خانه » سلامت » بیماری ها » تشخیص دیسپلازی دهانهٔ رحم با پاپ اسمیر

تشخیص دیسپلازی دهانهٔ رحم با پاپ اسمیر

در این مطلب از سایت پارسی ۱ درباره ی بیماری دیسپلازی دهانهٔ رحم در بانوان برای شما صحبت می کنیم ..

 

 

دیسپلازی دهانهٔ رحم چیست :

 

دیسپلازی دهانهٔ رحم به معنی وجود سلولهای غیرطبیعی در دهانهٔ رحم (سرویکس ) است که در پائینترین قسمت رحم قرار دارد. اغلب خانمها از طریق نتایج ازمایش پاپ اسمیر راجع به دیسپلازی دهانهٔ رحم اطلاعاتی کسب می کنند.

 

در صورتی که اخیرا گزارشی از پزشک خود دریافت کرده اید، مبنی برآنکه پاپ اسمیر شما نشان دهندهٔ سلولهای غیرطبیعی است، بهتر است راجع به خود ازمایش اطلاعاتی کسب کنید، زیرا اختلاف نظر فراوانی دربارهٔ آزمونهای پاپ اسمیر و اهمیت نتایج آنها وجود دارد.

 

آزمون پاپ اسمیر، نمونه برداری از سلولهای دهانه رحم است. این آزمون شایعترین ابزار غربالگری برای سرطان دهانهٔ رحم و دیسپلازی دهانهٔ رحم به شمار میرود و بستگی به آن دارد که پزشک نمونه کافی از سلولها تهیه کرده باشد و تفسیر و تحلیل دقیقی از سلولهای برداشته شده به عمل آورد.

 

پاپ اسمیر به نتایج سادهٔ مثبت یا منفی منجر نمی شود. به عبارت دیگر، هم آزمایشگاهی که سلولها در آن بررسی می شود و هم پزشکی که نتایج حاصل از ازمایش را تفسیر می کند باید صاحب صلاحیت باشند.

 

وال استریت ژورنال اخیراً گزارشی رسوا کننده دربارهٔ ناکفایتی برخی تحلیلهای آزمایشگاهی در مواردی از آزمونهای پاپ اسمیر و ناتوانی در گزارش صحیح از نتایج غیرطبیعی به خانمها به چاپ رسانده بود به علاوه، همواره در زمینهٔ انچه واقعا درجات مختلف نتایج غیرطبیعی (که توسط آزمون پاپ اسمیر مشخص می شود) تلقی می شود، شک و تردید وجود دارد.

 

در مبحث دیسپلازی دهانهٔ رحم براساس سیستمی که سالهاست مورد استفاده قرار می گیرد، نتایج پاپ اسمیر به پنج رده تقسیم می شود:

 

ردهٔ ۱ ، مشخص کنندهٔ سلولهاى نرمال است و ردهٔ ۵ حاکی از سلولهای سرطانی است. اما رده های مابین آنها یعنی ۲، ۳، ۴ بستگی به تفسیر و تحلیل مربوطه دارند. برای یک خانم، دریافت نتیجهٔ آزمونی که ردهٔ ۳ پاپ اسمیر را بیان کند، به شدت گیج کننده است.

 

امروزه بسیاری از آزمایشگاهها نظام جدیدی برای تفسیر پاپ اسمیر پذیرفته اند که به سیستم پتسدا معروف است. در این سیستم ، اصطلاحات به شکلی واحد بکار رفته اند و نتایج تشخیص به دور از ابهام هستند.

 

اینکه آزمایشگاهی از سیستم پتسدا استفاده کند یا خیر بستگی به صلاحیت و امکانات آن دارد. بنابراین میتوانید با پزشک خود در مورد اینکه در نوبت ہعدي انجام پاپ اسمیر جهت دیسپلازی دهانهٔ رحم چه نوع آزمونی به کاربرید، مشورت کنید علاوه بر ابهام موجود دربارهٔ نتایج ازمون پاپ اسمیر، راجع به اهمیت ان نیز اختلاف نظر وجود دارد. در حقیقت، تنها ده درصد ضایعات زمینه ساز سرطان که در پاپ اسمیر مشخص می شود، در صورت عدم درمان احتمال تبدیل به بدخیمی دارد.

 

علی رغم این ابهام، آزمون پاپ اسمیر در دیسپلازی دهانهٔ رحم ابزار تشخیص ارزشمندی است که باید بخشی از مراقبتهای بهداشتی معمول بانوان را تشکیل دهد. آنچه جای سؤال باقی می گذارد آن است که چگونه باید هر نتیجهٔ غیرطبیعی را تفسیر کرد؟ البته پزشک شما، اولین کسی است که باید به او مراجعه کنید.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *