خانه » سلامت » بیماری ها » بیماری هیپوگلیسمی یا افت قند خون چیست

بیماری هیپوگلیسمی یا افت قند خون چیست

در این مقاله از سایت پارسی ۱ برای شما از عارضه ی خطرناک هیپوگلیسمی یا همان افت قند صحبت می کنیم ..با ما همراه باشید

 

 

هیپوگلیسمی یا افت قند چیست :

ممکن است ضد و نقیض به نظر رسد، اما کمبود قند خون ( هیپوگلیسمی ) بر اثر خوردن قند بیش از حد به وجود می آید. هنگامی که قند ظرف چند ثانیه پس از خوردن ان وارد خون می شود، بدن انسولین ترشح میکند تا مقدار قند خون را به حد طبیعی بازگرداند.

 

در فرد مبتلا به هیپوگلیسمی، بدن بیش از حد انسولین تولید می کند. مقدار قند خون آنچنان سریع و زیاد کم می شود که شخصی به علائم ناراحت کننده ای از قبیل سردرد، خستگی، افسردگی، اضطراب، سرگیجه، کاهش هشیاری و نوسانات سریع خلق و خو دچار می شود.

 

چند سال پیش هیپوگلیسمی شهرت بسیاری یافت و بسیاری از مردم به این فکر افتادند که به این بیماری مبتلا هستند بسیاری از پزشکان در واکنش به این موج فکری این اختلال را به کلی از عناوین پزشکی حذف کردند و مدعی شدند که چنین اختلالی وجود ندارد.

 

تصور می کنیم، حقیقت جایی میان این دو حالت افراطی باشد: هرکسی که ادعا می کند به هیپوگلیسمی مبتلاست واقعاً به این اختلال دچار نیست، اما بسیاری از مردم به درجاتی در هضم قند تصفیه شده در رژیم غذایی مشکلی دارند و بسیاری اوقات به علائم ان دچار می شوند.

 

این بیماران ممکن است به طور مزمن احساس فرسودگی، سردرد و افسردگی کنند، صبحها احساس خستگی کنند، برای تمرکز حواس دچار مشکل باشند و بعدازظهرها دچار حالت خستگی شوند.

 

علائم هیپوگلیسمی با نخوردن غذا تشدید می شود. بسیاری از این افراد به پزشک مراجعه کرده اند و به آنها گفته شده که به هیچ مشکل طبی خاصی مبتلا نیستند، اما هنگامی که توصیه های مربوط به هیپوگلیسمی را که در اینجا تشریح شده است، مراعات شکل که در اینجا مطرح شد، ممکن است بر اثر کمبود قند خون باشد، رعایت توصیه های زیر و ارزیابی تأثیر آن در بهتر شدن حال شما، ارزش زحمتش را خواهدداشت.

 

در صورتی که به فاصله کوتاهی پس از خوردن قند ساده یا دو تا چهار ساعت پس از مصرف غذاهای کربوهیدراتی خالص به علائم فوق مبتلا می شوید، مشخص می شود به احتمال زیاد به قند واکنش نامطلوب نشان می دهید.

 

چگونه ممکن است مصرف بیش از حد قند چنین علائمی را به وجود آورد؟

 

قند به طور موقت باعث بهبود وضعیت بدن می شود، اما در درازمدت بدن را تحت استرس شدیدی قرار میدهد. در صورتی که بیش از حد قند مصرف کنید، چه به صورت تصفیه شده و چه به اشکال دیگر، مقدار قند خون به مقدار غیرطبیعی افزایش مییابد.

 

غدهٔ لوزالمعده در تلاش برای بازگرداندن این حالت به وضعیت طبیعی انسولین تولید میکند و این هورمون به نوبه خود مقدار قند خون را تنظیم می کند. در صورتی که به هیپوگلیسمی مبتلا نیستید (یا مرتب قند اضافی مصرف نمی کنید) لوزالمعده شما میتواند به خوبی از عهدهٔ موارد گهگاهی افزایش قند برآید.

 

اما در صورتی که واقعاً معتاد به قند باشید، لوزالمعدهٔ شما با هر افزایشی در مقدار قند خون دچار پرکاری می شود و در نتیجه بر اثر واکنش بیش از حد، بدن را از انسولین انباشته می کند که باعث افت شدید قند خون می شود.

 

غدد فوقکلیوی (آدرنال)، در واکنش به این پدیده، هورمونهای ضد استرس ترشح می کنند که به نوبهٔ خود باعث رهاسازی قندی می شود که برای مواقع ضروری در کبد ذخیره شده است. نتیجهٔ این فرآیندها این است که همهٔ دستگاههای بدن از جمله لوزالمعده، غدد فوقکلیوی و کبد دچار فرسودگی می شوند، و علائمی از قبیل عصبی بودن، تپش قلب، اضطراب، سردرد، دلچنگه و نظایر آن به شما دست می دهد.

 

درنهایت کسی که به چنین وضعی دچار می شود، متوجه می شود که علائمش حالت دائمی پیدا کرده است. و علائمی از قبیل تحریکپذیری مزمن و خستگی دائمی، که با خواب بر طرف نمی شود، به شخص دست می دهد. در این زمان شخص متوجه می شود که بدون خوردن غذا نمیتواند مدت طولانی سر کند وگرنه علائمش تشدید می شود.

 

چرا نوسانات قند خون روی مغز تأثیر میگذارد و علائم اضطراب را سبب می شود؟

 

زیرا مغز برای انجام فعالیت صحیح، به مقدار ثابت و کافی قند نیاز دارد. این دستگاه (مغز) بیش از هر دستگاه دیگر بدن به قند خون یا گلوکز محتاج و متکی است. کمبود قند خون که در نتیجهٔ افت شدید قند خون پس از مصرف قند زیاد بروز می کند به مغز فشار وارد می کند و باعث سردرد و سایر علائمی می شود که معتادان به قند را به ستوه می آورد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *