خانه » روانشناسی » نکات جالب و مفید روانشناسی

نکات جالب و مفید روانشناسی

كمتر ایرانی​ پیدا می شود كه نرسیده به بهار، خانه تكانی نكند و چرك یكساله را از تن اشیای خانه اش نشوید، اما بیشتر ما آنقدر مشغول تمیزكردن محیط خانه می شویم كه یادمان می رود تا سال نو نشده، كارهای مهم تری هم برای انجام دادن وجود دارد كه ما از آنها غافل مانده ایم.

چه فایده دارد در آستانه سال نو، همه چیز دگرگون شود و ما همچنان همان كه هستیم باقی بمانیم و تلاشی برای تغییر خودمان نكنیم.مگر نه این كه همه ما برای تغییر ویژگی های ناخوشایندمان منتظر فرصتی هستیم، چه فرصتی بهتر از آمدن بهار؟

به درخت ها نگاه كنید.آنها در گذر از اسفند به فروردین به مرور زمان جوانه می زنند و سبزشدن برگ های نورس شان حتی تا تابستان ادامه دارد و هیچ درختی نیست كه ناگهان به بار بنشیند و سرسبز شود.

ما هم مثل درخت ها هستیم و انقلاب درونی مان معمولا ناگهانی نیست و همان طور كه خصوصیات بدمان را به مرور كسب كرده ایم، برای اصلاح شان هم به زمان نیاز داریم و طبیعی است كه نمی توانیم ناگهان به انسانی بی نقص تبدیل شویم، اما به هر حال همین كه تصمیم بگیریم تغییر كنیم، یعنی نیمی از راه را برای خانه تكانی درونمان طی كرده ایم. مهم این است كه دقیقا از همین لحظه تصمیم بگیریم همراه با طبیعت، در بهار، دگرگون شویم.ما در این گزارش، برخی ویژگی های منفی رایج میان مردم را بررسی كرده ایم و راهكارهایی برای اصلاح شان پیشنهاد می كنیم.

هر چیزی در جای خودش

برخی از ما حتی از داشتن این مشكل بی خبریم. فقط نمی دانیم چرا هر بار می خواهیم چیزی را پیدا كنیم باید مدت ها دنبالش بگردیم. نمی دانیم چرا اغلب، وقتی دنبال چیزی می گردیم خشمگین می شویم. نمی دانیم چرا فكرهایمان پراكنده و به هم ریخته است​ و…

یك سر رشته همه این مشكلات، به بی نظمی می رسد. نظم یعنی قرار دادن هر چیز در جای خودش و از همین تعریف ساده می شود راه حل رفع مشكل بی نظمی را پیدا كرد. اگر خودتان را ملزم كنید هر چیز را در جای خودش قرار دهید، مساله بی نظمی تان هم حل می شود و مطمئن باشید در یك محیط مرتب كه در آن احساس آرامش می كنید، فرآیند فكركردن تسهیل می شود؛ می توانید تمركز كنید و بنابراین آسان تر و سریع تر به نتیجه می رسید.

قرار دادن اشیا در جای خودشان كار سختی نیست، اما چرا خیلی ها نمی توانند این كار را انجام بدهند؟ علت اول شاید این باشد كه خیلی ها به این كار عادت نكرده اند. این مشكل باگذشتن زمان و با تكرار قرار دادن اشیا در جای خودشان حل می شود، اما علت دوم این است كه برخی اشیا در جای واقعی شان قرار ندارند یعنی ما آنها را در جایی قرار داده ایم كه برداشتن و سر جای اول گذاشتن شان دشوار است. برای نمونه كتابی پر مصرف را پشت گلدانی چینی گذاشته ایم. طبیعتا هر بار كه می خواهیم كتاب را برداریم باید مراقب باشیم​ به گلدان تلنگر نزنیم و به همین علت در ناخودآگاه مان حاضر نیستیم برای آن كه كتاب را سر جایش بگذاریم، خطر كنیم و ترجیح می دهیم آن را جایی رها كنیم. با این حساب می شود نتیجه گرفت كه یكی از راه های منظم شدن بازنگری نسبت به جای اشیاء در محل كار و زندگی مان است.

پادزهری برای خشم و خشونت

خشونت یكی از راه های ابراز خشم است. پس برای آن كه خشونت تان را كنترل كنید باید یاد بگیرید راه هایی برای مهار خشم تان پیدا كنید.

بهترین راه برای كنترل خشم این است كه دائما به خودتان یادآوری كنید در حالت عصبانیت نه چیزی بگویید، نه تصمیمی بگیرید و نه واكنشی نشان دهید. یكی از بهترین راهكارها برای مهار عصبانیت این است كه سكوت كنید و محیط را تا زمانی كه به آرامش نرسیده اید ترك كنید تا خشم تان به خشونت تبدیل نشود.

اگر امكان ترك محیط را ندارید، می توانید خودتان را با كاری بی خطر سرگرم كنید برای مثال وقتی بشدت خشمگین هستید، سعی كنید با تكه ای گل رس، چیزی بسازید یا مشغول باغبانی یا خیاطی یا آشپزی شوید. حواس تان هست كه گفتیم باید خودتان را با كاری «بی خطر» سرگرم كنید؟ حتما حدس می زنید كه منظورمان از آن كار، رانندگی نیست!

یادتان باشد راننده های خشمگین، جان خودشان و دیگران را به خطر می اندازند و شرم آور است كسی بگوید «وقتی عصبانی هستم رانندگی می كنم تا آرام شوم!»

نوشیدن آب سرد، دوش آب سرد گرفتن، تعریف كردن علت واقعی خشم تان برای فردی مطمئن و قابل اعتماد نیز از جمله راه های كنترل خشم است.

همچنین یكی از راه های تضمینی برای مهار عصبانیت هم این است كه جریان عصبانی شدن تان را روی كاغذی با جزئیات بنویسید، سپس آن را بارها ​ در طول روز مرور كنید. در دفعات اول، هر بار با خواندن ماجرایی كه باعث از كوره در رفتن تان شده است، خشمگین می شوید، اما پس از 20 ـ 15 بار خواندن جریان حساسیت تان را نسبت به آن از دست می دهید و آرامش تان را به دست می آورید.

نوشتن، یكی از كارسازترین راه ها برای رفع كینه هم محسوب می شود یعنی وقتی از كسی دلخوری دارید، می توانید ماجرا را روی كاغذ بنویسید و آنقدر آن را مرور كنید كه با گذشت زمان، حساسیت تان را نسبت به آن از دست بدهید.

غم را خط بزنید

افسردگی، این روزها در دنیا یك ناهنجاری روانی همه گیر شده است؛ به طوری كه داروهای ضداضطراب و افسردگی جزو پرمصرف ترین داروهای دنیا هستند و در كشور ما نیز این نوع داروها بیشتر از داروهای دیگر مصرف می شو​د.

افسردگی یك ناهنجاری روانی است كه در مراحل اولیه اش می توان آن را كنترل كرد تا حاد نشود. نخستین گام در درمان این ناهنجاری روانی پیدا كردن علت واقعی افسردگی و سعی در رفع آن است.

البته همه علت ها قابل رفع كردن نیستند، برای مثال كسی كه به علت تغییر فصل یا از دست دادن عزیزش افسرده شده است، نمی تواند برای حل مشكلش، علت را رفع كند، اما می تواند در برابر آن، مقاوم شود و سطح افسردگی اش را پایین بیاورد.

بهترین راه برای كنترل افسردگی، تغییر سبك زندگی است؛ قرار نیست این تغییراز اتفاق های بزرگ و مهم آغاز شود و مطمئن باشید با ایجاد تغییرات كوچكی در زندگی نیز می توانید نتایج خوبی به دست آورید؛ برای مثال چه اشكالی دارد مدتی رژیم غذایی تان را دستكاری كنید و غذاهایی بخورید كه پیشتر امتحان شان نكرده بودید یا مسیر رفت و آمدتان را تغییر بدهید یا مدل موها و دكور خانه را عوض كنید.

به یاد داشته باشید افسرده ها همیشه اوقاتی برای غرق شدن در اندوه پیدا می كنند، بنابر این برای هر روز، برنامه ریزی كنید؛ به طوری كه هیچ جای خالی در شبانه روز برایتان باقی نماند و فرصتی برای اندوهگین شدن پیدا نكنید.

در این برنامه ریزی، حتما باید بخشی را به برنامه های شاد و مفرح اختصاص دهید. برنامه های شاد لزوما هزینه بر نیستند مثل گشت و گذار در بوستان، قدم زدن در خیابان های شلوغ و تماشای مردم، شركت در كنسرت موسیقی و حتی تماشای فیلم های خنده دار كه این روزها حتی در خواربارفروشی ها هم می شود سی دی هایشان را پیدا كرد.

برای جلوگیری از بدترشدن حالتان باید مراقب باشید افسرده های دیگر را دور خودتان جمع نكنید. دوستان ما، معمولا علایقی مشترك با ما دارند و به همین علت، افسرده ها هم معمولا دوستانی افسرده دارند كه هر وقت كنار هم قرار می گیرند حال یكدیگر را بدتر می كنند. اگر می خواهید افسردگی تان را كنترل كنید، دوستان افسرده را كنار بگذارید و خودتان را در جمع های شاد جا بدهید. به این ترتیب ناچار می شوید تظاهر به شادبودن كنید و همین تظاهر، تا حدی روحیه تان را تغییر خواهد داد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *