خانه » اخبار روز » ماجرای بیماری جزام مرغی چیست ؟

ماجرای بیماری جزام مرغی چیست ؟

شاید بسیاری از شما درباره شیوع نوعی جذام میان مرغ ها در جنوب کشور در شبکه های اجتماعی چیزهایی شنیده باشید. اما ایا بیماری جزام مرغی شایعه است یا واقعیت دارد ؟ در این بخش از پارسی وان اطلاعاتی را در این باره تقدیمتان می کنیم.

بیماری جزام مرغی بیماری جذام مرغی
بیماری جزام مرغی بیماری جذام مرغی

بیماری جزام مرغی یا جذام مرغ

متن و پاسخ شایعه در شبکه های مجازی عینا به شرح زیر است :

” توجه! توجه!
قابل توجه همشهریان شیرازی و استان فارسی..و هرمزگانی ها
چند تن از مرغهای کشتارگاههای استان فارس دچار یک نوع بیماری به شکل جزام شده اند که از پای مرغ شروع شده و کل بدن مرغ را از بین میبرد و باعث مرگ و میر مرغها میشود..حال کشتارگاهها قبل از اینکه به کل بدن مرغ شیوع پیدا کند آنها را سر بریده و در بازار به فروش میرسانند.. لازم به ذکر است که بیماری از طریق مصرف گوشت جگر و استخوان مرغ به انسان سرایت میکند..خواهشمندیم از خرید و مصرف گوشت مرغ شدیدا خودداری کنید و ب دوستان و عزیزان خود حتما اطلاع رسانی کنید. “

بیماری جزام مرغی بیماری جذام مرغی
بیماری جزام مرغی بیماری جذام مرغی

پاسخ شایعه بالا درباره بیماری جزام مرغی

۱- طبق اطلاعات بدست رسیده مرغها بیماری “جذام” ندارند و گزارشی درباره شیوع بیماری جزام مرغی در کشور وجود ندارد!

۲- در میان بیماری های مهم مشترک انسان و پرندگان هم چنین بیماری دیده نشده است!

۳- تصویر منتشر شده هم عکس بیماری جذام نیست، بلکه مربوط به مشکل “درماتیت کف پا” مرغ یا “Foot Pad Dermatitis” میباشد که اشتباه گرفته شده است.

۴- درماتیت کف پا بدلیل نامناسب بودن بستر نگهداری مرغ رخ میدهد و مرگبار هم نیست! این بیماری پوستی از مرغ به انسان منتقل نمی شود.

دکتر جوشن رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای پرندگان درباره بیماری جزام مرغی گفت : عکسهایی که در فضای مجازی بعنوان جزام و خوره در مرغ پرورشی منتشر شده، جزام نیست و اصولا چیزی بعنوان جزام در پرنده ها وجود ندارد و این عکس ها نوعی عفونت کف پا است که توسط برخی باکتری ها رخ میدهد.

همچنین به گزارش مجله پارسی وان عفونت های کف پای مرغ مانند Bumble foot و Pododermatitis نوعی عفونت موضعی در طیور است که با ایجاد زخم، هایپرکراتوز، تورم و نکروز بافتی در کف پا رخ میدهد.

بیماری درماتیت پا در پرندگان بر اثر عوامل ضعف مدیریتی مانند بستر و کف نامناسب ایجاد می شود. این ضایعه خطر بهداشتی خاصی نداشته و در پرندگان مسری نیست و قابل انتقال به انسان نیز نمی باشد.

بیماری آبسه پای مرغ نمی‌تواند شما را از خوردن مرغ محروم کند.

به گزارش شیرازه؛ شایعه‌ی آمدن جذام مرغی مدتی است در فضای مجازی شنیده می‌شود این شایعه به دلی وجود یک بیماری است که به گفته کارشناس اداره دامپزشکی گراش اشکالی برای مصرف گوشت مرغ ایجاد نمی‌کند.

بخوانید : زمین لرزه ، خوی را لرزاند

دکتر سروش اسدی، کارشناس اداره‌ی دامپزشکی شهرستان گراش در واکنش به پخش این شایعه می‌ گوید: نام این بیماری آبسه کف پای مرغ است و به هیچ عنوان به تمام بدن مرغ سرایت نمی‌کند، عوامل زیادی باعث می‌شود که مرغ به این بیماری دچار شود از جمله، اختلالات تغذیه‌ای، رطوبت بستر، پرورش متراکم،بسترخشن، عوامل عفونی، کمبود ویتامین A، پروتئین بالا، عدم تحرک و استعداد نژادی. این بیماری با نقص مدیریتی و تغذیه به وجود می‌آید و هیچ ربطی به جذام مرغی ندارد. مصرف گوشت مرغ‌های مبتلا به آبسه به هیچ عنوان برای انسان زیان‌آور نیست و شما می‌توانید آن را با خیال راحت میل کنید.

حال پیشنهاد میکنم اگر واقعا بین شایعه و واقعیت باز هم شک دارید نگرانی لازم نیست. خب یکی دو هفته مرغ نخورید و نخرید تا ببینیم اوضاع چه می شود. باز هم تصمیم با شماست.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جوان ماندن

راز چگونه جوان ماندن با استفاده از ورزش ها

در این مطلب از مجله اینترنتی پارسی وان درباره ورزش و رابطه ان با جوان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.