خانه » آرایش و زیبایی » سلامت پوست » پسوریازیس یک بیماری پوستی قابل درمان است

پسوریازیس یک بیماری پوستی قابل درمان است

پسوریازیس (صدفک) نوعی بیماری پوستی است که سلولها اضافه تولید می شوند و پوستهٔ قرمز براقی ایجاد می کنند. این پوسته ها ملتهب هستند و خارش دارند و در مواقع حاد پوست ترکخوردگی و خونریزی پیدا می کند. لکه های پسوریازیس در هر جایی از پوست ایجاد می شوند، اما معمولا پشت آرنج و روی زانوها ظاهر می گردند. نوعی از آن بر پوست سر و ناخنها تأثیر می گذارد و گونه ای هم هست که بر زانوها اثر دارد و می تواند موجب التهاب مفاصل شود.

 

 

آگاهی علمی در خصوص پسوریازیس :

 

 

به گزارش سایت پارسی وان پسوریازیس نوعی بیماری خودایمنی ژنتیک است که در آن تولید مولکولهای شبه انسولینی زیاد موجب می شوند تا سلولهای پوستی به سرعت رشد کنند و به جای مرحلهٔ معمول بیست و هشت روز در مدت دو تا چهار روز به سطح پوست برسند. این حالت مربوط به اختلال مقاومت انسولین در سوختوساز است. حدود چهل درصد مبتلایان پیشینه ای فامیلی دارند و به نظر می رسد عامل آغازگر آن در افراد متغیر است. بعضی ها وقتی کمی خسته و مریضی حال هستند یا دچار آفتاب سوختگی شده اند و گروهی به خاطر خراشی که برداشته اند یا بریدگی د چار آن می شوند، اما مصرف الکل، سیگار، چاقی و تنش عصبی هم میتواند موجب ظهور لکه های پسوریازیس گردد امکان آن هم هست که خوراکی ها عامل آغازگر باشند و از همین رو باید انها را شناخت و از مصرفشان پرهیز نمود.

 

درمان این بیماری شامل استفاده از کرمهای حاوی ویتامین D و گاهی ویتامین A یا کرم های استروئیدی مثل هیدروکورتیزون می شود. مرطوب نگاه داشتن محیط به مرد جلوگیری از خشک شدن و ترک خوردگی پوست هم اهمیت دارد. برای موارد حاد معالماتی تجویز میگردد تا سرعت گردش سلولهای پوست را آهسته تر کند. آفتاب گرفتن مرتب و کوتاه مدت نیز از شدت التهاب میکاهد.

 

 

خوردنی های مفید برای پسوریازیس :

 

 

ظاهراً بعضی از گیاهان دارویی مؤثر هستند، زیرا مانع از تحریک می شوند. زردچوبه، فلفل قرمز، میخک، زنجبیل، زیره سبز، ریحان، اکلیل کوهی و سیر از جمله آنها هستند. در موارد حاد رژیم غذایی گیاهی به همراه مکمل های روغن ماهی و ویتامین D توصیه میگردد. مصرف میوه و سبزی زیاد میزان آنتی اکسید انتها را در بدن افزایش میدهد.

 

 

خوردنیهای قابل پرهیز برای پسوریازیس:

 

 

اسید آراشیدونیک (ARA) عامل اصلی التهاب در بیماری پسوریازیس است که در چربیهای اشباع شده، چربی حیوانی و انواع قند وجود دارد؛ بنابراین کاستن از مصرف آنها .در رژیم غذایی بروز حاد علائم را کمتر می کند.
معلوم شده که رژیم غذایی عاری از گلوتن « پروتئین آرد گندم» مؤثر است. آزمایش خون میزان حساسیت به گلوتن را مشخص میکند و چنانچه این طور باشد باید راهنمایی های مبتلایان به دردهای شکمی پیروی نمود.
مصرف الکل پسوریازیس را تشدید می کند و اگر شدیداً دچار آن هستید، بهتر است الکل را کاملاً کنار بگذارید.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

روغن خراطین برای چاقی صورت

خواص روغن خراطین برای چاقی صورت را بدانید

روغن خراطین برای چاقی صورت فواید زیادی دارد. این روغن طبیعی از کرم خراطین و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *