خانه » سلامت » بیماری ها » برای جلوگیری از اسهال نوشیدنی گازدار نخورید

برای جلوگیری از اسهال نوشیدنی گازدار نخورید

در این مقاله از سایت پارسی۱در مورد بیماری اسهال و علل به وجود آمدن آن صحبت می کنیم.. با ما همراه باشید

 

 

دلایل اسهال چیست :

اسهال، در واقع یک بیماری نیست، بلکه یک علامت است. اسهال در شایعترین شکل آن (حرکات متعدد، نامنظم، پرآب و شل روده) به صورت ناگهانی رخ میدهد.

 

مختصری احساس دل پیچه دست می دهد و سپس در صورت بروز اسهال حاد، ساعتی یک باریا بیشتر احساس دفع ایجاد خواهد شد. معمولا این حالت یک یا دو روز طول میکشد و ممکن است بر اثر مصرف زیاده از حد میوه، غذاهای فاسد، سرماخوردگی یا استرس فوق العاده زیاد ایجاد شود.

 

در این نوع از اسهال بدن سعی دارد خود را از شر سموم رها کند و بهترین کار آن است که به بدن اجازه دهیم کاری را که می خواهد انجام دهد، یعنی حرکات روده (موارد دفع) افزایش یابد. اغلب مردم زود به داروهای ضداسهال روی می آورند.

 

این کار به طور موقت علائم را مهار می کند، اما در صورت امکان باید حداقل دوازده ساعت پیش از مصرف داروهای ضداسهال معمول، صبر کنید تا به بدن خود فرصت خلاص شدن از شر سمومی را که باعث ایجاد مشکل شده اند بدهید. سعی کنید مایعات و مواد مغذایی را که در جریان اسهال از دست دادها ید، جایگزین کنید. بهترین رژیم برای یک حملهٔ اتفاقی اسهال، رژیمی ساده است.

 

به اندازهٔ کافی مایعات، به ویژه آب میوه بنوشید (هر چند آب سیب گاهی در بچه ها اسهال را تشدید می کند). گاهی آب گوجهفرنگی یا مخلوط عصاره یا آب سبزیها مفیدی است زیرا سرشار از سدیم و مواد معدنی است که براثر اسهال دفع می شود e در روز نخست، حتی در صورت گرسنگی شدید، از مصرف غذاهای جامد O سوپ، آش و آب گوشت سبک بخورید. ه از مصرف کافئین خودداری کنید زیرا ممکن است روده را تحریک کند.

 

از مصرف نوشیدنیهای گازدار خودداری کنید زیرا ممکن است انقباضات روده را تحریک کنند و اسهال را بدتر کنند. در عوض از عرقیات گیاهی نظیر بابونه یا نعناع که باعث آرامش معده می شوند استفاده کنید.

 

از غذاهای رژیمی (آبنبات و آدامس) که با سوربیتول یا مانیتول شیرین شدها ند پرهیز کنید، زیرا این شیرین کننده های مصنوعی مانند مسهل عمل میکنند.

 

بعد از یک روز رژیم سبک، میتوانید کم کم از غذاهای جامد استفاده کنید. ماست برای اسهال بسیار مناسب است زیرا میکروبهای مفید روده را حفظ میکند.

 

موز به حفظ مواد معدنی کمک میکند. موزکربوهیدراتی سهل الهضم و سرشار از پکتین است که به فعالیت طبیعی روده ها کمک میکند.

 

برنج، پورهٔ سیب و پورهٔ سیب زمینی از غذاهایی هستند که دستگاه گوارش به خوبی تحمل می کند و پس از پشت سر گذاشتن مراحل شدید اسهال، غذاهای مناسبی هستند. در صورتی که اسهال شما بر اثر انفلوانزا یا میکروبهای روده ای نباشد، علل دیگری وجود دارند که باید آنها را بشناسید.

 

 

علل اسهال شامل موارد زیر است:

ضد اسید ها: داروهای ضد اسید معده شایعترین داروهای بدون نسخه ای هستند که منجر به اسهال میشوند. برخی از این داروها نظیر مالوکس حاوی هیدرواکسید منیزیم هستند که روی روده نظیر شیر منیزی عمل می کنند (و باعث اسهال می شوند

 

آنتیبیوتیکها: آنتیبیوتیکها باکتریهای مفید روده را، به همراه باکتریهای بیماریزایی که بخاطرشان آنتیبیوتیک مصرف می کنید، از بین میبرند. مصرف ماست واجد میکروبهای زنده یا استفاده از قرصهای اسیدوفیل در طی مصرف دارو کمک کننده خواهد بود. در صورتی که اسهال ناشی از مصرف آنتیبیوتیک، مشکل آفرین شود، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

 

ویتامین C: مصرف بیش از حد ویتامین C ممکن است موجب اسهال شود. اغلب مردم روزانه تا ۴ گرم ویتامین C را می توانند تحمل کنند (این بدان معنی نیست که هرکسی باید تا این حد ویتامین C مصرف کند). اما در صورتی که از بیش از ۱۰۰۰ میلیگرم ویتامین C استفاده می کنید، آن را قطع کنید و تأثیر آن را بر علائم خود مشاهده کنید.

 

داروها: بسیاری از داروهای تجویزی ممکن است مانند آنتی بیوتیکها باعث اسهال شوند. از جملهٔ این داروها کینیدین ، لاکتولوز و کلشی سین هستند. اگر دارویی مصرف می کنید که بنظر میرسد عامل اسهال باشد، آن را با پزشک خود درمیان بگذارید.

 

شیرین کننده های مصنوعی: سوربیتول و مانیتول، شیرین کنندههایی مصنوعی هستند که در غذاهای رژیمی یافت می شوند، بویژه در آب نبات و آدامس، این مواد در صورت مصرف زیاد نظیر مسهل عمل می کنند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *