خانه » سلامت » بیماری ها » علل و دلایل بوی بد دهان را بشناسیم

علل و دلایل بوی بد دهان را بشناسیم

این مطلب از سایت پارسی ۱ برای شما از عارضه ی بوی بد دهان صحبت می کنیم با ما همراه باشید

 

 

بوی بد دهان به چه علت است :

 

اغلب مردم هراز چند گاهی دچار بوی بد دهان می شوند. بوی بد دهان همیشگی یا مکرر دهان باعث رنجش دوستان و عزیزان می شود و تبدیل به یک مشکل اجتماعی واقعی می شود. بوی بد دهان چندین علت دارد و خوشبختانه اغلب این علل به راحتی با به کارگیری روشهای سادهٔ طبیعی قابل درمان هستند. .

 

علت بوی بد دهان هرچه باشد، باید عنوان کنیم که شایعترین داروی تجویزی، نه تنها موثر نیست، بلکه نتایج ہر عکس دارد. راجع به دهان شویه ها صحبت می کنیم. دهان شویه ها ترکیبی از اسانسها، مختصری رنگ و مقدار زیادی الکلی هستند. (بچه هایی بوده اند که با نوشیدن این دهان شویه ها تا آستانهٔ مرگ پیش رفته اند!)

 

هرچند ادعاهای مطرح شده مبنی بر آنکه دهان شویه ها باعث کشتن باکتری ها می شوند، صحت دارد، این حقیقت نیز صحیح است که باکتری های فوق به : سرعت عود می کنند. با این تفاوت که این بار، باکتریها با نیرویی بیشتر از گذشته که : از دهانشویه استفاده شده است، باز میگردند.

 

نه تنها این مواد مؤثر نیستند، بلکه ممکن است خطرناک نیز باشند استفادهٔ بیش از حد از دهانشویه برای لثه ها، کام و زبان و پرده های مخاطی دهان تحریک آمیز است و در درصد ناچیزی از افراد که مستعد هستند، به ویژه در صورت مصرف سیگار و مشروبات الکلی، مصرف بیش از حد دهان شویه ها ممکن است منجر به انواع خاصی از سرطان شود.

 

از اگر واقعاً مایل اید از چیزی استفاده کنید تا دهان شما بوی خوش بدهد، می توانید چند قطره روغن نعناع در یک لیوان آب بریزید و آنرا قرقره کنید (محلول فوق را نبلعید).

 

روغن نعناع را میتوانید از داروخانه ها ابتیاع کنید … بوی بد دهان یا هالی توز، علل متعددی دارد. واضحترین این علل عدم رعایت بهداشت دندانهاست. اگر به طور مرتب و درست دندانهای خود را مسواک نکنید، تکه های کوچک غذا بین دندانها گیر میافتند و فاسد می شوند که باعث بوی بد دهان خواهد شد.

 

احتمالا از قبل میدانید که باید دندانهای خود را به دقت روزی دوبار مسواک کنید. اما اقدامات دیگری نیز برای مقابله با بوی بد دهان وجود دارد.

 

مسواک کردن زبان نیز احتمالاً مؤثرترین شیوهٔ قابل اجراست. در مطالعات مختلف نشان داده شده است که مسواک کردن زبان به تنهایی نسبت به موا کردن تنهای دندانها تأثیر بهتری در مقابله با بوی بد دهان دارد.

 

مسواک کردن دندانها و زبان به صورت توام تقریباً باعث رفع بوی بد دهان ناشی از عدم رعایت بهداشت ضعیف دندانها می شود. نیازی نیست زبان خود را بسایید بلکه فقط به آرامی زبان خود را با یک مسواک با موهای نرم برس بزنید تا تکههای ذره بینی غذا که بین پرزهای ظریف زبان پنهان شده اند، شسته شوند.

 

استفاده از نخ دندان نیز برای حفظ بوی خوش دهان اهمیت دارد. این کار ذرات ریز غذا را که منجربه بوی بد میشود آزاد می کند. حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید که بهتر است درست پیش از مسواک کردن باشد. اگر از دندان مصنوعی استفاده می کنید، فراموش نکنید که آنرا به طور کامل و مرتب تمیز کنید. اینها نیز مانند دندانهای طبیعی پذیرای غذای مانده و باکتری می شوند و باعث بوی بد دهان می شوند. در فراموش نکنید که به طور مرتب مسواک خود را عوض کنید.

 

بهتر است تقریباً هر دو ماه یک بار مسواک خود را عوض کنید. مسواک تازه نه تنها به طور مؤثرتری منجر به تمیز شدن دندانها می شود، بلکه مشکل تجمع باکتریهای را کد را که کم کم در مسواک قدیمی مستقر شده اند، ندارد. مسواک کردن پس از هر وعدهٔ غذایی روش بسیار مناسبی برای مبارزه با بوی بد دهان است، اما اغلب ما قادر به انجام آن نیستیم.

 

در عوض، حداقل دهان را پر از آب کنید، آن را در داخل دهان بچرخانید و به همراه ذرات غذایی، که منجر به تجمع و رشد میکروبها روی زبان و دندانها می شوند و ایجاد بوی بد دهان می کنند،گاهی آنچه می خورید نیز ممکن است در مبارزه با بوی بد دهان کمک کند.

 

وعده های مختصر غذایی مانند هویج، سیب و کرفس همگی به مقابله با تشکیل جرم روی دندانها کمک می کنند. دندان تمیزتر باعث بوی بهتر دهان می شود.

 

علاوه بر تمیز نگه داشتن دهان، سالم نگه داشتن آن نیز ضروری است. دو بار مراجعه به دندانپزشک در سال، برای معاینه و تمیز کردن کامل دندانها، سایر علل اصلی بدی بد دهان را از بین خواهد برد. لثه های خونریزی کننده نیز ممکن است بوی بد دهان را ایجاد کنند، و همینطور حفره ها و آبسه های درمان نشده.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *