خانه » سلامت » بیماری ها » تاثیر ویتامین ها در درمان سرماخوردگی چیست

تاثیر ویتامین ها در درمان سرماخوردگی چیست

سرماخوردگی بیماری بسیار شایعی است ..در این مطلب از سایت پارسی ۱ برای شما از روش ها و توصیه هایی برای درمان سرماخوردگی صحبت می کنیم

 

 

روش درمان سرماخوردگی :

متأسفانه، آنتیبیوتیک هایی که علیه عفونتهای باکتریایی بسیار مؤثرند، در درمان سرماخوردگی هیچ تأثیری ندارند. بیمارانی که تقاضای تجویز آنتیبیوتیک ها را داشته اند زیرا عادت کرده اند این طور فکر کنند که هر نوع قرصی بهتر از هیچ است.

 

اما واقعیت آن است که در مورد سرماخوردگی هیچ قرصی تأثیر خیلی خوبی در درمان سرماخوردگی ندارد اغلب این داروها حاوی ترکیباتی هستند که دارای عوارض جانبی ناخوشایندی از قبیل تهوع و خوابآلودگی هستند.

 

جالب توجه آن است که اخیراً آنتی هیستامین ها در بیماران مبتلا به سرماخوردگی بی تأثیر شناخته شده اند.

 

از آنجا که سرماخوردگی براثر ویروسها ایجاد می شود، این بیماری منجر به رهاسازی هیستامینها نمی شود، در حالی که آنتیهیستامینها به منظور مقابله با آنها طراحی شده اند (که در آبریزش بینی ناشی از الرژی بسیار هم مؤثرند).

 

مطالعات نشان داده است که در درمان سرماخوردگی، مبتلایان به سرماخوردگی تحت درمان با آنتیهیستامین ها پاسخی بهتر از آنهایی که دارونما دریافت کرده باشند، نشان نمیدهند.

 

آنتی هیستامینها عوارض جانبی بالقوه خطرناکی نیز دارند

 

ویتامین C واقعاً به کاهش مدت و علائم سرماخوردگی و درمان سرماخوردگی کمک می کند. این ویتامین باعث تقویت دستگاه ایمنی می شود یعنی باعث افزایش تولید گلبولها می کند.

 

توصیه می کنند برای درمان سرماخوردگی م در طی مدت سرماخوردگی، ر مصرف منظم و روزانهٔ ویتامین A در مبارزه با عفونت بسیار مؤثر است. این ویتامین دستگاه ایمنی بدن را تقویت می کند. و به طور مؤثرتری بدن را از شر ویروس سرماخوردگی رها میسازد.

 

به بیماران مبتلا به سرماخوردگی توصیه می کنیم که طی مدت بیماری روزانه از یک مکمل غذایی ویتامین A استفاده کنند.

 

مادهٔ معدنی که نقش آن در کاهش علائم دورهٔ سرماخوردگی و درمان سرماخوردگی اثبات شده، روی است. روی دستگاه ایمنی بدن را تقویت می کند و نظیر ویتامین C حاصیت ضد ویروسی دارد.

 

تجربه نشان داده که قرصهای مکیدنی روی از همه مؤثرترند دارویی گیاهی نیز وجود دارد (بنام اکیناسیه ) که در تحریک فعالیتهای دستگاه ایمنی، و مقابله و درمان سرماخوردگی بسیار مؤثر است. این ماده همچنین دارای خواص ضدالتهابی است.

 

اکیناسیه عموماً با عنوان گل ژاپنی بنفش شناخته میشود و بومی چمنزارهای نواحی غرب میانهٔ امریکاست. بسیاری از بیماران حاضرند قسم بخورند که این دارو علائم سرماخوردگی آنها را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

 

اکیناسیه (در بعضی از کشورها) به صورت کپسول از فروشگاههای موادغذایی بهداشتی قابل تهیه است و گاهی یک یا دو کپسول آن دوبار در روز، یا به شکلی که روی بطری آن توصیه شده، تا مدت دو هفته بسیار مفید است.

 

در صورتی که گلودرد دارید، قرقرهٔ آب نمک باعث کاهش درد خواهد شد. کافی است یک قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان حاوی نیمی آبگرم و نیم دیگر پراکسید هیدروژن حل کنید و تقریباً ساعتی یک بار قرقره کنید.

 

برای درمان سرماخوردگی خواب کافی و استراحت عمومی در بستر بهبودی را سرعت میبخشد.

 

همانگونه که قبلاً اشاره کردیم بسیاری از بیماران احساس می کنند مجبورند در مقابل سرماخوردگی ایستادگی به خرج دهند و این امر باعث میشود روزهای متوالی از بیماری در عذاب باشند.

 

یک یا دو روز استراحت منجر به تفاوتی شگرف در طول دورهٔ بیماری می شود. در عمیقترین سطوح خواب، فعالیتهای دستگاه ایمنی به شکل قابل توجهی افزایش مییابد. و نسبت به یک روز پر کار و فعال به طور مؤثرتری عمل می کند

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *