خانه » سلامت » بیماری ها » درمان هیپوگلیسمی با ساده ترین روش ها

درمان هیپوگلیسمی با ساده ترین روش ها

در مطلب قبل از سایت پارسی ۱ از افت قند خون صحبت کردیم در این مطلب در باره ی روش درمان هیپوگلیسمی صحبت می کنیم :

 

 

مواد مضر در درمان هیپوگلیسمی :

در اینجا به شایعترین افزودنیهای قندی که روی برچسب غذاها فهرست می شود، اشاره می کنیم:

 

شیرهٔ ذرت، گلوکز ،مالاس ،سوکروز ،لاکتوز، شربت افرا ،فروکتوز، مالتوز ،ذرت ،،اجزائی که روری برچب محصولات غذایی فهرست می شوند به ترتیب نزولی از نظر مقدار مصرف شده قرار می گیرند

 

به عبارتی اگر محصولی قند را به عنوان دومین جزء تشکیل دهنده اش معرفی می کند، احتمالا حاوی مقدار زیادی قند است. به همین اندازه محصولاتی نیز که حاوی دو تا سه نوع قند هستند، مضرند

 

هرچند ممکن است این دو یا سه نوع قند در انتهای فهرست گنجانده شوند و شما را به این فکر بیندازند که قند زیادی در این محصول وجود ندارد، در صورتی که تمام انواع مختلف قند به کار رفته را جمع ببندید و درصد کل آن را در مجموع اجزاء به کار رفته محاسبه کنید، ممکن است دریابید که در واقع جزء اصلی این محصول قند است!

 

 

روش درمان هیپوگلیسمی :

 

در درمان هیپوگلیسمی از مصرف کربوهیدراتهای ساده و غذاهای تصفیه شده و فراوری شده نظیر برنج آماده و سیب زمینی، آرد سفید، نوشیدنیهای غیرالکلی و الکل خودداری کنید.

 

در عوض در درمان هیپوگلیسمی فقط از رژیمی استفاده کنید که سرشار از کربوهیدراتهای پیچیده و فیبر باشد زیرا هر دو این مواد به ثبات قند خون کمک می کنند.

 

غلات سبوس دار باید بخش عمدهای از رژیم غذایی شما را به خود اختصاص دهند تا روند درمان هیپوگلیسمی به خوبی طی شود

 

در درمان هیپوگلیسمی همواره سعی کنید از طبیعی ترین شکل غذا و فرمی که کمتر فرآوری شده است استفاده کنید، به عبارتی خود سیب بهتر از اب سیب است.

 

در ساعات مشخص، وعده های غذایی منظم میل کنید.. مصرف منظم غذا به خصوص برای افراد مبتلا به هیپوگلیسمی مهم است زیرا مصرف منظم غذا قند خون را ثابت نگاه می دارد و به درمان هیپوگلیسمی کمک می کند.

 

در صورتی که یک وعدهٔ غذایی را فراموش کنید احتمال بیشتری وجود دارد که برای تسکین علائم به دنبال یک وعدهٔ مختصر غذای شیرین بروید.

 

در درمان هیپوگلیسمی هرگز صبحانه را فراموش نکنید. صرف ناهار را به تأخیر نیندازید و شام را دیروقت صرف نکنید.

 

در صورت امکان سعی کنید هر روز تقریباً در زمان مشخصی غذای خود را میل کنید.

 

مصرف پروتئین در هر دو وعدهٔ ناهار و شام در درمان هیپوگلیسمی حائز اهمیت است. پروتئینها به مراتب کمتر از کربوهیدراتها باعث ترشح انسولین می شوند.

 

هرگز برای ناهار از سالاد تنها استفاده نکنید. مصرف ماهی (ماهی تن به شرطی که با آب و نه روغن بسته بندی شده باشد، مناسب است). جوجه و بوقلمون را به عنوان بهترین منابع پروتئین توصیه می کینم.

 

برخی پزشکان توصیه میکنند افراد مبتلا به هیپوگلیسمی از وعده های مختصر ی متعدد غذایی استفاده کنند (شش تا هشت وعده غذا در روز). اغلب بیماران متعقدند انجام این کار دشوار است.

 

بنابراین توصیه می کنیم علاوه بر وعدههای منظم غذایی به طور مرتب در اواسط صبح، اواسط بعدازظهر و پیش از خواب از وعده های مختصر غذا استفاده کنید، مثلاً یک قطعه سیب بخورید. چند تکه بیسکویت گندم کامل (به شرط آنکه فاقد قند باشد)، ذرت بوداده (البته بدون کره) و کیک برنج، وعده های غذایی مختصر خوبی هستند.

 

لازم است افرادی که به مشکلات قند خون مبتلا هستند، از مصرف کافئین، الکل و دخانیات در درمان هیپوگلیسمی خودداری کنند. همهٔ این مواد منجر به تغییرات سریعی در مقدار قند خون می شوند. همچنین دریافته ایم که کافئین، الکل و دخانیات، ترک کردن قند را برای بیماران دشوارتر می کنند.

 

از آنجا که این مواد باعث نوسانات سریع در مقدار قند خون می شوند، باعث ایجاد اشتیاق شدید به شیرینی یا کافئین، تنیاکو و الکل بیشتر می شوند.

 

مصرف شیرین کننده های مصنوعی با بروز مجموعه ای از مشکلات بهداشتی همراه است. اگرچه خطر این مواد برای اغلب افراد کم است، تصور می کنم مطلب مهمتر آن باشد که مصرف این گونه مواد ذائقهٔ افراد را نسبت به شیرینی تغییر نمیدهد و در نتیجه کماکان اشتیاق خود را برای شیرینی حفظ میکنند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *