خانه » سلامت » تغذیه سالم » راه کنترل بیماری دیابت یا همان مرض قند

راه کنترل بیماری دیابت یا همان مرض قند

دیابت به خاطر ضعفی در تنظیم سازوکار قند خون که میزان گلوکز را میسازد به وجود میاید و نتیجهٔ ان نامتعادل شدن روند سوخت و ساز کربوهیدرات، چربی و پروتئین است. مرض قند بیماری خطرناکی است، چون موجب همه نوع مشکلات دیگر از جمله انسداد عروق، آسیب به کلیه ها، زخم پا و قانقاریا، ضعف بینایی و درست کار نکردن دستگاه ایمنی می شود
ضعف، احساس تشنگی بیش از حد و تکرر ادرار از جمله علائم این بیماری است. اگر تا صبح یک پارچ آب می نوشید و برای ادرار کردن سه تا چهار بار از خواب بیدار می شوید، بهتر است با تجویز پزشک ترتیب ازمایش خون را بدهید.

 

 

آگاهی علمی در خصوص دیابت :

 

 
به گزارش پارسی وان دیابت دو نوع است که در نوع اول سلولهای بتای لوزالمعده اصلاً انسولین که هورمون تنظیم کنندهٔ قند خون است را تولید نمی کنند. گمان می رود چنین حالتی به خاطر نوعی ویروس یا حملهٔ دستگاه ایمنی بدن خود شخص به سلولهای بتا باشد که باز هم قطعی نیست. بدین ترتیب چون انسولین لازم برای پردازش در خون وجود ندارد، قند خون به شدت افزایش مییابد و شخص به حالت اغما رفته و از بین میرود. کنترل میزان انسولین و تنظیم برنامهٔ درازمدت درمانی برای این منظور حیاتی و لازم است. معمولاً افراد جوانتر دچار این نوع دیابت می شوند. در دیابت نوع دوم لوزالمعده انسولین تولید می کند، اما یا مقدار آن ناکافی است یا بدن به شدت در برابر آن مقاومت می کند. اکثر موارد خفیف دیابت را میتوان فقط با رژیم غذایی مهار کرد یا باید از داروهای خوراکی نیز ابتفاده نمود. چنانچه بیماری دیابت نوع دوم در خانوادهٔ شما موروثی است باید وزن خود را متعادل نگاه دارید، رژیم غذایی کم شیرین داشته باشید و مصرف خوراکی های شیرینی که تعادل قند خونتان را بر هم میزنند و به نظم کار کرد آن فشار میآورند، قطع کنید. گاهی اوقات زنان در طول بارداری دچار علائم دیابت حاملگی می شوند که معمولا پس از این دوران رفع می گردد، اما به منزلهٔ هشداری است که احتمال بازگشت دارد..؟
اگر مبتلا به بیماری دیابت هستید انجام آزمایش و کنترل مرتب سلامت ضروری است تا به این طریق مراقب فشارخون، کلسترول، وضعیت پاها و بینایی خود باشید و سعی کنید از ایجاد هر نوع پیامد این بیماری در امان باشید. هرقدر دیابت را بهتر مهار کنید، مشکلات کمتری خواهید داشت.

 

 

خوردنیهای مفید برای درمان دیابت :

 

 

اگر برای کنترل بیماری دیابت خود انسولين استفاده می کنید، بهتر است برای حفظ تعادل قند خون روشی در پیش گیرید تا بتوانید میزان کربوهیدرات مصرفی و انسولینی که نیاز دارید را حساب کنید. با این روش آزادی خیلی بیشتری در روش غذایی بیماران قندی ایجاد می شود.
چه انسولین استفاده می کنید، چه نمی کنید، رژیم غذایی کم شیرین داشته باشید تا میزان قند خونتان یکنواخت بماند.
شواهدی وجود دارد که بر اساس آن ظاهراً مصرف دارچین میزان قند خون را پایین می آورد، پس روی هلیم یا سیب پخته کمی دارچین بپاشید و میل کنید.

 
در تحقیقی جدید چنین به نظر میرسد که فلاووینول های موجود در شکلاتهای تیره رنگ، حساسیت انسولین را بیشتر می کند و کسانی که روزانه ۱۰۰ گرم انواع شکلات مصرف می کنند، سوخت وساز انان به طرز چشمگیری بهبود مییابد.
منیزیم، کروم، روی و ویتامینB3 همگی به ثبات قند خون کمک می کنند، پس تا می توانید فراورده های لبنی، سبزیجات سبزرنگ، غلات سبوس دار، موز، فلفل سیاه، غذاهای دریایی و حبوبات مصرف کنید تا مطمئن شوید از این بابت کمبودی ندارید. . ب – به منظور تأمین و حفظ آب لازم در بدن، زیاد آب بنوشید، اما نه نوشیدنی های شیرین یا انواع شربت.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *