پنج شنبه 29 اردیبهشت 1401
خانه » آرایش و زیبایی » سلامت مو » خواندن این مقاله ریزش مو ی شما را قطع میکند!

خواندن این مقاله ریزش مو ی شما را قطع میکند!

ریزش مو این که تقریباً همهٔ مردان قسمتی از موهای خود یا کل آن را در طول زمان از دست میدهند، حقیقت دارد و عاملی ارثی است. بنابراین اگر پدر شما موهایش را در چهل سالگی از دست داد، احتمال آن برای شما هم هست، اما اگر پدر بزرگتان در هشتاد سالگی پرمو بوده، شما نیز چنین شانسی دارید. دلیل اصلی که چرا اغلب افراد موهایشان را از دست می دهند، روال طاسی مردانه است که برخلاف اسم آن، زنان نیز دچار می شوند و معمولاً طریق مشابهی دارد- کم شدن موهای فرق و سپس کم پشت شدن آنها در بالای سر و دو سوی شقیقه ها.

 

 

با وجود این، ریزش موی بسیاری از مردان وقتی به میانسالی می رسند، کم می شود یا به کلی متوقف می گردد. روال طاسی مردانه فقط پوست سر را تحت تأثیر قرار می دهد، اما طاسی” که دلیل دیگری برای ریزش مو است، میتواند موجب از دست دادن موهای سراسر بدن شود. اگر چه طاسی همهٔ افراد تا این حد حاد نیست. اگر موهای سرتان به طور انبوه ریزش دارد به پزشک مراجعه کنید، چون ممکن است طاسی باشد. کم کاری غدهٔ تیروئید نیز احتمالاً موجب ریزش مو می شود، همچنان که کاهش ناگهانی وزن را هم به همراه دارد و این دلیل دیگری است که چرا باید وزن خود را به تدریج کم کنید.

 

 

علاوه بر این، شیمی درمانی اغلب به طور موقت منجر به ریزش مو می شود. دلایل ریزش مو چه در مورد زنان و چه در مورد مردان- هر چه باشد میتواند اعتماد به نفس را پایین آورد و گروه های حامی برای همهٔ کسانی که در این مورد مشکل دارند، مفید هستند. از دست دادن مو، به خصوص برای خانمها ضربهای عاطفی است، اما کمک هم وجود دارد، پس ان را طلب کنید.

 

 

آگاهی علمی در خصوص ریزش مو :

 

 

به گزارش سایت پارسی وان عنوان روال طاسی مردانه از آن رو است که به هورمون مردانهٔ تستوسترون” مربوط میگردد، اما میزان این هورمون در کسانی که بدین طریق موهای خود را از دست می دهند، معمولاً طبیعی است. آنچه روی می دهد تبدیل حفره های مویی تستوسترون به دی هیدروتستوسترون است که موجب کم شدن موها میگردد و به همین منوال هر تار موی جدیدی که می روید نازک تر از تار موی قبلی است تا اینکه آن قدر نازک و کوتاه می شوند که در سطح پوست نمایان نیستند. کارهایی انجام شده که حکایت از مؤثر بودن کاهش میزان هورمون تستوسترون می کند و داروهایی هم وجود دارد که می تواند مانع از تغییر این هورمون شود. بنابراین چنانچه نگران این مطلب هستید با پزشک مشورت نمایید. عارضهٔ طاسی در هر سنی روی می دهد، اما اغلب افراد در نوجوانی یا اوایل جوانی دچار نخستین حملهٔ ان می شوند که می تواند دوره ای باشد. بعضی جهات این بیماری هنوز ناشناخته است؛ مثلاً آنکه هنوز نمیدانیم چرا فقط بعضی قسمتهای پوست سر دچار طاسی میشوند.

 
حدود بیست درصد مبتلایان خویشاوندی دارند که او نیز در همان نقاط از سر دچار طاسی بوده، پس شاید عاملی ارثی باشد. گمان آن هم می رود که طاسی نوعی بیماری خود ایمنی است که در اثر آن حفره های مویی تحت حملهٔ دستگاه ایمنی بدن قرار می گیرند، زیرا آنها را نوعی عنصری خارجی میپندارند. این حالت منجر به التهاب می شود و موها ضعیف شده شروع به ریزش می کنند و طاسی مشخص می گردد. چنانچه واکنش دستگاه ایمنی قطع گردد، رشد مو از حفره ها دوباره شروع می شود و در اغلب موارد پس از حدود یک سال موها باز میگردند.

 
چنانچه کم خون هستید، احتمالا کمبود آهن، اسید فولیک و ویتامین B دارید که بر موهایتان تأثیر می گذارد. اگر گمان می کنید به همین دلیل است، شاید بی علت احساس خستگی و بی حالی هم دارید که باید از پزشک درخواست انجام آزمایش خون کنید.

 

 

خوردنیهای مفید برای ریزش مو :

 

 

در برخی موارد پایین بودن مقدار روی در بدن به ریزش مو ارتباط دارد. اگر مقادیر زیادی غذاهای دریایی، گوشت، تخم مرغ، شیر و غلات سبوس دار میخورید، کمبود روی نخواهید داشت.
به منظور تأمین اسید فولیک مقدار زیادی سبزیجات پربرگ تیره و حبوبات بخورید.
ویتامین “B لازم در محصولات لبنی، ماهی، انواع صدف خوراکی، جگر و قلوه وجود دارد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

درمان ریزش مو سکه ای

درمان ریزش مو سکه ای با روشهای گیاهی

درمان ریزش مو سکه ای موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. اگر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *