خانه » سلامت » بیماری ها » روش های خیلی ساده در درمان اسهال

روش های خیلی ساده در درمان اسهال

در مطلب قبل از سایت پارسی ۱ برای شما از اسهال و دلایل آن صحبت کردیم..در این مقاله از درمان اسهال برای شما بیشتر می گوییم :

 

 

روش های درمان اسهال چیست :

احتمالا میدانید که بهترین راه برای اجتناب از این بیماری و درمان اسهال آن است که هنگام مسافرت و در مواقع عادی در مورد غذاهایی که میخورید وسواس به خرج دهید.

 

برای درمان اسهال از مصرف اب نجوشیده (حتی قطعات یخ)، میوه پوست نکنده، سبزی خام و غذای پخته و مانده، خودداری کنید.

 

در درمان اسهال از شیر یا لبنیات غیر پاستوریزه مصرف نکنید.

 

از غذاهای فروشندگان خیابانی خوراکی نخرید.

 

اما اگر علی رغم به کار بردن نهایت تلاشتان به حملهٔ حاد بیماری دچار شدید، بهترین کار برای درمان اسهال استفاده از پپتو بیسمول است. در موارد شدیدتر ایمودیوم آ- دی ممکن است در درمان اسهال بسیار سودمند باشد. به هر حال پپتو بیسمول را بسیاری از انسان ها با تجربه بعنوان پیشگیری به کار میبرند، هر چند هیچ کس از علت دقیق
اثر آن آگاه نیست.

 

اگر به طور منظم از آسپیرین استفاده می کنید، مراقب باشید، زیرا با سالیسیلات موجود در پپتوبیسمول به همراه مقدار موجود در آسپیرین ممکن است علائمی از قبیل وزوزگوش ایجاد کند. اسهال مداوم ممکن است ناشی از یک عفونت انگلی باشد که نیازمند تشخیص و درمان اسهال به دست پزشک است.

 

اگر اسهال شما حاد نیست و بر اثر علل مطرح شدهٔ فوق ایجاد نشده است، نباید مصرف دارو را به منظور درمان اسهال ادامه دهید. این داروها فقط منجر به مخفی ماندن علائم می شوند و درنهایت ممکن است خطرناک باشند.

 

باید علت اسهال روشن شود و این مهم نیازمند مراجعه به پزشک است.

 

 

شایعترین علل مزمن اسهال عبارتند از:

عدم تحمل لاکتوز: بسیاری از بیماران دریافته اند که با رعایت مسئله عدم تحملشان نسبت به لاکتوز، اسهال آنها بهبود مییابد.

 

بیماریهای التهابی روده: بویژه کولیت اولسر و یا کرون آلرژیهای غذایی: برخی از بیماران من که از اسهال مزمن رنج می برند دریافته اند که در واقع مبتلا به آلرژی غذایی هستند. زمانی که آلرژی تشخیص داده شود و غذایی که آن را ایجاد کرده، اسهال نیز برطرف میشود

 

حساسیت به گلوتن

 

عفونتهای انگلی

 

تومورهای خوشخیم یا بدخیم: که باید پزشک آنها را تشخیص دهد.

 

 

نسخهٔ طبیعی درمان اسهال :

 

اگر اسهال شما حاد است و ناشی از انفلوانزا، غذای فاسد، عفونت رودهای و نظایر آن است، اجازه دهید که دوره اش را طی کند و آن را با رژیم درمان کنید (به متن مراجعه کنید) تا بهبود یابد.

 

گاهی مصرف داروهای بدون نسخه نظیر پپتو بیسمول، کائوپکتات و ایمودیوم آ- دی تنها در صورتی که برای حادترین علائم بیماری به کار روند، مفید هستند

 

از مصرف آنتیبیوتیکها، آنتی اسیدها و سایر داروها، ویتامین C بیش از حد و شیرین کننده های مصنوعی خودداری کنید زیرا ممکن است باعث اسهال شوند. « اگر اسهالتان با درد، مدفوع خونی، تب و لرز (که مربوط به انفلوانزا دنباشد)، زردی، دل پیچه های شدید یا ضعف مفرط همراه است یا بیش از چند روز طول کشیده است، به پزشک مراجعه کنید.

 

در صورتی که اسهال شما ناشی از چیزی است که هنگام مسافرت خورده یا نوشیدهاید، پتو بیسمول داروی مؤثری است که حتی می تواند در طول سفر به عنوان پیشگیری به کار رود. (در صورتی که به طور مرتب آسپیرین مصرف می کنید، هنگام استفاده از پپتوبیسمول باید مقدار آنرا کاهش دهید، زیرا هر دو دارو حاوی سالیسیلات هستند که مقدار بیش از حد آن ممکن است علائمی از قبیل وزوزگوش ایجاد کند).

 

ایمودیم آ- دی نیز در موارد حادتر مفید است. در صورتی که اسهال مسافرتی ادامه یافت، به پزشک مراجعه کنید.

 

اگر مرتباً از اسهال رنج می برید و نمی توانید علت آن را پیدا کنید، ممکن است مبتلا به بیماری مزمنی باشید که نیاز به درمان دارد و باید به پزشک مراجعه کنید.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.