خانه » گوناگون » گردشگری » یادگار دوران طلایی خواف

یادگار دوران طلایی خواف

اردبیل را استان چشمه های بهشتی می گویند و بیشتر مردم، این استان را با چشمه های آب گرمش می شناسند، اما این استان جاذبه های تاریخی و طبیعی منحصر به فرد دیگری دارد كه تماشای آنها خالی از لطف نیست؛ جاذبه هایی مانند دریاچه نئور كه در فصل بهار، تصویر رویایی و خیال انگیزی از طبیعت را به نمایش می گذارد.

قدم زدن روی تپه ها و دشت هایی سرسبز و پوشیده از گل های رنگارنگ كه دامن پرچین خود را از هر سو تا دریاچه ای زیبا و نقره ای رنگ گسترانده است، گاهی به نظر فقط در خواب و رویا امكان پذیر است،  اما این خواب و خیال زیبا قابل تعبیر است، اگر در فصل بهار سری به استان اردبیل و طبیعت سرسبزش بزنید.

با سفر به این استان، در حدود 45 كیلومتری جنوب شرقی اردبیل و در مسیر اردبیل به خلخال، در مسیر كوهستانی باغیرو قرار خواهید گرفت كه دریاچه ای زیبا و زلال را در دره های سبز و باصفای خود جای داده، دریاچه ای 220 هكتاری به نام نئور كه از دو دریاچه بزرگ و كوچك 180 و 40 هكتاری تشكیل شده است.

 

البته اگر در فصل بهار كه فصل پرآبی است،  تماشاگر این دریاچه باشید، دریاچه  واحد و یكدستی را مشاهده می كنید كه ارتفاع عمیق ترین نقطه آن پنج متر است و از پیوست دو دریاچه كنار هم به وجود آمده است.

بارش نزولات آسمانی در فصل زمستان و بهار و جوشش چشمه های متعددی كه در كف دریاچه و اطراف آن قرار گرفته و از دل مراتع ییلاقی راهی به سوی دریاچه پیدا می كند، دو دریاچه را آنچنان سیراب و سرریز می كند كه فاصله از میانشان برداشته شده و اتحاد و یگانگی را به نمایش می گذارند.

دریاچه نئور و مراتع و پوشش گیاهی اطرافش،  زیستگاه برخی گونه های پرندگان مهاجر عبوری نیز است كه برای مدتی كوتاه در فصل زمستان از دریاچه استفاده می كنند. آنقوت از عمده ترین پرندگان این دریاچه و حاشیه آن است كه در این منطقه زادآوری می كند

برنامه یک روز شاد در نئور

می خواهید یک روز متفاوت در نئور بسازید؟ پس کوله بارتان را جمع کنید و راهی شوید. پس از طی چهل کیلومتر از شهر اردبیل به سمت شهر خلخال به ده بودالالو خواهید رسید. می توانید چند ساعتی در این ده بمانید و استراحت کنید یا به مسیرتان ادامه دهید و بعد از طی سیزده کیلومتر به بالای کوه و دریاچه نئور برسید. جایی که قزل آلای خال قرمز زندگی می کند. ماهی های دریاچه نئور هر سال پیش از زمستان صید و جمع آوری می شوند زیرا در اثر یخ زدن دریاچه این ماهی ها نمی توانند در زمستان زنده بمانند و پس از زمستان دوباره ماهی های کوچک پرورشی در نئور رها می شوند. می توانید کنار دریاچه بنشینید، ماهی های بازیگوش آن را نگاه کنید یا اگر توانستید، تنی به آب بزنید.

یادگار دوران طلایی خواف

 

این دریاچه محل مناسبی برای پرورش ماهی قزل آلای رنگین كمان است و اگر در فصل بهار و تابستان مسافر آن باشید، می توانید در هوای مطبوع منطقه مهمان یك پرس قزل آلای رنگین كمان این دریاچه باشید كه از نظر كیفیت و خوشمزگی شهرت جهانی دارد حتی می توانید در مسابقه تفریحی ماهیگیری شركت كنید كه هرساله در این دریاچه بین دوستداران صید ماهی انجام می شود.

دریاچه نئور و مراتع و پوشش گیاهی اطرافش،  زیستگاه برخی گونه های پرندگان مهاجر عبوری نیز است كه برای مدتی كوتاه در فصل زمستان از دریاچه استفاده می كنند. آنقوت از عمده ترین پرندگان این دریاچه و حاشیه آن است كه در این منطقه زادآوری می كند.

یادگار دوران طلایی خواف

 

بهترین راه رسیدن به نئور

از راه های متفاوتی می توانید به نئور برسید. اما مسیر دره گرگانرود را می توان به عنوان مسیر مناسب، بکر و زیبا برای صعود به بغروداغ و نئور از مسیرجنوبی، آن به شمار آورد. از هشتپر طالش توسط وسیله نقلیه با عبور از پل گرمان رود و سه راهی به سوی مسیر کوهستانی تالش درجاده ای مناسب و جنگلی حرکت کنید. با پشت سر گذاردن آبادی های کوچک و بزرگ چون ریک، دشتیار، کیش دیبی، سه راهی سوباتان، دکاه خانی، اسب سرا وزره و عبور از امتداد قلل تیلار درسمت جنوب و کالو که پوشیده از درختان جنگلی است به پیرگری، لقمه کش، لوراهونی، اسنور و بالاخره به آخرین محل این مسیر کلنگلی بیل برسید. درمیان مراتع عاری از جنگل آن از وسیله نقلیه پیاده شوید. مسیر را به سمت شمال غربی از بالای چشمه کوچکی در ارتفاع 2200متری ادامه دهید تا به دریاچه کوچک قره گل که در واقع برکه سیاه رنگی است برسید. 

در این نقطه چشمه آب بزرگ قراردارد. از این محل رشته کوه بغروداغ نمایان است. همچنین آبشار بزرگی مشاهده می شود که فصلی است و بر اثر آب شدن برف ها و یخ پدیدآمده است. مسیر آبشار که از کوه بغروبه پایین روان است با مسیر آب باتمان فرق می کند. با دیداری آبشار مجدداً مسیرتان را به سمت شمال غربی پی گیری کرده، با عبور ازدشت های سرسبز و مراتع زیبای منطقه که در میانشان گل های حسرت سفید روییده است به دشت بازی درپای قله بغرو می رسید. اینجا محل مناسبی برای اتراق شماست.

اگر به قله بغروداغ صعود کنید، از فراز قله دریاچه بزرگ نئور به ارتفاع 3000متری دیده می شود. برای رسیدن به آن باید مسیر را دور زده و از دامنه شمالی قله به سوی آن سرازیر شوید. با پیدا کردن راه و عبور از پهندشتی وسیع سرسبز با راه پیمایی نسبتاً طولانی، خود را به کرانه های آن برسانید. این دریاچه در شب های تابستانی و مهتابی همچون آینه ای شفاف می درخشد.

منبع :تبیان

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

هانوفر

سفر به شهر زیبای هانوفر در آلمان

هانوفر یکی از مهم ترین شهر های آلمان است که در شمال این کشور و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.