خانه » سلامت » بیماری ها » ماست بخورید و تبخال خود را درمان کنید

ماست بخورید و تبخال خود را درمان کنید

در این مطلب از سایت پارسی ۱ از عارضه ی تبخال برای شما صحبت می کنیم..با ما همراه باشید

 

 

تبخال چیست :

 

تبخال را ویروس هرپسلی سیمپلکس به وجود می آورد. دقیقاً نمیدانیم چه سبب بروز این تاولها می شود. اما معمولا استرس، نور خورشید، الکلی، قند، عفونت بررسی هم زمان و خستگی بیش از حد آن را تشدید می کند.

 

تبخال معمولا با لکهٔ قرمز کوچکی در گوشهٔ دهان یا اطراف بینی شروع میشود که سریعاً به تاولهای کوچکی بدل میشود. گاهی فقط یکی و گاهی خوشه ای از تاول ها ظاهر می شوند.

 

پس از پاره شدن این تاولها، دلمهای ایجاد می شود که بهبود آن یک تا دو پزشکان تخمین میزنند که ۸۰ تا ۹۰ درصد مردم میزبان ویروس همراه را سیمپلکس هستند که باعث تبخال می شود اما امکان دارد کسی میزبان این ویروس باشد اما هیچوقت به تبخال مبتلا نشود. از سوی دیگر عدهای مرتباً به تبخال دچار می شوند.

 

درد و ناراحتی این بیماری ممکن است قابل توجه باشد، اما بـه نظر می رسد اغلب بیماران از بابت ظاهرشان نیز به همان انلازه ناراحت باشند.

 

 

درمان تبخال :

 

درمان دارویی مؤثری که باعث بهبود این بیماری شود وجود ندارد، اما اخبار خوب در این باره این است که درمانهای طبیعی بسیار مؤثر و بی خطری برای تبخال وجود دارند.

 

دو درمان خاص به شکل قابل توجهی باعث تسکین بیماران شده اند که برای پیشگیری نیز مؤثرند:

 

لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس

 

لیزین

 

به علاوه، روی چه به صورت موضعی و یا به عنوان مکمل غذایی ممکن است باعث تسکین فوری بیماری شود.

 

لاکتوباسیلوس اسیدوفی ، کشت زنده ای است که در تهیهٔ ماست به کار میرود. ممکن است شنیده باشید که ماست برای مشکلات گوارشی و روده مفید باشد و همین ارتباط به کشف اثر اسیدوفیلوس در درمان تبخال انجامید

 

پزشکی که اسیدوفیلوس را در درمان بیماران مبتلا به اسهال شدید به کار برده بود دریافت که دو تن از بیمارانشی که به تبخال نیز مبتلا بودند، علاوه بر اسهال، تبخالشان نیز بهبود قابل توجهی یافته است.

 

پژوهشهای بیشتر نشان داد که کپسولهای اسیدوفیلوس نه تنها به تسکین تبخالهای موجود کمک می کنند بلکه در پیشگیری از تبخال های جدید نیز مؤثرند.

 

میتوانید این کپسولها را از فروشگاههای موادغذایی بهداشتی تهیه کنید اما مطمئن شوید که قرصهایی که می خرید حاوی باکتری زنده هستند، این کپسولها را معمولا در یخچال نگهداری میکنند

 

خوردن ماست نیز ممکن است تا حدی کمک کننده باشد، اما شواهدی که نشان دهد ماست اثر قابل توجه کپسول اسیدوفیلوس را داشته باشد، در دسترس نیست. کمک دیگری در تسکین تبخال اسیدآمینهٔ ال – لیزین است که به ویژه در پیشگیری از عود تبخال مؤثر است.

 

فرضیه ای وجود دارد مبنی بر آنکه لیزین فعالیت هرپس را مهار می کند، در حالی که اسیدآمینهٔ دیگری به نام آرژینین آن را تشدید می کند. پژوهشها نشان داده اند که درمان با لیزین برای مبتلایان به هر پس ممکن است بسیار سودمند باشد. در پژوهشی، چهل و پنج بیماری که از مکملهای لیزین استفاده کرده بودند به مدت دو سال تحت نظر گرفته شدند.

 

در چهل و دو نفر از این بیماران، به میزان قابل توجهی از بروز تبخالها کاسته شد. در اغلب آنها درد تبخال یک شبه از بین رفت و زخم اولیه گسترش نیافت اما یک تا چهار هفته پس از قطع مصرف لیزین عفونت تبخال عود کرد. مؤثرترین نحوهٔ مصرف لیزین برای پیشگیری از تبخال این است که بیمار یک مقدار ثابت از لیزین را برای پیشگیری مصرف کند و در صورت بروز عفونت، مقدار آن را افزایش دهد.

 

در صورتی که لیزین مصرف می کنید، مواظب مقدار کلسترول خود باشید، زیرا شواهدی وجود دارند مبنی بر آنکه لیزین احتمالا کبد را برای افزایش تولید کلسترول تحریک میکند.

 

علاوه بر مصرف خوراکی لیزین به صورت مکمل غذایی، آن را میتوان به شکل موضعی به صورت کرم لیزین نیز که از فروشگاههای موادغذایی بهداشتی قابل تهیه است، به کار برد.

 

از آنجا که تبخالها بر اثر عدم تعادل اسیدهای آمینهٔ آرژینین و لیزین برانگیخته می شود، پرهیز از غذاهای حاوی آرژینین نیز سودمند خواهد بود.

 

این غذاها عبارتند از: شکلات، بادام زمینی و سایر میوه های مغزدار (نظیر گردو، فندق، پسته و…)، دانه ها و غلات.

 

مصرفات موضعی روی نیز به بهبود تبخال کمک میکند. اکسید روی – ماده ای که افراد نجات غريق سابقاً بر روی بینی خود به کار میبردند – تأثیری ندارد زیرا این ماده، روی ازاد نمی کند. در عوض از قرص مکیدنی روی – نوعی که برای درمان گلودرد به کار می رود – استفاده کنید و بگذارید روی ضایعات حل شود.

 

ویتامین C با بیوفلاونوئیدها و نیز مکملهای روی بخصوص هنگامی که با هم مصرف شوند، به بهبود تبخال کمک میکنند. همانند لیزین بهتر است در این مورد هم از یک مقدار ثابت استفاده شود و هنگام بروز تبخالها، میزان آن افزایش یابد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.