خانه » روانشناسی » به ازدواج پس از جدایی، نه نگویید

به ازدواج پس از جدایی، نه نگویید

من از ازدواج فراری ام! اولین جمله ای است كه از او می شنوم. زن خوش صحبت و خنده رویی كه دائم می خندد تا مبادا بغضش بتركد!

6 ماه است از همسرش به دلیل اعتیاد شدید جدا شده و همراه پسر پنج ساله اش  در خانه پدر  زندگی می كند. می گوید ازدواج اولم با وجود مخالفت های شدید خانواده ام صورت گرفت.

 این ازدواج تنها حاصل حماقت هایی بود كه خودم مرتكب شدم. دیگر نمی خواهم اشتباه كنم و دوباره زیر یك سقف با مردی زندگی كنم.

بیشتر كه با او صحبت می كنم كمی نرم تر می شود و اولین شرط ازدواج مجددش را داشتن شرایط خوب مالی عنوان می كند. می گوید آنقدر سختی كشیده ام كه دیگر هیچ چیز جز پسرم برایم مهم نیست.

اكثر كسانی كه ازدواج اولشان به دلیل طلاق یا فوت همسرشان نتیجه ای نداشته است، ماه های اول یا حتی چند سال اول قاطعانه می گویند حرف از ازدواج نزن. مخصوصا افرادی كه طلاق می گیرند به واسطه سختی هایی كه كشیده اند، نسبت به ازدواج مجدد اظهار بی تمایلی می كنند.

آرزو هم از آن دسته است. زن بیست و نه ساله ای كه از زندگی اولش مثل یك كابوس یاد می كند و براحتی حاضر نیست دوباره تن به زندگی مشترك دهد.

 هرچند شروط ازدواجش همچنان نشان از احساس دارد و نه عقل.اكثر این افراد مدتی بعد دوباره تصمیم به ازدواج می گیرند، اما به دلیل یك تجربه ناموفق طبیعتا برای ازدواج دوم با محدودیت های ویژه ای روبه رو هستند.

متاسفانه برخی افراد وقتی می خواهند دوباره ازدواج كنند، بیشتر به دلیل فشارهای خانوادگی و اجتماعی، فرار از تنهایی یا حتی برای رو  كم كنی همسر سابق و خانواده اش یا رفع نیازهای عاطفی، جنسی و مالی و بدون در نظر گرفتن معیار مناسب و فقط برای فرار از شرایط موجود تن به ازدواج مجدد می دهند. در حالی كه كسی در ازدواج مجدد موفق تر است كه بتواند فارغ از ازدواج اول با انگیزه های سالم و بهتری دست به انتخاب بزند.

خصوصیات مشترك در همه ازدواج های دوم

دكتر علیرضا ناصری، رئیس گروه سلامت روانی اجتماعی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی می گوید: كسانی كه دو بار ازدواج می كنند ، معمولا دارای خصوصیات مشتركی هستند. ازجمله این كه خودشان را بی تقصیر می دانند در حالی كه در هر طلاقی طرف بی تقصیر وجود ندارد.

شیرین زن سی و پنج ساله ای است كه ازدواج اولش به دلیل نداشتن تفاهم با همسرش به بن بست رسید. خیلی مایل به صحبت نیست.

چند كلمه ای هم كه می گوید   از زمین و زمان و نداشتن بخت و اقبال شكایت می كند.او دو سال پس از جدایی با مردی ازدواج كرد كه به نظر خودش ابتدا كاملا بی عیب و نقص به نظر می رسید.

اما با گذشت زمان و ورود به زندگی مشترك، تمام ایرادهایی كه در همسر سابقش وجود داشت، این بار در زندگی جدیدش جستجو می كرد. در حالی كه اصلا متوجه احساس وسواس گونه خود نسبت به مسائل كوچك نبود.

هر فردی پس از طلاق به ایراد و اشكال طرف مقابل بیشتر تاكید و تكیه می كند. ناصری می گوید: تجربه نشان داده بیشتر افراد بعد از ازدواج مجدد به دنبال عیب و ایرادهای طرف مقابل هستند و به نقش و سهم خود و كم و كاستی هایی كه در انتخاب همسر و زندگی مشترك داشته اند، توجه چندانی نمی كنند.

رفتار و رویه  زندگی گذشته نیز به طور معمول در زندگی مشترك آینده تكرار می شود. رفتار و عملكرد همسران در زندگی مشترك اول و دوم از ثبات و پایداری نسبی برخوردار است.

مشكلات حل نشده با همسر سابق

یكی از مهم ترین نكته ها در ارتباط با ازدواج دوم كه می تواند تاثیرگذار باشد، موضوع مشكلات حل نشده با همسر سابق است.البته این امر در همه ازدواج های مجدد اتفاق نمی افتد. ناصری در این مورد می گوید: به هر حال زندگی هایی كه منجر به طلاق شده دارای مجموعه ای از تعارض ها، مشكلات و درگیری هایی بوده كه كار را به طلاق كشانده است.

مقداری از این مشكلات پس از جدایی و به دلیل نبود همسر به مرور زمان فراموش می شود، اما برخی مسائل همچان پابرجا می ماند. درصد قابل توجهی از این مشكلات به دلیل فرزندان ازدواج سابق است. بعضی از این مشكلات از طریق فرزندان به دلیل حل نشدن مشكلات بین والدین و فرزندان به زندگی جدید سرایت می كند.

همچنین مقدار قابل ملاحظه ای از رفتار و عملكرد همسران در زندگی مشترك از طریق برخورد با همسر سابق آشكار می شود.به عبارتی پنهانی ترین رفتار فرد در برخورد با همسر سابق خود را نشان می دهد.

مثلا ممكن است فرد پنهان كاری هایی در ازدواج دوم داشته باشد كه با پرس و جو می توان تا حدودی به شناخت دست یافت.نه تنها در ازدواج دوم بلكه در اولین ازدواج نیز نامزدی ها و عقدهایی كه به هم خورده است باید مورد بررسی قرار گیرد.

عشق و ازدواج دوم

هر زن و مردی به ارتباطی لطیف و عاشقانه با همسر  نیاز دارد. حتی همسرانی كه به عشق نیازمندند به طور نسبی مشكلات و اختلافاتی با یكدیگر دارند، اما این اختلافات كمرنگ تر از عشق میان آنهاست.برخورداری از ارتباطی عاشقانه با همسر، احساسی بسیار ارزشمند است. این اتفاق می تواند در ازدواج دوم نیز رخ دهد.

یكی از معیارهای سنجش موفقیت در ازداوج دوم، ارتباط عاشقانه و موفقی است كه بین زن و شوهر به وجود می آید. این افراد عبارت «گل بی عیب خداست» را كاملا درك كرده اند.همه ازدواج های دوم اگر با بررسی های لازم انجام شده باشد به اندازه ازدواج اول شانس موفقیت دارند.

بسیاری از كسانی كه تجربه زندگی مشترك را دارند، قدر زندگی را بهتر می دانند. افراد معمولا پس از طلاق در حد و اندازه هایی نسبت به مشكلات خود در زندگی گذشته شان آگاهی  پیدا می كنند كه البته كافی نیست.

ناصری علاوه بر وجود علاقه میان همسران، دیگر شرط موفقیت این دسته از افراد را بسته به این می داند كه فرد یك بازه زمانی قابل قبولی را سپری كرده باشد، در حالی كه یكی از دلایل شكست در ازدواج دوم همین بازه زمانی است، چراكه هنوز مشكلات روحی و روانی فرد پابرجاست در حالی كه زندگی مشترك قبلی بسته شده است.

همچنین كسانی كه به ازدواج مجدد اقدام می كنند، اگر دارای فرزند باشند، شرایطشان كمی متفاوت است. این افراد به دلیل داشتن فرزند، دیرتر ازدواج می كنند. برخی از آنها نیز بعد از بزرگ شدن فرزندانشان به ازدواج مجدد اقدام می كنند.

با فرزندان همسرمان چگونه رفتار كنیم؟

معمولا فرزندان اگر در سنین حساس كودكی یا نوجوانی باشند نسبت به ازدواج پدر یا مادرشان واكنش منفی نشان می دهند، اما نحوه رفتار فرزند در مقابل ناپدری یا نامادری بستگی زیادی به برخورد طرف مقابل دارد.

نكته بسیار مهم در این زمینه خودجوشی و طبیعی بودن عواطف و احساسات است. تجربه نشان داده است، فرد اگر به معنای واقعی همسرش را دوست داشته باشد به طور عادی فرزندان او را كه حاصل ازدواج و زندگی گذشته اش هستند نیز دوست خواهد داشت.

ناصری، روان شناس معتقد است: چنانچه فرد ملاحظه كند فرزندش نیز مورد علاقه و احترام همسرش است، چنین امری روی نگرش و علاقه مندی او نسبت به همسر دوم  اثر مثبت و سازنده ای دارد.حتی در بعضی موارد فرد با مشاهده بی مهری های بی دلیل همسرش نسبت به فرزندش احساسی ناخوشایند نسبت به شریك زندگی خویش در ازدواج دوم پیدا می كند.

ناصری اشتباه دیگر افراد را در این مورد مجبور كردن فرزند بویژه در سنین كم به گفتن «مامان» یا «بابا» به شخص تازه وارد در خانواده می داند.وی بیان می كند: گاهی در برخی خانواده ها می بینیم كه كودك را به گفتن بابا یا مامان مجبور می كنند. در حالی كه كودك اگر خودش نخواهد طرف مقابل را مادر یا پدر خطاب كند، این اجبار اثر سوء خواهد داشت.

شهین ، دختر بیست و چهار ساله ای است كه پدرش پس از جدایی  اقدام به ازدواج مجدد كرد در حالی كه  او  هشت سال و برادرش 12 سال داشتند. او در مورد رابطه خود و برادرش با همسر پدرش می گوید همیشه تلفظ واژه مامان برایمان سخت بوده است   و هیچ گاه نتوانستم نامادری ام را مامان صدا كنم،

اما رابطه ما همیشه مسالمت آمیز بوده  و سعی كرده ایم باهم كنار بیاییم، اما برادرم هرگز نتوانست با این مساله كنار بیاید. شهین دلیل عكس العمل برادرش را وابستگی شدید به مادرشان می داند.

كودكانی كه پدر و مادرشان به علت جدایی اقدام به ازدواج مجدد می كنند، شرایط سخت تری را می گذرانند، زیرا كمتر حاضر به پذیرش عضو جدید خانواده می شوند.بهتر است در این مورد تصمیم را به عهده خود كودك بگذاریم و به او زمان  بدهیم تا بتواند با این مساله كنار بیاید.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *