خانه » سرگرمی » مطالب خواندنی » اطلاعات عمومی درباره ورزش والیبال

اطلاعات عمومی درباره ورزش والیبال

ورزش والیبال یکی از ورزشهای جالب و جذاب است که در سرتاسر جهان طرفداران زیادی دارد  و فواید زیادی هم برای افراد دارد. به عنوان مثال ورزش والیبال باعث افزایش اعتماد به نفس ، اجتماعی شدن و لاغری می شود. همچنین فشار خون را تنظیم کرده  و کارایی قلب را بالا می برد.

حال در این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان میخواهیم اطلاعاتی را درباره ورزش والیبال در اختیار شما بگذاریم تا بیشتر با ان اشنا شوید.

تحقیق درباره والیبال و تاریخچه ورزش والیبال

 

 قوانین و مقررات ورزش والیبال

تعداد کل بازیکنان هر تیم : ۱۲ نفر.

تعداد بازیکنان داخل زمین : ۶ نفر.

تعداد کل داوران ورزش والیبال : ۱۰ نفر (یک داور بالا، یک داور پائین و یک داور ذخیره- ۴ داور خط و یک داور خط ذخیره- یک نویسنده و یک کمک نویسنده.) تحقیق درباره والیبال

اندازه زمین ورزش والیبال : طول ۱۸ متر و عرض ۹ متر.

نِت (تور) : برخورد توپ به لبه تور اشکال ندارد و خطا نیست.

مقدار باد توپ: معمولاً با فشار انگشتان شصت بر روی توپ مشخص می شود.

وزن و رنگ توپ: وزن توپ ۲۶۰ گرم است و تا ۱۰ گرم کمتر یا بیشتر اشکال ندارد و رنگ آن مخلوطی از زرد و آبی و سفید می باشد. (استاندارد فدراسیون جهانی)

شروع بازی: شروع بازی به وسیله سکه توسط داور قرعه کشی می شود تا یک تیم زمین و تیم دیگر توپ را انتخاب کند. تحقیق درباره والیبال

زمان بازی: ۵ گیم بصورت رالی، ۴ ست با نتیجه ۲۵ امتیاز و ست آخر با نتیجه ۱۵ امتیاز می باشد. (البته در مسابقات مدارس ۳ گیم می باشد.)

تعداد استراحت: در امتیاز ۸ و ۱۶، اولین تیمی که به این امتیاز رسید یک استراحت فنی به مدت یک دقیقه به هر دو تیم داده می شود. هر تیم به غیر از استراحت فنی دارای ۲ استراحت ۲۰ ثانیه ای می باشد.

روش تعویض بازیکنان: داور ابتدای خط یک سوم رو به تور می ایستد و همانجا بازیکن ورودی، تابلوی شماره تعویض را به بازیکن خود می دهد. (در قسمت یک سوم زمین)

تعداد تعویض ورزش والیبال : هر تیم ۶ تعویض می تواند داشته باشد. مثلاً اگر بازیکن شماره ۵ به جای بازیکن شماره ۸ وارد زمین شد، در تعویض بعدی حتماً ۸ باید به جای ۵ وارد زمین شود (یک رفت و یک برگشت).

شماره بازیکنان: از ۱ الی ۱۵ (البته در مسابقات جوانان شماره بالاتر اشکال ندارد).

طریقه زدن توپ (سرویس): سرویس از پشت خط عرضی و با سوت داور زده می شود و باید توپ از دست جدا شود.

پهنای خطوط در ورزش والیبال : پهنای خطوط زمین والیبال ۵ سانتی متر می باشد.

اخطار: برای اخطار داور کارت زرد به بازیکن نشان می دهد و یک امتیاز هم به تیم مقابل تعلق می گیرد و اگر سرویس هم داشته باشند به تیم مقابل واگذار می شود.

اخراج و جریمه آن: داور کارت قرمز نشان می دهد و بازیکن یک ست اخراج می شود. و تیمی که اخراجی داشته، یک امتیاز از دست می دهد و بازیکن اخراج شده باید روی صندلی پشت نیمکت ذخیره ها بنشیند.

ارتفاع تور تا زمین: برای بزرگسالان در بخش مردان ۴۳/۲ متر و در بخش زنان ۲۴/۲ متر می باشد.

بازی مساوی: نتیجه تساوی برای مسابقه والیبال وجود ندارد و اگر امتیاز هر دو تیم در یک ست ۲۴ یا ۱۴ شود، بازی ادامه خواهد داشت تا اینکه یک تیم با اختلاف ۲ امتیاز برنده شود.

ابعاد تور: تور والیبال ۵/۹ متر طول و یک متر عرض دارد و ابعاد سوراخ تور ۱x۱ سانتی متر می باشد و همچنین طرفین تور ۲۵ سانتی متر خارج از خط می باشد.

تحقیق درباره والیبال و تاریخچه ورزش والیبال

مناطق زمین ورزش والیبال

منطقه ۲: قسمت زیر تور طرف راست زمین.

منطقه ۱: پشت منطقه ۲ قسمت عقب زمین.

منطقه ۳: قسمت زیر تور وسط زمین.

منطقه ۶: پشت منطقه ۳ زمین.

منطقه ۴: قسمت زیر تور طرف چپ.

منطقه ۵: پشت منطقه ۴ در قسمت عقب زمین

تاریخچه ورزش والیبال

درباره تاریخچه ورزش والیبال باید بگوییم که ورزش والیبال حدود سال ۱۲۹۹ شمسی یعنی ۸۶ سال قبل، (در سال ۱۳۸۵) توسط جناب آقای میرمهدی ورزنده استاد بزرگ ورزش، به ایران آورده شد و از دارالمعلمین ورزش آغاز به تعلیم گردید. بازی والیبال در ایران در ابتدای امر دارای قواعد خاصی نبود و به شکل های مختلف آن را بازی می کردند. فنون و تاکتیک های والیبال نیز مانند قوانین آن پایه واساس اصولی نداشت و هر بازیکن به ابتکار شخصی و اختصاصی خود که اکثراٌبا مشت زدن یا سمبه زدن همراه بود با توپ بازی می کرد. لیکن در سال ۱۳۰۲ شمسی با استفاده از تــرجــمـه مجلات خارجی قوانینی که در آن زمان در کشورهای دیگر اجراء می شد ، در ایران نیزتاحدودی از آن پیروی گردید.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله پارسی وان درباره ورزش والیبال تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید. اگر شما اطلاعات دیگری در این باره دارید حتما در بخش نظرات بیان کنید تا دیگران از ان استفاده کنند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

سخنان آلبرت انیشتین

سخنان آلبرت انیشتین برای موفقیت

آلبرت انیشتین Albert Einstein فیزیکدان مشهور جهان در تاریخ ۱۴ مارس ۱۸۷۹ به دنیا امد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *