خانه » روانشناسی » برای زندگی بهتر » شرايط هيپنوتيزم درمانی چیست ؟

شرايط هيپنوتيزم درمانی چیست ؟

هیپنوتیزم حالتی جسمانی و ذهنی بخصوصی میباشد که در آن حالت یک احساس متفاوتی با واقعیت به وسیله فرد تجربه می شود. در این حالت هیپنوتیزم شونده به کمک درمانگر قادر است به هیجانات و احساسات خوشایند و ناخوشایند ضمیر ناخودآگاه و یا ناهوشیار دست یابد و در نتیجه میتواند نه تنها در فرد  احساسات منفی را خنثی و یا تخلیه نماید بلکه میتواند با ایجاد تغییرات مثبت در ضمیر ناهشیار باعث بهبودی فرد گردد. همچنین به گزارش پارسی وان هیپنوتیزم درمانگر میتواند بدین وسیله به فرد یا هیپنوتیزم شونده کمک نماید تا با کنترل افکار خود توانایی های بالقوه خود را کشف و امکان خلاقیت و ارتقاء توانایی های نهفته در خود را بوجود می آورد

شرايط هيپنوتيزم درمانی چیست ؟
شرايط هيپنوتيزم درمانی چیست ؟

شرايط هيپنوتيزم درمانی :

به طور کلی کسانی می توانند از هیپنوتیزم درمانی برای درمان اختلالات عاطفی و فکری خود استفاده کنند که :

(۱)هیپنوتیزم پذیر باشند .(۵% از افراد طبیعی از هیپنوتیزم پذیری برخوردار نمی باشند)

(۲)واقعا بخواهند به وسیله هیپنوتیزم درمان شوند .

(۳)با اجبار اطرافیان برای درمان نیامده باشند.

(۴)در هنگام هیپنوتیزم همکاری لازم را با درمانگر بنماید .

(۵)انگیزه درمان را داشته باشد .

(۶)و …

سوالات متداول در مورد هیپنوتیزم:

 • درمورد هیپنوتیزم سوالات زیادی مطرح است که بخشی از آنها ریشه در خرافات و یا  اطلاعات غلطی است که توسط افراد غیر حرفه ای القا شده است.
 • در این بخش سعی می شود به تعدادی از سوالات رایج در مورد هیپنوتیزم وهیپنوتیزم درمانی پاسخ داده شود
 • ایا می توان کسی را علی رغم میلش هیپنوتیزم کرد؟خیر .تا زمانی که مراجع نخواهد نمی توان او را هیپنوتیزم نمود زیرا در انجام هیپنوتیزم همکاری فرد ضروری است.
 • ایامی توان فرد هیپنوتیزم شده را به هر کاری که خلاف عرف اخلاقی و اجتماعی و یا غیره باشد وادار نمود؟خیر ،فرد هیپنوتیزم شده را به هیچ کاری که خلاف میلش باشد نمی توان وادارش نمود.
 • آیا فرد هیپنوتیزم شده میتواند همه آنچه را که بر او در هنگام هیپنوتیزم گذشته به خاطر آورد ؟ بعد از هیپنوتیزم فرد هیپنوتیزم شده تا حدودی میتواند انچه را که بر او گذشته به خاطر آورد.
 • آیا می توان بوسیله هیپنوتیزم کسی را و یا چیزی را پیدا کرد ؟این مسئله اثبات نشده . البته اگر چنین کاری امکان پذیر بود شاید خیلی از مشکلات حل می شد  و البته مشکلات زیادی هم ببار می آورد
 • آیا می توان کسی را وادار به اعتراف کرد ؟اولا این کار اخلاقی نیست . و دوم اینکه فکر نمی کنم امکان پذیر باشد و اگر هم امکان پذیر باشد من چنین تجربه ای ندارمبیشتر بخوانید : چگونه شغلی مناسب برای خودمان پیدا کنیم؟
 • آیابوسیله هیپنوتیزم می توان خاطرات گذشته ای برای کسی خوشایند نیست ( مثلا خاطراتی که با معشوقه قبلی داشته و یا خاطرات تلخ دیگر که او را ناراحت می کند ) را پاک کرد ؟ خیر .اما بعضی ها چنین ادعای را می کنند . به اعتقاد من گذشته شمع آینده است نباید فراموش شود باید از آن درس گرفته شود اما بوسیله هیپنوتیزم می توان احساسات ناخوشایند و اثرات روانی آن خاطراترا کاهش داد بطوری که فرد احساس ارامش و راحتی نماید.مثلا کسی که علی رغم زندگی خوب و همسر خوب عاشق فرد دیگری میشود و از لحاظ عقلانی می داند که کار درستی نیست اما نمی تواند آن فرد را رها کند.
 • آیا هیپنوتیزم خواب است؟ هیپنوتیزم یک نوع خواب جهت یافته است بنابراین هیپنوتیزم مانند خواب طبیعی نیست.
 • آیا ممکن است فرد هیپنوتیزم شده را نتوان از حالت هیپنوتیزم خارج کرد؟ خیر ، هیپنوتیزم یک رابطه کنترل شده بین دو نفر می باشد .بنابراین هر وقت که لازم باشد میتوان فرد هیپنوتیزم شده را از ان حالت خارج کرد .
 • آیا کسانی که هیپنوتیزم می شوند افراد بی اراده و ضعیفی هستند؟ خیر. هیپنوتیزم پذیری افراد دلیل بر ضعف  اراده آنها نیست بلکه دلیل بر هوش طبیعی رو به بالا و اراده آنها برای هیپنوتیزم شدن است.
 • ایا افرادی با بهره هوشی پایین و یا کسانی که دارای اختلال حواس هستند هیپنوتیزم پذیرند؟خیر. کسی که می خواهد از هیپنوتیزم درمانی استفاده نماید باید تا حدودی دارای تمرکز حواس باشد .
شرايط هيپنوتيزم درمانی چیست ؟
شرايط هيپنوتيزم درمانی چیست ؟

اختلالاتی که با هیپنوتیزم قابل درمان میباشد عبارتند از :

بطور کلی همه اختلالات و مواردی که در منوی سمت راست سایت وارد شده و یا به عبارت بهتر هر اختلال و یا عملکردی که به  روان وابسته  باشد به وسیله هیپنوتیزم قابل درمان و بهبود می باشد .

استرس و اضطراب

عدم اعتماد به نفس

خجالت و ترس ازجمع

وسواس و افکار مزاحم

پرخاشگری

لکنت زبان

زنگ تفریح : همسر آزاری و نشانه های آن!

تیکهای عصبی

پانیک اتک و یا حمله هراس

سوشیال فوبیا و یا ترسهای اجتماعی

اختلالات جنسی

ناتوانی جنسی

زودانزالی و دیرانزالی

بی میلی جنسی.

بیش فعالی جنسی

سرد مزاجی جنسی

واژینیسم

انحرافات جنسی

سادیسم یا آزار جنسی

مازوخیسم یا خودآزاری جنسی

فیتیشیزم یا شی پرستی

همجنس خواهی ویا همجنس گرایی

خودارضایی

وسواس جنسی

حیوان خواهی

فوبی یا ترس جنسی

بسیاری از اختلالات و انحرافات دیگر

افسردگی

اعتیاد و وابستگی های روانی و عاطفی مضر

دردهای روانی جسمانی(میگرن و ..)

منبع : سایت دکتر داوود نجفی توانا ، متخصص روانشناسی و هیپنوتیزم درمانگر


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

خطر کردن

خطر کردن در مقابل انتخاب مسیر امن

شما ممکن است تا کنون به دام این فریب افتاده باشید، نام این عنصری که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *