوهر نمی دهم! +عکس

در روزهای پایانی سال 94 فرصتی دست داد تا به علی دایی سراغ آقای گل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.