خانه » سلامت » بیماری ها » بیماری التهاب مثانه و روش تشخیص و درمان آن

بیماری التهاب مثانه و روش تشخیص و درمان آن

هنگامی که دچار التهاب مثانه می شوید، ناچارید مدام ادرار کنید و احساس نیاز مبرم دارید اما وقتی به  دستشویی می روید آب چندانی دفع نمی کنید. ادرار کردن موجب درد سوزانی میشود و گاهی همراه با خون است که هشدار دهنده، اما حاد نیست. گاهی اوقات هم درد زیر شکم و داغی بدن دارید. با این همه، التهاب مثانه -وقتی بدانید که چه باید بکنید-  در اغلب موارد خود به خود برطرف میشود یا این که نیاز به دوره مداوایی با انتی بیوتیک دارد.

 

آگاهی علمی التهاب مثانه :

 

 

 

به گزارش پارسی وان وقتی دچار التهاب مثانه می شوید، مثانهٔ شما ورم می کند که معمولاً به دليل نوعی -عفونت است، اما تحریک و صدمهٔ ناشی از آن هم مؤثر هستند. این حالت غالباً به دلیل نوعی باکتری بی ضرر است که بر روی پوست وجود دارد و از طریق مجرای ادرار که به دهانهٔ مقعد بسیار نزدیک است، به مثانه راه مییابد. زنان چون مجرای ادرار کوتاه تری دارند و پس از دورهٔ یائسگی میزان استروژنشان تغییر می کند و بافتها را تحت تأثیر قرار می دهد، بیشتر از مردان دچار التهاب مثانه می شوند و زنان مسنتر مستعدتر هم هستند. عفونتهای ادراری همچون التهاب مثانه به دلیل تغییرات هورمونی در زنان باردار نیز معمول است که در این صورت باید با پزشک مشورت شود، زیرا خطر سقط جنین وجود دارد.

 

 

بعضی از زنان به خصوص بیشتر مستعد ابتلا به التهاب مثانه هستند، چون نسبت به بقیه مجرای ادرار کوتاهتری دارند و باکتری مولد بیماری اسان تر به مثانه شان راه مییابد. خونی که بعضی از مبتلایان هنگام ادرار کردن مشاهده می کنند، به خاطر التهاب و ورم بیش از خدا مثانه تا حدی است که منجر به خونریزی می شود. اگر در ادرار خود فقط خون دیدید و هیچ نشانه ای از سایر علائم عفونت نداشتید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید و .چنانچه پس از رفع التهاب، خونریزی ادامه  یافت باز با پزشک تماس بگیرید مثانه به طور مکرر پیش آید نیز باید به پزشک رجوع نمود، زیرا میتواند مربوط به سب کلیه یا سایر مشکلات ادراری باشد.
مؤثرترین کاری که هنگام حمله بیماری می توانید انجام دهید نوشیدن هر چه بیشتر آب است. علاوه بر این مصرف زغال اخته از حملات بیماری جلوگیری می کند، چون ظاهراً حاوی موادی است که مانع از چسبیدن باکتری به جدارهٔ مثانه می شود. پس اگر مستعد ابتلا به این عارضه هستید زغال اخته را جزو رژیم غذایی خود قرار دهید.
حائز اهمیت است تا مانع از ورود باکتری به مجرای ادرار شد، بنابراین پس از ادرار کردن خودرا کاملاً بشویید و خشک کنید و از مصرف انواع افشانه (اسپری) یا پودر پرهیز نمایید.

 

 

صابون و مایع شستشوی عطری هم استفاده نکنید، چون مواد شیمیایی عاملی برای ابتلا به – التهاب مثانه هستند. به منظور ایجاد محیطی نامساعد برای باکتری، به جای حمام کردن در وان از دوش استفاده کنید، لباس های زیر و شورت نخی بپوشید و ادرار خود را به هیچ عنوان نگاه ندارید، زیرا با این کار مثانه بیشتر تحریک می شود. رابطهٔ جنسی نیز در راه یافتن باکتری به مجرای ادرار مؤثر است و ناراحتی به بار میآورد، پس بهتر است قبل و بعد از امیزش، الت تناسلی و همچنین دست هایتان را بشویید.

 

خوردنیهای مفید برای التهاب مثانه :

 

 

به محض این که متوجه نخستین نشانه های التهاب مثانه شدید تا میتوانید آب بنوشید.
برای پیشگیری، اگر مزهٔ آب زغال اخته را دوست ندارید، قرص های آن را مصرف نمایید. زغال اخته مزهٔ خیلی ترشی دارد و برای جبران ان اغلب به عصارهای که در مغازهها فروخته می شود، شیرینی اضافه می افزایند. چنانچه به مواد افزودنی حساسیت دارید، اطلاعات مندرج روی نوشیدنی را مرور نمایید. راه دیگر این است که شربت زغالاخته را خودتان تهیه کنید.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *