خانه » کودک و والدین » بیماری های شایع کودکان » مشکلات عصبی در سرهای کوچک بیشتر است!!

مشکلات عصبی در سرهای کوچک بیشتر است!!

کودکان مبتلا به میکروسفالی که اندازه سرشان کوچک است، بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات عصبی و مشکلات شناختی قرار دارند. گاهی این مشکل در لحظه تولد خود را نشان نداده و تا دو سالگی کودک پیشرفت می کند. اگرچه میکروسفالی یک بیماری نیست اما یکی از علائم مهم ابتلا به بیماری های دیگر است. شواهد حاکی از آن است کودکان مبتلا به میکروسفالی بیشتر در معرض بیماری هایی چون صرع و فلج مغزی، تحلیل ذهنی و اختلالات بینایی و شنوایی قرار دارند.

 

در حقیقت این کودکان با احتمال بیشتری، تأخیر رشد و اختلالات یادگیری را تجربه می کنند. از این رو تشخیص به موقع این بیماری و درمان آن تأثیر بسزایی خواهد داشت. علاوه بر این مشاوره و گفت وگو با خانواده نیز تأثیر مثبتی در روند درمان دارد. پزشکان گاهی برای تشخیص بیماری های مرتبط مانند صرع و فلج مغزی از عکسبرداری استفاده می کنند، زیرا حدود ۴۰ درصد کودکان مبتلا به میکروسفالی دچار بیماری صرع، ۲۰ درصد آنها فلج مغزی، ۵۰ درصد تحلیل ذهنی و ۲۰ تا ۵۰ درصد مشکلات بینایی و شنوایی دارند.

اسکن های مغزی مانند MRI و سی تی اسکن نیز مانند آزمایش های ژنتیکی در تشخیص علل ابتلا به میکروسفالی مؤثر هستند. پزشکان می گویند حتی اگر یک کودک با اندازه سرکوچک در فامیل وجود دارد، مشاوره با پزشک ضرورت پیدا می کند. علاوه بر این پزشک باید از سابقه خانوادگی و بیماری های عصبی آنها مطلع شود.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

سوختگی کودک

سوختگی کودک و کمکهای اولیه

سوختگی کودک عبارتست از آسیب بافت در نتیجه تاثیر حرارت، الکتریسیته، اشعه و عوامل شیمیایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *