خانه » سلامت » بیماری ها » درد قبل از قاعدگی را با تغذیه درمان کنید

درد قبل از قاعدگی را با تغذیه درمان کنید

درد قبل از قاعدگی اصطلاحی کلی برای علائمی است که یکی دو هفته پیش از عادت ماهانه ظاهر می شوند. علائم فوق بیش از ۱۰۰ مورد هستند که معمولاً روی میدهند و اغلب زنان دستکم دچار یکی از آنها می شوند که غالباً بیشتر هم هست، اما شدت آن متفاوت است. معمولترین علائم شامل افسردگی، تشویش، خلق وخوی متغیر، خشم و زودرنجی، بی خوابی، ولع برای خوردن شیرینی و افزایش اشتها، تجمع مایع در بدن، سردرگمی و فراموشی، شلختگی، ورم و نفخ شکم ، حساس شدن سینه ها، سردرد، درد کمر، پشت و ضعف می شود. با این همه، هیچ آزمایش پزشکی برای تشخیص این ناراحتی ها وجود ندارد و پزشک فقط بر اساس نوع و زمان بروز علائم آنها را شناسایی می کند.

 

آگاهی علمی در خصوص درد قبل از قاعدگی :

به گزارش پارسی وان حدود هشت درصد از زنان دچار درد قبل از قاعدگی شدیدی هستند که زندگی شان را مختل می کند. نظریه های زیادی دربارهٔ دلایل درد قبل از قاعدگی وجود دارد که از جملهٔ آنها تغییرات هورمونی تا زمان قاعدگی، کمبود ویتامین و مواد معدنی، ترشح پایین ماده شیمیایی سروتونین مغز که بر خلق وخو و بسیاری از روندهای چرخه بدن تأثیر می گذارد و حتی نارسایی بسیار اندک غدهٔ تیروئید است.
معالجات شامل داروهای ضدافسردگی می شود که میزان سروتونین را افزایش میدهد؛ همچنین هورمون درمانی مثل تجویز قرصهای ضد بارداری که زمان عادت ماهانه را مرتب می کنند و علائمی نظیر تشویش و بیحوصلگی را بهبود می بخشند.

 

 

خوردنیهای مفید برای درد قبل از قاعدگی :

با وجود این که نمیتوان هیچ نوع خوراکی را دقیقاً نام برد، شاید مصرف روغن گل پامچال (گیاه گل مغربی)، هر شب، به درمان بیماری کمک کند. میتوان از مکمل های روزانهٔ ان برای دو تا سه ماه استفاده نمود و منتظر نتیجه ماند.
سایر مکمل هایی که می توان در نظر گرفت انواع ویتامین B6 است که در غلات مفوی (انواع کورن فلکس)، سیب زمینی پختهٔ تنوری، موز، گوشت جوجه، گوساله،ماهیقزل آلا و آواکادو وجود دارد. اگر مکمل را به صورت قرص مصرف می کنید، روزی ۵۰ میلی گرم در نظر بگیرید. منیزیم موجود در اسفناج، تخم کدو، سویای تازه، ماهی آزاد، تخم کتان، ماهی سفید و حبوبات هم اهمیت دارد و مکمل ان را نباید بیشتر از روزی ۲۰۰ میلی گرم مصرف نمود، معلوم شده که این مواد مغذی در بهبود تعداد زیادی از علائم از جمله آنهایی که بر احساس و حالات تأثیر دارند، مؤثر است.

 

 

خوراکی های سرشار از کلسیم نیز تغییراتی ایجاد می کنند و به نظر می رسد زنانی که مقادیر زیادی از آن را در رژیم غذایی خود دارند دچار درد قبل از قاعدگی کم تری می شوند. خوراکی هایی نظیر فراورده های لبنی، سبزیجات پر برگ، سویا، کرفس، غلات مقوی، میوهٔ . .خشک (برگه) و انواع بادام را در برنامهٔ غذایی خود بگنجانید مقادیر زیاد خوراکی های کم شیرین از جمله کربوهیدراتهای سبوس دار که میزان قند خون را متعادل نگاه می دارند و منبع انرژی مداومی پدید میآورند، هم به حالت ولع، زود خشمی و خلق وخوی متغیر کمک می کنند و هم در بیخوابی تأثیر دارند.  خوراکی های پر فیبر مثل سبزی و میوه های تازه، کربوهیدراتهای سبوس دار و حبوبات مانع از یبوست مزاج می شوند و میزان استروژن در بدن را پایین می آورند تا دوباره جذب روده نگردند. همچنین سرعت عبور قند در جریان خون را کاهش می دهند که به راحتی تشدید می شود و موج آن بر انرژی و خلق وخو تأثیر می گذارد. انواع فراورده های سویا، دانه و مغز گیاهان (انواع آجیل) و سبزی و.. میوهٔ حاوی استروژن گیاهی هستند که گمان میرود تأثیر استروژن در بدن را کاهش میدهند و علائمی نظیر درد سینه ها را تسکین می بخشند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قرص برای ریزش مو

بهترین قرص برای ریزش مو چیست ؟

ریزش مو یکی از مشکلات شایعی است که خیلی از ما دچار آن هستیم. درمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *